šaltr.cz

články

Ferrariho “vražedný” manévr a pravidla sprintu

Květen 8, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Včerejší 3.etapa na Giru měla dost divoký závěr. Manévr Roberta Ferrariho (Androni Giocatolli) v závěrečném sprintu byl z kategorie kriminálních. Navíc při něm “sestřelil” persóny, jako je mistr světa Mark Cavendish, nebo v růžovém jedoucího Taylora Phinneyho. V podstatě se dá říci, že i to je “pohoršující” okolnost. Kdyby jeho “vlnu” odnesl někdo méně známý, možná by kolem toho nebylo až tak velké haló. Navíc se dnes na Giru pauzíruje, takže je (bohužel pro Ferrariho) hodně času na diskuzi okolo celého incidentu. Vše si nejdříve připomeneme sérií obrázků a videem z daného sprintu. Je třeba si uvědomit, že vše se děje při rychlosti cca 70 km/h.

Z obrázků i videa je jasně vidět, že Ferrari si svoji cestu k cíli hledal příliš agresivně. Jeho “vlna” nešla ustát. Tohle si jezdec zkrátka nemůže dovolit. Je to jednoznačně zakázáno NEPSANÝMI SPRINTERSKÝMI PRAVIDLY. Oficiální pravidla UCI jsou na podobné situace dost stručná a nejasná. Stojí v nich toto:

2.3.036 Sprints Riders shall be strictly forbidden to deviate from the lane they selected when launching into the sprint and, in so doing, endangering others. (volně přeloženo: Sprintujícímu závodníkovi je přísně zakázáno odchýits se od dráhy, kterou zvolil na začátku sprintu a (čímž) nesmí ohrožovat ostatní jezdce.)

Samotný překlad není v angličitně uplně čitelný. Slovíčko “and” vnáší do tohoto pravidla spekulace. Je striktně zakázáno měnit směr jízdy, nebo je přísně zakázáno měnit směr jízdy jen když by to mohlo ohrozit jiné jezdce? Podobné slovíčkaření je však v pravidlech běžné, asi aby se dala vysvětlit jednou tak a podruhé jinak. Tak nebo tak, tohle je jediné oficiální pravidlo ohledně sprintů, které se dá najít. V praxi se sprinterská pravidla, tak jako většina jiných cyklistický zvyklostí, vytváří v samotném pelotonu. Nepsaná pravidla tady mají daleko větší význam, než jakákoli jiná.

Sprinty a jejich “profesionální nepsaná pravidla” jsou hodně specifická a těžko popsatelná, jakmile jste ale členem pelotonu, pochopíte je okamžitě. Ferrariho manévr je jednoznačně jednou z nejhorších věcí, kterou si jezdec může dovolit. Ať už by Cavendish tuto “vlnu” ustál nebo neustál (v tomto případě byla tak výrazná, že neměl sebemenší šanci), bylo jasné, že Ferrari bude potrestán. To se také stalo, byl odsunut na poslední místo v balíku. Mnohem více ho však potrestá samotná sprinterská komunita, která mu to ještě “dá sežrat”.

Je potrestání od organizátorů dostačující? Neměl by být Roberto Ferrari vyloučen z celého Gira? Pro srovnání s vyloučením Marka Renshawa z TdF za “hlavičku” do svého soupeře – tam nešlo o “nebezpečný manévr” nýbrž o “akt násilí” (dle tehdejšího oficiálního vyjádření). Přitom tehdejší úder hlavou nebyl tak nebezpečný, ani neměl tak tvrdé následky. Paradoxně byl za něj Australan potrestán daleko razantněji. Podle Jury spadal jeho přestupek do jiné kategorie a to bylo rozhodující.

Sprinter, který nemá agresivní styl a bojí se razantnějšího manévru, se nemůže prosadit. Vše ale musí mít svoje mantinely. A jelikož oficiální pravidla nejsou zcela jasně daná (ono to vlasntě ani přesně definovat nejde), sprintěři si vytvořili svá vlastní nepsaná pravidla, která se víceméně snaží dodržovat. Když pak přijde nějaký zkrat, jako v případě Ferrariho, je na organizátorech jak moc za to jezdce potrestají. Také se ale musí brát v potaz, že sprinteři reagují na veškeré okolnosti ve zlomkách sekund a čas od času zkrátka “selžou”. Každý někdy udělá chybu. V případě Ferrariho to dokonce vypadalo, že o Cavendishovi vůbec nevěděl, potom se samořejmě podobný incident stane hned. Přestože sprinteři o sobě v závěrečných metrech periferně ví, Ferrari se asi příliš “zakoukal” do kola Tylera Farrara a Cavendishe smetl. Kdyby o něm veděl, podobný manévr by si snad nedovolil.

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?