šaltr.cz

články

Další NEcyklistická dopingová aféra úspěšně utajena

Květen 16, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní , 0 komentářů

Každý dopingový nález v cyklistice je masivně medializován, na to jsme si zvykli. Asi to tak je i správné, ale na každé sporty by měl být stejný metr. Toto mediální “zaměření” na cyklistiku pak dělá jednu prostou věc, všichni nezainteresovaní si ji spojují pouze a jen s dopingem. Už tady na tohle téma bylo více článků, takže tomu se věnovat nebudu. Spíše chci upozornit na dopingovou aféru v mládežnickém! fotbale, která se jaksi zametla pod koberec a vsadím se, že nikdo z Vás, kdo tohle čte, o ni neví. Kdybych se v rámci své práce nezajímal o všemožné sporty hodně detailně, asi by to uniklo i mě.

V červenci roku 2011 se v Mexiku uskutečnilo fotbalové mistrovství světa hráčů do 17 let. A teď poslouchejte dobře – z 208 kontrolovaných hráčů mělo 109 z nich pozitivní dopingový nález! Něco neskutečného. Vůbec si nedokážu představit, jak by vypadaly noviny i jiná média, kdyby šlo o cyklistiku a ne o fotbal. Předpokládám, že jste o tomto skandálu nikde nečetli, což mě nepřekvapuje. Jde přeci o fotbal, o tom se ve spojitosti s dopingem mlčí.

Všechny pozitivní nálezy se týkaly clenbuterolu. Asi netřeba tuto látku více představovat, v souvislosti s kauzou Alberto Contador se o ní namluvilo více než dost. Tato látka byla detekována u hráčů z devatenácti týmů (turnaje se účastnilo 24 týmů). FIFA však celou kauzu zametla pod koberec s tím, že to není vina hráčů, všechno prý bylo způsobeno kontaminovaným masem. V podstatě jediným argumentem bylo to, že není možné, aby tolik hráčů mělo stejný pozitivní nález. O nějakém trestu pro hráče tedy nemůže být řeč. Aha.

Nejde mi vůbec o to, jestli hráči mají být potrestání nebo ne. Ani původ clenbuterolu v jejich moči mě nezajímá. Jde o princip. Nikdo o tomto skandálu neví, v cyklistice zase nidko nezná nic jiného než dopingové skandály. Je to samozřejmě vina médií. Prostě to tak je a nevím proč. Contador měl tak malé množství clenbuterolu v moči, že to běžná laboratoř ani není schopná detekovat, což také nasvědčuje tomu, že původ mohl být v kontaminovaném mase. Rozdhoně mu tak malé množství nemohlo pomoci k lepšímu výkonu. Ve finále je to jedno, měl pozitivní nález a odpykává si za něj trest. To je správně a tak by to asi mělo být. Mělo by to tak ale být ve všech sportech!! Dovedete si snad představit, že by mělo pozitivní nález více jak 50% balíku na nějakém cyklistickém závodě?

Oficiální stránky “clenbuterolového” turnaje jsou zde – o zmiňovaných nálezech však nenajdete ani čárku!

Jako důkaz, že jsem si všechno nevymyslel, poslouží například tento článek (Guadalajara Reporter) z prosince loňského roku. Já osobně o tom vím už delší dobu, jen sem čekal, jestli se o tom někde něco napíše. Nikde nic. Prostě fotbal a doping, to k sobě nepatří, o tom se nepíše.

Foto: iStockphoto

Tagged ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?