šaltr.cz

články

Gasparotto vyhrál Amstel, Sagan dojel třetí

Duben 15, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 2x komentař

Vítěz závodu – Enrico Gasparotto

Enrico Gasparotto, kterému se nevěnovalo příliš pozornosti, vypálil rybník všem papírovým favoritům a vyhrál Amstel Gold Race. Překazil tak pokus Philippa Gilberta o dovršení čistého hattricku. Jen těsně druhý skončil Jelle Vanendert, třetím místem se pak blískl Peter Sagan, který byl přes vynikající výsledek evidentně nespokojen.

Největší holandská klasika měla standardní klasikový průběh. Zhruba po 50km nástupů se podařilo odjet skupince devíti závodníků, která si začala budovat slušný náskok. Ten se vyšplhal až na více než 13 minut. Pak ale začal peloton z náskoku uprchlíků ukrajovat. O tempo se staraly především týmy BMC, Katusha a RadioShack-Nissan. Skupinka vepředu se začala postupně dělit a náskok se pomalu, ale jistě snižoval. Zhruba třicet kilometrů před cílem vepředu zbyla již jen dvojice, kterou tvořil Romain Bardet (AG2R La Mondiale) a Alex Howes (Garmin-Barracuda). Tato dvojice vepředu vydržela skutečně dlouho a pronásledovatelé je dojeli necelých 10km před cílem. Oba závodníci si tak udělali skvělou vizitku. Hlavní boj ovšem vrcholil ve skupině, která se k dvojici blížíla. Proběhlo několik celkem bezvýznamných nástupů jednotlivců, o tempo se ale starali především dva jezdci BMC, kteří odváděli pro svého lídra Philippa Gilberta skvělou práci. Ten i přes avizovanou ne zrovna ideální formu, působil velmi sebevědomě. To už se bohužel nedalo říct o jeho týmovém kolegovi Cadelu Evansovi, který ze závodu odstoupil 65km před cílem. Ani spousta dalších favoritů neměla svůj den. Ke konci se velmi trápil například i Alejandro Valverde, nebo Sylvain Chavanel. Naopak dobře vypadal Damiano Cunego, Oscar Freire, Thomas Voeckler a Peter Sagan. Zkušený mazák Freire pak možná trošku překvapil, když zkusil osamoceně nastoupit necelých 10km do cíle. Útok, který se na první pohled mohl zdát unáhlený, byl ukázkou Freireho citu pro nalezení správného momentu. Přišel totiž v momentu, kdy byl dojetý Edvald Boasson Hagen a Thomas Voeckler s Peterem Saganem. Zároveň však v moment, kdy toho začínali mít všichni dost a ještě k tomu BMC právě “oddělalo” posledního Gilbertova domestika. Nikomu dalšímu se příliš nechtělo jet, protože cíl se blížil. Freire si tak pomalu tvořil náskok, který vyrostl až na zhruba 12 vteřin. Vědom si své formy i okruhu, který nechá závodníky těsně před cílem odpočinout, díky zhruba 2km dlouhému sjezdu pod závěrečný kopec, chopil se své šance. Pod kopec si tak přivezl náskok přibližně 10 vteřin. V nejprudším místě kopce, tedy někde 600m před cílem přišel první nástup. Philippe Gilbert zkusil stejnou taktiku, jako v loňském roce a spurt začal z první pozice. Bylo jasné, že hodně chce, ale stejně tak i to, že letos zatím nemá formu, jako v loňském roce. V podstatě tak rozjel spurt svým soupeřům. Mezi tím se ztenčoval náskok španělského matadora. Přibližně na metě 100m do cíle jej pak předjela trojice vedená Peterem Saganem, kterému ovšem v posledních metrech nestačily síly, aby odrazil útok Enrica Gasparotta a Jelle Vanenderta na pásku tak protl jako třetí s Freirem za zády. Pátý dopsurtoval výborně jedoucí Thomas Voeckler, šestý skončil Philippe Gilbert. Smůlu v závěru měl Damiano Cunego, který v závodě působil velmi silně, ale v půlce cílového Caubergu se přimotal do pádu s Lars Petter Nordhaugem (Sky Procycling), čímž přišel o své šance.

Gasparotto překvapivým vítězem? Na první pohled dost možná, ale nutno dodat, že Gasparotto je v podobných těžkých dojezdech velice silný. Na Amstelu již navíc byl na pódiu v roce 2010, když skončil třetí za Philippem Gilbertem a Ryderem Hesjedalem.