šaltr.cz

články

11. etapa Tour: krátká, ale zásadní

Červenec 12, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Dnešní etapa na Tour sice měřila pouze 148km, za to ale nabídla hned dvě vrchařské prémie kategorie HC, jednu “dvojku” a “jedničku” do cíle. To vše již předem nahrávalo velké akci. A prognózy se potvrdily. Parádní, divácky atraktivní etapa přinesla spoustu akce, napětí i zvratů. Někteří jezdci již definitivně ztratili své šance bojovat o nejvyšší příčky, zato pár jezdců se skutečně blísklo a v podstatě by se dalo říct, že dnešek seděl týmovým dvojkám víc než jejich lídrům!

Bojovník Rolland

Pierre Rolland se předvedl na loňské Tour, když vyhrál bílý dres a navíc jednu z nejtěžších etap. I letos tento mladík z týmu Europcar ukázal, že mu sedí těžké etapy. Skvělým výkonem si dojel pro sólové vítězství, a to i přesto, že v průběhu etapy “lehnul”. Europcar si tak připsal již druhou výhru na letošní Tour, když včerejší etapu ovládl Rollandův stájový kolega Thomas Voeckler. Oba jezdci si jsou v jistém smyslu slova dost podobní, skoro by se zdálo, že Europcar vede své jezdce ke stejnému stylu závodění. Pro diváky je to ale jedině dobře.

Nibali versus Sky

Tým Sky letos demonstruje svou obrovskou sílu. V etapách (alespoň prozatím) jezdí s velkým přehledem a i přesto jsou, spolu s BMC, jedinýmy týmy, které mají v posledních pár lidech v nejtěžších kopcích hned dva jezdce. Jejich pekelné strojové tempo nedává vlastně vůbec prostor k útokům. Tedy až na jednoho jezdce. Tím je Vincenzo Nibali. Ten na letošní Tour dává jasně najevo, že je to velký závodník, který se nebojí útočit. Již ve včerejší etapě se pokusil o útok a i dnes to byl právě on, kdo jako jediný dokázal znepříjemnit život jezdcům Sky. Nibaliho nástup měl za následek zásadní zrychlení tempa skupinky favoritů, o které se staral Chris Froome. Ten musel nasadit takové tempo, že jediný, kdo mu při dojíždění Nibaliho uvisel, byl muž ve žlutém, Bradley Wiggins.

Zhruba 3km před cílem, když Froome s Wigginsem za zády, dojel Nibaliho, přišel dost možná jeden ze zásadních momentů nejen dnešní etapy, ale i celé Tour. Froome využil psychické převahy a okamžitě zaútočil. Na jeho nástup ovšem nebyl schopný zareagovat nejen Nibali, ale dokonce ani lídr Sky, Bradley Wiggins. Froome dnes měl evidentně nejlepší nohy ze všech a pokud by během několika desítek metrů nepřišel jasný rozkaz “STOP”, Froome by se nejspíš postaral o velkou senzaci. Rozkaz zněl ale jasně, Froome musel počkat na Wigginse a táhnout tak jeho i Nibaliho dále za sebou. Froome tak demonstroval svou sílu alespoň v posledních metrech, kdy Wigginse i Nibaliho urval na již rovinatějším úseku, doslova z háku a pásku protnul alespoň pár vteřin před nimi. Taktika Sky je nastavena zcela jasně. Tým ale může být o to klidnější, že v záloze má týmovou dvojku, která je v kopcích ještě silnější, než týmová jednička.

Evans v těžké situaci

V podobné situaci jako Sky se dnes ocitlo i BMC. Týmová jednička, Cadel Evans, letos nejezdí v takové pohodě, jako v loňském roce. I přesto dnes visel duu ze Sky velice dlouho. 5km před cílem si ovšem vystoupil. Co na této situaci ovšem bylo zásadní, byl fakt, že ve skupince i nadále zůstal Tejay van Garderen. Tento mladý Američan, oblékající bílý trikot, jel ve velkém stylu. Stejně jako Froome, i on ovšem dostal jasný rozkaz, tedy čekat na svého lídra. Van Garderen si tedy vystoupil a jel tempo svému lídrovi Evansovi. Pro toho tento moment musel být jistě velice těžký. Nejen, že jeho výrzaně mladší týmový kolega na tom byl dnes výrzaně lépe, ale zároveň bylo jasné, že po dnešku Evans opustí svou pozici v GC a propadne se na čtvrtou příčku. Tu navíc bude muset i nadále tvrdě hájit a s největší pravděpodobností se zdá, že Evans již bude ze hry o celkové pódium.

Fabian out

Do dnešní etapy vůbec nenastoupil Fabian Cancellara, který z Tour odstoupil kvůli očekávanému porodu jeho manželky, který si Cancellara nechce nechat ujít.

Mimo Cancellary dnes na Tour skončili další jezdci, především pak rychlíci Mark Renshaw a Alessandro Petacchi.

http://www.youtube.com/watch?v=AyOWQ4SWFq8

Výslekdy 12. etapy najdete zde.

Foto: Petit Brun

Tagged , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?