šaltr.cz

články

Doping – zabiják (cyklistiky)

Únor 27, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros, MTB, ostatní, silnice , 3x komentař

Doping. Slovo, které samo o sobě vyvolává spoustu emocí a názorů. Slovo, které je spojováno se sportem a obzvlášť pak s cyklistikou. Téměř každý, s kým se bavím a dostaneme se k cyklistice, prakticky automaticky říká “no jo cyklisti, to jsou jen feťáci”. Ale je to opravdu tak? Je cyklistika jen sportem rozpíchaných žil a zakázaných látek? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte dál.

Doping byl, je a bude

Ano, nalhávat si, že doping není, by bylo bláznivé. Doping tu byl, je a bude. Fakt, že tu ovšem doping je, neznamená, že dopují všichni. Je to vlastně to samé, jako například úplatky v podnikání, nebo korupce. Sportovci, stejně jako businessmani, či jiní ambiciózní lidé, se snaží být nejlepší. Je to podstata jejich myšlení, důvod proč dělají to, co dělají. Dávají tomu maximum, podřizují svým cílům vše. A samozřejmě se najdou i tací, kteří si to své maximum chtějí posunout ještě dál. Jdou za hranice pravidel a zkusí něco, co je zakázané. Úplatek, nebo doping, je to vlastně stejné. V podstatě jde o otázku toho, jak má kdo vytyčené hranice svého morálního kodexu. Nelze tedy říct, že dopují všichni. Jsou snad všichni podnikatelé jen zloději a podvodníci? Na to si může odpovědět každý sám.

Doping = cyklistika. Opravdu?

Je zarážejicí a pro mě, jako člověka, který má cyklistiku rád, nepříjemné, když vidíte asociaci běžných lidí, když slyší slovo doping, nebo cyklistika. Většinou jsou to pro ně prostě slova a pojmy, které k sobě jednoduše patří. Opět nemá cenu tvrdit, že v cyklistice nejsou jezdci, kteří dopují, ale… Myslíte si, že jsou to jen cyklisté, kdo dopují? A co třeba fotbal, hokej, atletika, nebo další sporty? Překvapuje mě, když slyším, jak někdo na to odpoví “fotbalisti, tenisti? Proč by dopovali? Tam to přece není potřeba”. Navážu na své přirovnání k businessu – myslíte snad, že se uplácí a podvádí jen na určité úrovni, nebo v určitém oboru? Je to blbost. Všude se najde někdo, komu nevadí jít za hranice pravidel, kdo si chce pomoci při své cestě za úspěchem. Ať už si ji chce ulehčit, nebo dojít ještě dál. Cyklistika sice je extrémně náročná, přeci jen je zátěž mnohahodinová a stále se opakující, ale v každém sportu, nebo oboru se najdou věci, které jsou mimo hranice a které vám pomohou dostat se snáze k cíli, nebo ho posunout. Stačí si vzpomenout na taháky ve škole. I to je vlastně takový malý, zakázaný “doping”.

Usvědčených cyklistů je ale spousta

Další věcí, kterou hodně lidí argumentuje je to, že ze sportovců, kteří jsou usvědčeni z užívání dopingu, je nejvíce cyklistů. I tady je pár ale… Je to asi jako, když řeknete, že v Praze lidé neumí řídit, protože je zde více dopravních nehod, než někde v “Horní Dolní”. Nejde ale pouze o to, kolik nehod je, ale také o to, kolik jezdí po Praze aut. Když pak uděláte procentuelní vyčíslení počtu nehod s počtem aut, nebo řidičů, kolikrát je na tom “Horní Dolní” daleko hůř. Stejné je to u dopingu. Nikdo už neřeší to, kolik odběrů se udělá v cyklistice a kolik v jiných sportech. Například v roce 2011 udělala cyklistická anti-dopingová instituce – Cycling Anti-Doping Foundation (CADF) 13.057 odběrů krve a moči při předzávodních, pozávodních, nebo mimo soutěžních kontrolách. Kolik odběrů se ale udělá třeba v NHL? 0. Ano, čtete správně, nula. NHL byla prostě vyhlášena za soukromou hokejovou ligu, a tak se zde regulérní dopingové kontroly prostě nedělají. Dopingové kontroly tam jsou pouze DOBROVOLNÉ! Když hráč chce, řekne si o ní. Zkrátka, když už se porovnává, mělo by se objektivně.

Profesionální cyklisté navíc musí používat i systém ADAMS (Anti-Doping Administration & Management System), což je další zbraňí v boji s dopingem. Jedná se totiž o systém, do kterého musí každý jezdec vyplňovat, kde se každý den – 365 dní v roce, bude pohybovat. Respektive musí uvést každý den konkrétní místo, kde bude v časovém úseku jedné hodiny, k zastižení. Tento systém již funguje on-line a dá se tedy měnit i posláním SMS zprávy, nebo přímo na webu. Dokážete si ale představit, že byste měli na každý den v roce uvést jedno konkrétní místo, kde budete celou jednu hodinu určitě k zastižení? Ještě k tomu, když prakticky denně cestujete po světě. Pokud vás náhodou nezastihnou, máte jeden “křížek”, případně dva. V případě, že vás ale anti-dopingoví komisaři nezastihnou potřetí, dostáváte trest, jako za užití dopingu. To se například před pár dny stalo Francouzskému jezdci Yoannu Offredovi, který dostal stop na jeden rok, právě z tohoto důvodu. Je ale pravdou, že cyklisté nejsou jediní sportovci, kteří musí systém ADAMS vyplňovat. Například ale fotbalová asociace FIFA užívání systému odmítla z důvodu, že je v rozporu s Evropskou úmluvou lidských práv a svobod. Trošku alibismus, nepřijde vám?

Stejný metr pro všechny

Ještě jednou se vrátím k tomu, kolik cyklistů je usvědčeno z dopingu. Je zde ještě jedna věc, která bývá přehlížena. Je to sílá médií. Právě ony totiž velkou měrou hýbají s miskami vah veřejného mínění. Kolikrát jde o to, jak danou situaci podají právě ony. Je totiž velký rozdíl, když je jedna a ta samá kauza podána jako “další sportovec usvědčen z dopingu”, nebo “sportovec si vzal běžný lék proti chřipce a byl pozitivně testován při dopingové kontrole. O tom, že obsahuje zakázanou látku bohužel nevěděl”. Média zkrátka umí situaci zlehčit a stejně tak umí vyprovokovat hon na čarodejnice.

Sílá médií je opravdu velká a nepřijde mi správné, když člověk poslouchá, jak “chudáci” fotbalisté nemohli podat maximální výkon, protože po předchozím zápase ztrávili dvě hodiny na dopingové kontrole. Zato, když na Tour de France probíhaly noční razie, to bylo správné. Navíc právě cyklisté na Grand Tours, zejména ti, kteří bojují o nejvyšší posty, jsou kontrolováni téměř každý den, někdy dokonce i ráno a pak po etapě. Zkrátka není všechno tak, jak se říká.

Není případ jako případ

Je pravdou, že ne všechny případy jsou stejné. Najdou se tací, kteří bez dopingu fungovat zřejmě opravdu nemohou. Příkladem toho je třeba Ricardo Ricco, který byl chycen již několikrát a zřejmě kvůli dopingu málem i přišel o život, když z jeho špatného užití zkolaboval a život mu zachránili až lékaři. Právě od něj se ale všichni ostatní cyklisté doslova distancovali, když v podstatě všichni, kteří se k jeho případu vyjádřili, ho označili za někoho, kdo by se ve světě cyklistiky neměl již nikdy ukázat a udělali z něj tak v podstatě vyvrhela.

Na druhou stranu jsou i případy, jako ten nedávno opět rozebíraný – případ Contador. Vyšetřování jeho případu trvalo rok a půl. Po celou tu dobu musel Alberto Contador řešit jednak tuto kauzu a jednak se musel připravovat na závody, i když mu prakticky každý den hrozilo, že mu bude zakázáno závodit. V jeho případě je spousta nejasnotí. V podstatě mu ani nebylo dokázáno, jak látku užil. Nakonec ale dostal dvouletý trest. Nechci hodnotit, zda je to rozhodnutí správné, nebo špatné, ale musím dát za pravdu opět hlasu pelotonu, osobnostem typu Fabian Cancellara, či Tom Boonen, kteří se vyjádřili tak, že ačkoliv nechtějí hodnotit výsledek rozhodnutí, je jednoznačně špatné to, že se případ táhne takhle dlouho. Pokud má padnout trest, měl by padnout téměř hned a ne se táhnout několik měsíců, či let.

Zdravý doping?

Je zde ještě jedna věc, ve které je všeobecný názor trošku zkreslený. Většina lidí totiž považuje doping v podstatě za drogy, za něco, díky čemu jezdci hazardují se svým životem. I tato mince má ale dvě strany. Doping totiž není jedna věc, jedna látka. Je pravda, že většina zakázaných látek je na seznamu právě z důvodu, že by mohla ohrozit zdraví sportovců. Není to tak ale u všech látek. Jsou naopak dokonce látky, které při “správném užívání” tělo dokonce chrání, v případě extrémní zátěže.

Nechci zde doping obhajovat, ani situaci zlehčovat. Jedná se o komplexní problém, který nelze vyřešit nějakým jednoduchým pravidlem, či zákonem. Nechci ani tvrdit, že cyklistika je úplně “čistá”. Chci ale poukázat na to, že to není jen cyklistika, která by byla “hnízdem dopingu”. Nemyslím si, že je správné, aby takto byla veřejně označována. Dnešní doba je těžká pro většinu sportů. V době úspor a škrtů se čím dál hůř hledá někdo, kdo by měl “volné prostředky”, které by do sportu chtěl dát, tím méně pak do sportu, který se točí jen kolem dopingu. Cyklistika jako taková, je v nelehké situaci a dopingové aféry jí jen podpkopávají nohy. Pokud ji ale máme odsoudit, měli bychom se podívat pravdě do očí a ne ji odepisovat pouze za to, co “jedna paní povídala”.

Sami proti sobě

Fakt, že cyklistika těžce doplácí na dopingové skandály je o to ironičtější, vezmeme-li v potaz, že cyklisté jsou (dost možná jediní) sportovci, kteří sami ze svých cen odvádí automaticky určitou procentuelní částku (přibližně 2%, která jsou strhávána ještě před vyplacením výher) na boj proti dopingu, respektive na antidopingovou organizaci. Nejde ani tak o to, že by to bylo špatné. Naopak, když už jsou látky, které jsou zakázané, mělo by se jejich užívání kontrolovat. Směšné ale je, že právě vrcholné orgány cyklistiky nejsou schopné regulovat humbuk, který se kolem dopingových afér odehrává. Cyklistika, jako sport, tak prostě doplácí na to, že se snaží maximálně bojovat proti dopingu. Ne že by to bylo špatné, spíš je smutné, že ostatní sporty, kde se doping “toleruje” a jeho vymítání není zdaleka tak důsledné, na svém postoji naopak vydělávají. Jednoduše řečeno, pro dobrotu na žebrotu.

Foto: iStockphoto, Dreamstime

Tagged , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

3x komentář

    • .Říj 13, 2014 v 13:44odpovědět

      Здpaвствуйте! Вac интеpесуют kлиeнтскиe бaзы дaнныx?

  1. MatesBře 3, 2012 v 02:37odpovědět

    Doping je v kazdym sportu, cyklistika proti nemu alespon bojuje

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?