šaltr.cz

články

Dopingové srovnání: cyklistika vs. jiné sporty

Březen 13, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní , 10x komentař

Téma dopingu jsme nakousli v tomto článku, po kterém jsme pokračovali detailním představením systému mimosoutěžních kontrol. Opět vznikla celá řada dotazů, na které teď navážeme konkrétnímy čisly a statistikami dopingových kontrol napříč všemi sporty. Nejprve tedy to nejdůležitější – přesné statistiky Světové Antidopingové Agentury WADA (World Anti-Doping Agency).

Dokument 1počet provedených mimosoutěžních kontrol u jednotlivých sportů v roce 2010

Dokument 2souhrné statistiky a procentuální vyjádření “dopingovosti” v jednotlivých sportech za rok 2010

Dokument 1 – počet provedených mimosoutěžních kontrol v jednotlivých sportech v roce 2010

Než se pustíte do čtení statistik, něco si k tomu řekneme. První dokument je čistě o tom, kolik se v jakém sportu udělá mimosoutěžních kontrol. Musíme si říct, že zneužívání dopingu před soutěží je častější a účinnější, než při samotné soutěži. Proto si “važme” sportů, které provádějí mimosoutěžní kontroly ve velkém počtu. Jak můžete vidět v číslech, právě mezi takové sporty patří cyklistika, ale také atletika, bežecké lyžování, plavání nebo veslování. No není to náhoda, že právě v těchto sportech jsou nejčastější dopingové skandály? Není to hlavně “díky” benevolentnosti jiných sportů, co se počtu mimosoutěžních kontrol týká?

Navíc si uvědomte, kolik je na světe profesionálních cyklistů nebo běžců na lyžich, oproti hokejistům nebo fotbalistům. Daleko méně. Většina hokejistů za celou svojí kariéru vůbec nepozná, co to mimosoutěžní kontrola je. O fotbalistech ani nemluvě, jak jste si asi všimli, ti ve statistice vůbec nejsou. To protože u nich se mimosoutěžní kontroly vůbec neprovádějí!

Ještě si všimněte směšného počtu kontrol u lukostřelby (archery), jezdectví (equestrian) nebo u stolního tenisu (table tennis). Možná se budete divit, ale při dalším četní zjistíte, že tyto sporty nepatří mezi ty “nejčistší”. Ještě jedna poznámka k číslům v prnvím dokumentu – aquatics (plavání), zahrnuje všechny sporty spadající pod organizaci FINA, tzn. plavání, vodní pólo, skoky do vody, atd. Počet kontrol je braný za všechny tyto odvětví dohromady. Stejně tak pod UCI spadá silniční cyklistika, MTB, cyklokros atd. Je třeba si tedy u statistik všímat organizace, která je vedle sportu uvedena. U hokejových statistik se jedná o organizaci IIHF, tam spadají zejména mezinárodní akce reprezentací. NHL, ohledně dopingu hodně diskutabilní soutěž, tam zahrnuta vůbec není.

Dokument 2 – detailní laboratorní statistiky a procentuální vyjádření “špinavosti” jednotlivých sportů

V tomto dokumentu nás zajímají v podstatě jen 3 stránky – šestá, sedmá a osmá. Je tam ke každému sportu tučně uveden celkový počet dopingových kontrol a počet jejich pozitivních laboratorních nálezů. Jelikož laboratoře testují odebrané vzorky anonymně, aniž by věděli kterému sportovci patří, jsou zde úplně všechny nálezy zakázaných látek, včetně terapeutických výjímek apod. Ne všechny tyto nálezy tedy jsou opravdovými dopingovými přestupky.

Na straně číslo osm najdete ty dopingově nejhorší sporty – na jejich “procentuální úspěšnost” se snad raději ani nedívejte, je to otřesný pohled. Bodybuilding je jasně “nejšpinavější” sport. Hrozivé jsou ale čísla i u muay thai (Thajský box), powerliftingu (silový trojboj), kickboxu nebo u sportu sambo (bojové umění sebeobrany).

Když ale porovnáme olympijské sporty (nebo i neolympijské, ale “tradičnější” sporty), musíme uznat, že cyklistika na tom není úplně růžově. Rozhodně na tom ale není tak špatně, jak prezentují média. Cyklisitka je “čistší” sport než třeba basketbal, hokej, nebo golf. Je samozřejmě mnohem více “horších” sportů než cyklistika, srovnání s hokejem a basketbalem je ale více než do očí bijící. Je to jasný důkaz toho,  jak silná jsou média, která prezentují cyklistiku výhradně ve spojitosti s dopingem. Bohužel, široká veřejnost to “baští”.

Zajímavé je, v jakých všech sportech se doping zneužívá. Horší čísla než cyklistka má například lukostřelba, šachy, jezdectví, billiard, bowls, motocykly nebo surfování. U těchto sportů by to čekal asi jen málokdo.

Opět chci připomenout, že cyklistika bojuje proti dopingu všemi možnými prostředky a to ji budiž “polehčující” okolností. Když se podívaté na poslendí (šestnáctou) stránku druhého dokumentu, všimnete si dalšího důkazu. Je tam uveden počet odebraných krevních vzorků v rámci bilogických pasů. Je jasně vidět, že cyklisitka je vlasntě jediná sportovní disciplína, kde se tento systém používá. Ještě se o to snaží v atletice, ale jiné sporty biologické pasy ignorují.

Dopingový sport z cyklistiky dělají média

Jestli jste si detailně prostudovali statistiky z tohoto článku, musíte dát za pravdu mému tvrzení. Cyklistika je sport, kde není málo dopingu, ale oproti jiným sprotům to není nikterak hrozné. Ba naopak, některé velmi populární sporty jsou na tom o mnoho hůře. Navíc, dopingové kontroly v jiných sportech nejsou tak časté, ty mimosoutěžní dokonce někde nejsou vůbec. Krevní bioloigcké pasy a podobné novinky v boji proti dopingu se také používají nejvíce v cyklistice. UCI klade na antidoping velký důraz a je to vidět. A to je dobře. To, že si cyklistiku každý spojuje s dopingem, mají na svědomí některá média, která zneužívají každý dopingový nález k degradaci cyklistiky. Proti tomu se bohužel moc dělat nedá.

Foto: Richard Masoner, iStockphoto

Tagged ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

10x komentář

 1. boldrickBře 14, 2012 v 01:04odpovědět

  Jelikoz jsem si tento clanek tak trochu vykoledoval, tak v prvni rade diky za nej :) .
  Ted pripominky a dotazy:
  - Dokument 1 (OOCT) tomu moc nerozumim, to jako WADA udelala v jednotlivych sportech radove jenom desitky mimosouteznich kontrol za rok? To jsou tak nizka cisla, ze se mi tomu nechce verit. Jestli je to pravda, tak zadne zavery z teto tabulky nelze vyvodit, ten pocet kontrol je na urovni statisticke chyby.
  - Dokument 2, to uz je lepsi, je videt to, co vyzdvihujete: cyklistika na tom neni tak zle. Sice je smichano vsechno dohromady (vcetne THC – kazdy desaty nalez :) , ale ta cisla uz jsou vypovidajici. Super.
  - NHL a NBA si upravuji antidoping sami v kolektivni smlouve (a skutecne velmi lezerne), takze jejich cisla ve statistice WADA asi nejsou.
  - To s temi biopasy me zajimalo nejvic, ale zase nic :) . Udelali 5000 odberu. Zadny “nalez”? To je v poradku, biopasy nemaji pri kontrole primarne nic najit, ma to byt dlouhodobe sledovani organismu. UCI ho sice zavedla, s atletikou jako prvni, uz roky sbira vzorky. Ale jeste na nic neprisli? Jeste ani jeden trest z tohoto nakladneho sledovani. A pritom jim podle loni unikleho seznamu z toho lezou velmi podezrele informace. O tom jsem se chtel dozvedet vic, protoze je to takove zaklinadlo, jak cyklistika nejvic bojuje. Tak mozna priste :) .
  Ale piste radsi vic o cyklistice samotne, k tomu se muzete vratit po case, at z toho neni web o dopingu :) . Namet na psani: dnes se objevilo tema posezu pri casovce, proc se RK na Tirrenu na tom kole tak “vrtel”.

 2. FKBře 14, 2012 v 07:12odpovědět

  V první řadě není zač :)
  Téma dopingu je skutečně hodně rozsáhlé, takže musíme jít postupně. Biologické pasy nebudou opomenuty, takže se snad dočkáte :)
  Jen již teď bych rád uvedl, že není úplně pravda, že z biologických pasů nevzešly doposud žádné tresty – již několik jezdců dostalo právě kvůli výsledkům testů z biologických pasů stop, nebo byli jinak potrestáni (například Franco Pellizotti dostal dvouletý trest). Ale o tom víc příště.. :)
  Jsme také rádi, že už začíná být jasné, co se snažíme vyzdvihnout. Nejde nám o očištění cyklistiky, to rozhodně ne. Snažíme se ale poukázat na fakt, že je neprávem označována za v podstatě jediný (nebo alespoň jeden z mála) sport, kde se dopuje.
  Co se týká tématu posedu, určitě fajn nápad.

 3. LKBře 14, 2012 v 10:20odpovědětautor

  to boldrick: Souhlasim s tim nazorem na prvni dokument, taky se mi ty cisla nejak nezdaly. Je to oficialni WADA statistika, takze o chybe to asi nebude. Snazim se ale zjistit, jestli náhodou nejde pouze o mimosoutezni kontroly provedene samtonou wadou (vetsinou je totiz provadeji narodni antidpingove organizace, samotna wada malo kdy). To by mohlo byt vysvetleni tak nizkych cisel, ale zda to tak opravdu je, to zatim nemam overene.
  K tem nalezum THC – marihuana je regulerne zakazana a kdyz ji nekomu najdou, je za to potrestan. Rozhodne to ale neni kazdy desaty nalez, ba naopak. Takze THC tyto statistiky nijak nezkresluje. Spise jde o ty terapeuticke vyjimky – kdyz nekomu nadjou např. Salbutamol (v dychatku na astma) je to do techto statistik automaticky zapocitano jako pozitivni nalez, pritom 99% sportovcu, kterym se tato latka v tele najde, maji udelenou terapeutickou vyjimku – tzn. jako astmatici to maji povolene (to, jestli jsou doopravdy astmatici vsichni kdo tu vyjimku maji, to je ale kapitola sama pro sebe).
  Biopasy se mi do clanku uz nevesli, uz takhle jsem ho zkracoval aby nebyl dloooooouhy. Tento system kontrol ale slouzi hlavne k tomu, aby se porovnali velke zmeny v “krevnich obrazech”. Kdyz jsou velke zmeny nekterych hodnot, je jezdec automaticky na “balck listu” a WADA ho casteji kontroluje klasickými antidopingovými kontrolami. U “biopasovych” krevnich odberu se vetsinou vubec neprovadi testy na jednotlive zakazane latky.

 4. boldrickBře 14, 2012 v 10:45odpovědět

  Dik za odpovedi,
  ten Pellizotti, to je pravda, ale taky je to priklad, jak je to s biopasy nedoresene, stalo by to za rozbor.
  THC je priblizne kazdy desaty nalez, viz dokument 2 tabulky E a F, je to 532 nalezu z celkovych 5546. Ze je trava zakazana nijak nezpochybnuju :) , spis jsem to myslel tak, ze to neni doping v pravem slova smyslu, ani maskovaci latka. Pritom v tech cislech hraje dulezitou roli.

 5. LKBře 14, 2012 v 11:30odpovědětautor

  Ja jsem to spante pochopil. Celkove JE kazdy desaty nalez THC (jak ste rikal). Ja to pochopil, jako ze u cyklistu to je kazdy desaty nalez. To me zarazilo.
  Zrovna u cyklistiu, atletu, bezcu na lyzich apod. je nejcasteji zneuzit “opravdovy” doping. Zavodnici jsou kontrolovani tak casto, ze museji mit nastudovane co presne smeji a co ne, proto se latkam jako je THC vyhybaji. Kde nejsou kontroly tak caste, tam se sportovci moc nezajimaji o to, co si kde daji. U THC to je zrovna docela hloupe, protoze v moci zustanou jeho stopy i po mesici. Takze souhlasim, nalez THC je vetsinou pouze hloupa chyba sportovce, nikoliv doping za ucelem lepsiho vykonu nebo maskovani jinych latek.

 6. Lukáš KloučekDub 3, 2012 v 18:22odpovědětautor

  zajimavy odkazy, to interview na NYVeloCity je povinností přečíst pro každého, koho toto téma zajímá.

 7. TomášČvc 30, 2012 v 12:34odpovědět

  Chápu, co chtěl autor říct. Ale v odstavci, kde popisuje, že si máme všimnout malých čísel u jezdectví, lukostřelby… jednak pomíjí to, čím argumentoval ve srovnání cyklistiky a hokeje – tj. počet profesionálních sportovců (což je mimochodem taky trochu relativní, v nějakém “aférovém” měřítku má smysl sledovat jen jedince s mezinárodní výkonností, že sypal Franta Jelítko a pomohl si tak na 25. místo v krajském přeboru asi nikoho nezajímá) a druhak se dopouští i jisté demagogie, neboť např. u lukostřelby mimosoutěžní kontroly nemají moc smysl z povahy účinku dopingu, který se v tomto sportu používá.

 8. TomášČvc 30, 2012 v 12:41odpovědět

  A nesouhlasím, že by se doping v cyklistice medializoval nejvíc, to jen fanoušci cyklistiky jsou na to alergičtí. V této souvislosti je dobré připomenout ohromné aféry v atletice. A nedivte se nikdo, že v cyklistice po dopingu tolik jdou, když na kole kvůli dopingu umřelo asi nejvíc lidí v novodobé historii sportu. A koneckonců, usvědčený hříšník je pořád usvědčený hříšník.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?