šaltr.cz

články

Cyklokrosová revoluce: Z GvA Trofee se stane “etapák”

Únor 21, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Cyklokros má dva tradiční belgické poháry. Super Prestige a GvA Trofee. Pro závodníky to jsou nejdůležitější seriály sezóny, dokonce důležitější než světový pohár. Výsledky v belgických pohárech velkou mírou určují startovné daného závodníka pro příští rok. A Startovné je u cyklokrosařů jedním z hlavních zdrojů příjmu.

GvA Trofee ovšem už v další sezóně nebude tím, čím bývalo. Změní se jméno a změní se i pravidla. Seriál ponese název nového generálního partnera (oficiálně ještě nebylo oznámeno, kdo to bude). Noviny Gazet van Antwerpen zůstanou jedním z dalších sponzorů, nebudou ale tím generálním. Změna názvu dlouhodobé soutěže není nic drastického. To se však nedá říci o hlavních pravidlech, která přinesou cyklokrosovou revoluci!

Sven Nys by mohl z nových pravidel těžit

Sven Nys vyhrál seriál GvA již 8x

O vítězi nově pojmenovaného poháru nebude rozhodovat součet bodů za umístění v jednotlivých závodech, ale časový rozdíl! Závodníkům se budou zaznamenávat časy a kdo absolvuje všechny závody v nejkratším celkovém čase, vyhraje.Půjde tedy vskutku o nefalšovaný cyklokrosový “etapák”. Dá se tedy předpokládat, že zejména závody v Oudenaarde, Ronse a Baalu budou rozhodovat 26. ročník. Právě na těchto tratích jsou většinou mezi závodníky výraznné časové rozdíly, naopak od rychlých okruhů, kde často jezdí větší skupinka jezdců a mezi prvním  a pátým v cíli může být rozdíl pouhých pár sekund.

Kevin Pauwels

Kevin Pauwels

Změní to samozřejmě i taktiku v jednotlivých závodech. Zatímco na rychlých tratích můžete drobnou chybou ztratit hodně míst a v současné podobě i hodně bodů, v budoucnu tím ztratíte pouze pár vteřin. O celkovém vítězi se pravděpodobně bude rozhodovat na těžkých tratích, kde se dá soupeřům nadělit velká časová “sekera”. Jestli to někomu ze světové špičky nebude vyhovovat, pak právě letošnímu vítězi Kevinu Pauwelsovi. Právě on vyhrává většinu závodů v závěrečném sprintu a oproti svým největším konkurentům zaostává především na silových bahnitých tratích.

GvA Trofee je seriál s tradicí trvající 25 let (seznam všech dosavadních vítězů GvA najdete zde). Radikální změna po tolika letech je velkou výzvou jak pro pořadatele, tak pro samotné závodníky. Určitě je to zpestření pro celý cyklokros dodá to závodům nový náboj. Bude hodně zajímavé sledovat, co změny přinesou v reálu. Všude se bude bojovat do poslední vteřiny, do posledního šlápnutí.

Slavnostní vyhlášení 25. ročníku

Po posledním závodě v Oostmalle se již tradičně udělovali ceny za uplynulý ročník.  Fanoušky českého cyklokrosu by mohli zajímat úspěchy Zdeňka Štybara. Ten obsadil v celkovém pořadí 25.ročníku “GéVéÁčka” skvělé druhé místo. To ale nebyl jeho jediný úspěch. Stal se vítězem dvou dílčích soutěží – sprinterské soutěže a také soutěže nejrychlejší okruh.  Navíc, Zdeňkův hlavní mechanik, Gilbert de Laet, dostal ocenění “Zlatý mechanik”.

Top 5 - GvA Trofee 2011/2012

Top 5 – GvA Trofee 2011/2012

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?