šaltr.cz

články

Boonen vyhrál Paris-Roubaix rozdílem třídy

Duben 8, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 1x komentář

Tom-Boonen-Paris-Roubaix-2012

Tom Boonen připravil parádní představení pro všechny fanoušky cyklistiky. Nejen, že ustál tlak, který na něj, jako na favorita číslo jedna, byl vyvíjen, ale zároveň všem jasně ukázal, jak dobrý letos je. I přesto, že je skvělý sprinter, na nic nečekal a vzal za to už 50km před cílem. Do cíle pak přijel s luxusním náskokem přes jeden a půl minuty! Boonen se tímto výkonem zařadil mezi legendy a zároveň se tak stal jednoznačným králem letošního jara.

Boonen byl o třídu lepší

I přesto, že byl Boonen hlavním favoritem závodu, nedal nikomu šanci. Dost možná všechny zaskočil tím, jak brzy zaútočil. 50km do cíle je pořádný kus. Boonen ale očividně věděl, v jaké je formě. Dravostí sobě vlastní za to prostě vzal, neohlížel se napravo, nalevo a prostě jel. Postupně přidával vteřinu za vteřinou a když jeho náskok překročil 25km do cíle jednu minutu, zdálo se, že je rozhodnuto. A to i přesto, že za Boonenem jela skupina zrhuba čtrnácti jezdců, ve které pracoval především tým Sky. 20km do cíle se skupinka začala dělit. Nejaktivnější byl asi Alessandro Ballan z BMC, který nechtěl čekat na závěrečný spurt. Navzdory tomu, že se ve skupině začalo útočit, Boonen držel krok a kromě pár kilometrů, kdy se pronásledovatelům podařilo z náskoku něco málo ukrojit, svůj náskok průběžně navyšoval. Když pak přijel na stadion v Roubaix, měl náskok minutu a třičtvrtě! Měl tak dost času si své vítězství náležitě vychutnat. Mimochodem, na stejném oválu si pro vítěství dojel i Boonenův týmový kolega, Zdeněk Štybar, který zde dominoval při závodě světového poháru v cyklokrosu v roce 2010.

Škoda snad jen, že závod nejel Fabian Cancellara, který nestartoval kvůli zlomené klíční kosti. S největší pravděpodobností by byl totiž asi jediným jezdcem, který by dnes mohl Boonenovi konkurovat. Taková je ovšem cyklistika.

Z dalších favoritů závodu si nejlépe vedl Alessandro Ballan, pro kterého dnes BMC odvedlo velký kus práce. Ballan dojel nakonec třetí, když byl na pásce o pouhé milimetry dříve Sébastian Turgot (Team Europcar), který jel dnes životní závod a i přes svou aktivitu v průběhu závodu měl dost sil i na závěrečný sprint. Dokonce ani cílové foto na pásce nedávalo na první pohled zcela jasnou odpověď na to, kdo byl nakonec druhý, a kdo třetí.

Ballanův týmový kolega, Thor Hushovd, měl v průběhu závodu pád a nakonec dojel na čtrnácté příčce. Pád se nevyhl ani Filippu Pozzatovi, který nakonec závod nedokončil.

Paris-Roubaix-2012

Pár zajímavostí ze závodu

Tom Boonen se svým vítězstvím zařadil mezi legendy, když vyrovnal dosavadní rekord čtyř výher na Paris-Roubaix, který doposud držel osamoceně Roger De Vlaeminck.

Boonen je doposud jediným, kdo dokázal v jedné sezóně vyhrát závody E3 Prijs, Gent-Wevelgem, Ronde Van Vlaanderen i Paris-Roubaix. To samo o sobě ukazuje, jak dělový letos je.

Skvěle dnes jel Lars Boom, který nakonec skončil šestý, i když do posledních metrů bojoval o pódiové příčky. Cyklokrosový světový šampion ze všech kategorií potvrdil, že mu jarní klasiky sedí. V průběhu závodu zvolil stejnou taktiku, jako v minulýh letech a opět měnil své silniční kolo za cyklokrosový speciál. Prakticky ihned po výměně pak roztrhal skupinku pronásledovatelů.

Jedním ze smolařů závodu byl dnes Sylvain Chavanel, který zaútočil na kostkovém úseku číslo 13. Podařilo se mu utvořit skupinku spolu s Turgotem, Ladagnousem a Mangelem. Chvíli poté měl ovšem Chavanel defekt, právě v moment, kdy přišel hlavní útok Tom Boonena. Chavanel tím přišel o šanci bojovat o pódium.

Geroge Hincapie se zapsal do historie závodu, když zatím jako jediný dokázal závod dokončit 17x.

Výsledky Paris-Roubaix 2012:

 1. Tom Boonen
 2. Sébastien Turgot
 3. Alessandro Ballan
 4. Juan Antonio Flecha
 5. Niki Terpstra
 6. Lars Boom
 7. Mattero Tosatto
 8. Mathew Hayman
 9. Johan Vansummeren
 10. Marten Wynants

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

Video se sestřihem nejzajímavějších okamžiků Paris-Roubaix 2012

http://www.youtube.com/watch?v=H3I76WJeQAg

Video s kompletním záznamem posledních patnácti kilometrů

Foto: Roth / Team NetApp

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

1x komentář

 1. Lukáš KloučekDub 10, 2012 v 01:13odpovědět

  Celý tým Europcar včetně Sebastiana Turgota a Lars Boom z Rabobanku jeli jako jediní závdo Paris-Roubaix na krosovce. Europcar – Colnago Cross Prestige. Boom – Giant TCX Advanced SL. Většina jezdců, včetně Boonena, vezla galusky širkoké 27 mm, Lars Boom vezl dokonce šířku 30 mm (i proto jel na krosovce, silničním speciálem by takhle široká galda neprošla). Na startu se objevila i jedna velká kuriozita – Liquigas měl na mechanickém voze rezervní kolo (krosovku – Cannondale SuperX), které mělo kotoučové brzdy! Byla to ale asi pouze “reklamní” akce ze strany italského týmu.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?