šaltr.cz

články

Dvojí výklad pravidel UCI?

Únor 28, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní, silnice , 2x komentař

Hned začátek letošní sezóny – Tour Down Under, přinesl vlnu spekulací. Jak jsme Vás informovali zde, tým Lotto-Bellisol nemohl v Austrálii startovat s “krytem” helmy, který byl podobný tomu, co vezl Mark Cavendish půl roku předtím na silničním MS v Kodani. Cavendish si v něm ale dojel pro titul mistra světa a nikomu to nevadilo. Greipelův tým ho ale v Austrálii využít nemohl, protože “prý” nesplňuje regule UCI.

No a světe div se, více než měsíc po Tour Down Under se opět tyto “kryty” na helmách objevily. Tentokrát se tak stalo na belgické klasice Kuurne-Brussel-Kuurne. Jeli v něm někteří jezdci týmu Lott-Bellisol i Sky .

Jiný kraj, jiný mrav? Nebo si rozhodčí v Austrálii vysvětlují pravidla UCI jinak než jejich kolegové v Evropě? Ať tak či onak, je to dost prapodivné a měl by se v tom udělat pořádek.

Na MS vezl Mark Cavendish v barvách Velké Británie helmu Specialized. V dresu Sky na belgické klasice potom značku Kask. Jedná se tedy o dvě různé značky, tudíž i provedení krytu je trochu jiné. V připadě Greipela se ale jak v Austrálii, tak při závodě K-B-K, jednalo o naprosto totožnou helmu od stejného výrobce. Helmu značky Lazer. Někde regule splňuje, jinde nikoliv. Zvláštní.

Zaslepení průduchů na helmě není věc, která by mohla nějak zásadně ovlivnit závod a já osobně nevidím žádný důvod, proč by tyto helmy měly být zakazovány. Jednak jsou aerodynamičtější, což je pro sprintery příjemný fakt a navíc, v “uzavřené” helmě je daleko větší teplo, což je zejména při jarních klasikách výhoda k nezaplacení. Někteří jezdci cyklokrosového týmu Telenet-Fidea vozili tuto helmu s krytem (helmu Lazer, tedy tu, jako Lotto-Bellisol), právě kvůli lepší ochraně hlavy před mrazem, již v minulé sezóně. A také to nikomu nevadilo.

V okdazech můžete vidět použití (ne)povolených přileb v jednotlivých závodech.

 1. André Greipel K-B-K
 2. Mark Cavendish K-B-K
 3. Mark Cavendish – MS Kodaň
 4. Bart Wellens – cyklokrosová sezóna 2010/2011

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

2x komentář

 1. MelissaSrp 26, 2014 v 23:00odpovědět

  I read a lot of interesting articles here. Probably you spend a lot of time writing, i know how to
  save you a lot of work, there is an online tool that creates unique,
  SEO friendly articles in minutes, just type in google – laranitas
  free content source

 2. DylanZář 4, 2014 v 11:32odpovědět

  I read a lot of interesting content here. Probably you spend a lot of time writing, i know how to save you a lot of time, there is an online tool that creates readable, google friendly posts in seconds, just type in google
  - laranitas free content

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?