šaltr.cz

články

Belgická nominace na MS nám hraje do karet

Leden 18, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Hodně námitek a nespokojených ohlasů se vynořilo poté, co Rudy De Bie oznámil sedmičku vyvolených eliťáků pro cyklokrosové MS v Koksijde. Sven Nys, Niels Albert, Kevin Pauwels, Klaas Vantornout, Tom Meeusen, Bart Aernouts a Rob Peeters. To je sedm jezdců, kteří budou mít tu čest hájit belgickou trikoloru na domácím světovém šampionátu. Belgický nároďák je ale tak našlapaný, že borci, kteří klidně mohli myslet na první destíku, zůstanou doma. A to ještě Bart Wellens vypadl z nominace kvůli závažným zdravotním problémům. Mezi nimi Sven Vanthourenhout, Dieter Vanthourenhout a Jan Denuwealere.

Sven Nys už předem avizoval, že si přeje v nominaci svého týmového kolegu a nejlepšího kamaráda Svena Vanthourenhouta. Právě on mu na trati v Koksijde při světovém poháru pomohl k jeho výhře. Dotáhl mu vedoucí skupinu a ušetřil Nysovi mnoho sil. A právě Nys tvrdí, že na MS by podobná spolupráce mohla být klíčová. Když vezmeme v potaz belgickou rivalitu a neochotu pomáhat si, nezbývá než souhlasit. Na silniční MS také nejede devět lídrů, ale pouze jeden nebo dva. Zbytek týmu tvoří domestici. Letošní triumf Marka Cavendishe na silničím MS to jenom dokazuje. Jelo se pouze na něj. Ostatní britové neměli žádné ambice. Kdyby tam ale Cavendish neměl osm oddaných domestiků, nikdy by nevyhrál. A právě na to Sven Nys poukazuje.

Sven Vanthourenhout se k samonté nomincai moc nevyjadřoval. Byl samozřejmě zklamaný, ale to by byl každý závodník, kterému jen těsně utekla nominace. Navíc, není žádným tajemstvím, že Koksijde je Vanthourenhoutova nejoblíbenější trať.

Dieter Vanthourenhout řekl, že nominace založená pouze na rankingu UCI, je poněkud nespravedlivá. Kdyby to byl býval věděl před sezónou, jel by také do USA (narážka na posledního nominovaného Roba Peeterse, který na začátku sezóny jel několik závodů kategorie C1 v USA, kde samozřejmě není tak tvrdá konkurence jako v Evropě a závodníci tam jezdí právě kvůli UCI bodům).

Jan Denuwealere, muž který 29.12. přespurtoval Zdeňka Štybara v Bredene, překvapený ani nebyl. On sám ví, že nominovaní závodníci jsou lepší než on sám. Pouze zmínil, že v jakékoli jiné zemi by o nominaci vůbec nebojoval ani on, ani Sven a Dieter Vanthourenhoutové. Byli by ve většině zemí jasnými reprezentanty.

V Belgii je prostě boj o národní barvy hodně tvrdý.

Co z toho všeho vyplývá? Celá nálada v belgickém táboře nebude zrovna ideální, což rozhodně hraje do karet všem ostatním kandidátům na medaile. Těmi nejvážnějšími konkurenty belgičanů jsme jednoznačně my a francouzi. Mezi belgičany by měl spolupracovat Pauwels s Vantornoutem, jak jsme již zvyklí z celé sezóny. Jak se k národním / týmovým zájmům postaví ostatní, to je otázka. Nedá se ale předpokládat, že by jeden belgičan obětoval svoje naděje ve prospěch druhého. Z celé této situace by tedy nakonec mohli těžit české barvy, což by bylo příjemné!

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?