šaltr.cz

články

Tornádo Tom po třetí ovládl Flandry

Duben 1, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 7x komentař

Tom Boonen vyhrál závod Ronde Van Vlaanderen. O vítězi rozhodl spurt třech uprchlíků. Druhý skončil Filippo Pozzato a třetí Alessandro Ballan. “Tommeke” se svým třetím triumfem zařadil mezi legendy, třiktát tento závod vyhráli jen Achiel Buysse, Eric Leman, Johan Museeuw a Fiorenzo Magni.

Fabian Cancellara měl v průběhu závodu těžký pád v průjezdu bufetem a ze závodu byl odvezen sanitkou (do nemocnice v Oudenaarde). Při vyšetření mu byla diagnostikována na třikrát zlomená pravá klíční kost. Ihned po vyšetření byl Cancellara převezen do Švýcarska (Baselu), kde se následně podrobí operaci. Spartaka tedy s jistotou neuvidíme na Paris – Roubaix. Na druhou stranu, pád vypadal velmi ošklivě a bylo tam i podezření na zlomeninu pánve, které se naštěstí nepotvrdilo. Cyklistika a specielně belgické klasiky bolí a každý, kdo tu někdy sbíral vavříny tak tu jindy zase trpěl. Letos si prostě tu horší stránku klasik vybral Cancellara.

Smolný okamžik Cancellary je k vidění zde.

Pádů bylo bohužel daleko více. Ošklivě se k zemi mimo jiné poroučel lídr australské formace GreenEdge Sebastian Langeveld. Tento pád se udál těsně pod kopcem Oude Kwaremont a zapříčinil jej divák, který se mladému holanďanovi připletl pod kolo a doslova ho sestřeli! Langeveld šel přímo k zemi a okamžitě se držel za klíční kost, takže je pravděpodoné, že si ji zlomil.

Spektakulární pád Landevelda si prohlédněte zde.

Jak se závod vyvíjel

Na sedmnáctém kilometru se vytvořil únik dne, který čítal patnáct jezdců (na obrázku v pravo vidíte, kteří jezdci byli v úniku). Peloton nechal tuto skupinku dlouho bez větší reakce, až do 85 km bylo tempo “vlažné” a náskok uprchlíku čítal téměř 6 minut. Pak na špici zrychlil tým Omega Pharma-Quick Step, později mu pomohly týmy Garmin-Barracuda a GreenEdge a náskok se ztenčil.

Pak začaly v pelotonu nastupovat menší skupinky i jednotlivci a náskok už byl pouhé 3 minuty. To vše v době, kdy se balík poprvé blížil ke dvojici hellingenů Oude Kwaremont a Paterberg. Na Koppenbergu bylo v úniku již jen devět jezdců s náskokem dvou minut. Po Koppenbergu byl bufet, kde skončil závod pro Cancellaru. V pelotonu již nebyla nouze o ataky a při druhém nájezdu pod Oude Kwaremont a Paterberg byla celá skupinka uprchlíků pohlcena. Tam se balík rozvěsil, když drtivé tempo rozjel Sylvain Chavanel. Ve předu zůstalo cca 25 lidí.

Rozhodující nástup se udál 18 km před cílem, kdy poodjel Alessandro Ballan. To se nelíbilo Filippu Pozzatovi, který po chvíli vystřelil stíhat svého krajana. Vše si ovšem pohlídal Tom Boonen a Pozzatovi se nalepil na zadní kolo. Tato trojice se sjela a postupně si vytvořila náskok jendé minuty. V posledních kilometrech zkoušel nastupovat Ballan, jelikož si byl vědom, že sprinterské kvality hrajou do karet jeho protivníkům. Samontý spurt začal Tom Boonen a protože cílová rovinka byla po větru, proťal pásku jako první. Pozzato spurtoval velmi zdatně, ale Boonena už nestačil “přelézt”.

Rozhodující nástup Ballana, Pozzata a Boonena si můžete prohlédnou zde.

V úplně posledním kopci se odpoutal Peter Sagan, vedoucí trojice ale spolupracovala, a tak ji neměl šanci dojet. Přesto několik kilometrů zkoušel úplně sám náskok sjet. Navíc, v závěrečném spurtu dojel druhý z celé skupiny a opět předvedl famózní výkon. Páté místo je skvělý výsledek sám o sobě, styl závodění největšího talentu současné cyklistiky ovšem jeho výsledek ještě převýšil. Velká škoda, že zaváhal při rozhodujcíím momentu a “nepověsil” se za Boonena. Přesto klobouk dolu.

Záznam posledních 3km zde.

Top Ten Ronde Van Vlaanderen 2012

 1. Tom Boonen
 2. Filippo Pozzato
 3. Alessandro Ballan
 4. Greg Van Avermaet
 5. Peter Sagan
 6. Niki Terpstra
 7. Luca Paolini
 8. Thomas Voeckler
 9. Matti Breschel
 10. Sylvain Chavanel

Kompletní výsledky jsou zde

Foto: pedale.forchetta

Tagged , , , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

7x komentář

 1. HofiDub 1, 2012 v 19:52odpovědět

  Myslím si, že Sebastian Langeveld si pád zapříčinil sám. Několik cyklistů totiž evidentně sjelo ze silnice na chodník. Trasa závodu nemůže být po celé délce vyznačena. I kdyby tento úsek byl zabezpečen zábranami, nikdy by nemohl jezdec takto vybočit. Zkus se vžít do situaci diváka, na kterého se řítí jezdci, tak se snažil uskočit. Podle mě to bylo riziko cyklisty, který si chtěl vylepšit svoji pozici.

  • Minion Rush HackZář 23, 2014 v 08:50odpovědět

   This could either be interpreted as an instant and complete refusal to
   be married to Paris, or it could just mean that Juliet
   was saying that the marriage would not be able to make
   her happy. meaning that enemies behind or to the
   side will not be hit. Newly released and fully updated it out betters everything
   you have ever seen before.

 2. Lukáš KloučekDub 1, 2012 v 20:20odpovědětautor

  Hofi chápu tvůj názor. ALE Langeveld jel po cyklistické stezce, ne po chodníku. Někteří diváci stáli na chodníku, ale tenhle stál mezi silnicí a stezkou pro cyklistiy a na poslední chvíli uskakoval na chodník, přičemž Langeveldovi “sebral” přední kolo. A tyto stezky se smějí při závodech plně využívat. To, že někdy jezdci jedou i po chodníku (někdy to zkrátka jinak nejde), to je věc jiná, tam by byl divák v právu. V týhle situaci je ale divák jednoznačnym viníkem pádu.

 3. František KloučekDub 1, 2012 v 20:38odpovědět

  Je to tak. Oni diváci v Belgii jsou celkem zvyklý na to, kde se pohybovat a kde ne. V tomhle případě to byla prostě špatná reakce diváka. Kdyby zůstal stát tam, kde stál, vše by bylo v pořádku. Místa tam bylo dost a i závodníci jsou zvyklý na to, že diváci stávají různě. V tu chvíli ale počítají s tím, že divák zůstane tam, kde stojí. Souhlasím s tím, že tento pád byl vinou diváka.

 4. HofiDub 1, 2012 v 21:15odpovědět

  Vy jste závoďáci, takže znáte pravidla líp, jak já! Ale já bych se asi v osudném momentě zachoval stejně jako divák. Ale teď už vím, že musím zůstat stát jako sloup. :-)

 5. František KloučekDub 1, 2012 v 21:28odpovědět

  Je pravda, že když se na člověka řítí balík rychlostí klidně i 60km/h, tak není sranda zůstat na místě. Je to ale opravdu nejlepší řešení. Závodník má přehled o tom, co je před ním a zejména na chodníku, kde není tolik jezdců vidí dobře. Takže s divákem počítá. Těžko ale může předpovídat, kam se člověk může hnout. Bývá to dobře vidět například i v táhlých zatáčkách, kdy závoďáci míjí diváky opravdu o centimetry. Jezdec má ale přehled o tom, kolik místa kde má a ví tedy, kde až může jet. Nepočítá ovšem s tím, že by se divák mohl hnout směrem k němu, ale s tím, že buď zůstane na místě, nebo uhne ještě dál.
  V tomhle případě velká škoda pro Seba Langevelda, který byl lídrem GreenEdge. Je to vynikající klasikář, který se ovšem v poslední době potýká s velkou smůlou. Ta se mu bohužel nevyhla ani teď.

 6. Lukáš KloučekDub 1, 2012 v 21:34odpovědětautor

  Ten člověk jednoduše zazmatkoval, to se stane. Spíš jde o to, že tam neměl co dělat. Docela bych i řek, že to nebyl belgičan, ten by si mezi silnici a cyklostezku nestoupl ani mimo závod, natož v jeho průběhu. Tyhle stezky tam jsou uplně všude a kdo neni z Beneluxu tak s tím má problémy jako jakýkoli člen silničního provozu (ať už jako chodec, řidič nebo cyklista), je to velký nezvyk.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?