šaltr.cz

články

Gerrans vyhrál Milan-San Remo. Kde se rozhodovalo?

Březen 17, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 9x komentař

Simon Gerrans (GreenEdge) zvítězil v první opravdové klasice letošního roku – Milan-San Remo. Nádherný závod, s dramatickým finišem byl skutečně skvělou podívanou. Druhý dojel jeden z velkých favoritů, Fabian Cancellara (RadioShack-Nissan), třetí pak Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale). Výborně se předvedl i Peter Sagan (Liquigas-Cannondale), který dojel na čtvrtém místě.

Jak závod vypadal?

Jak už bývá zvykem na velkých závodech, v ůvodu závodu odjela skupina, která si vybudovala slušný náskok. I přesto se jí ale nevěnovala velká pozornost, neboť bylo jasné, že silné týmy ji nenechají dojet až do cíle. Náskok rychle narostl na více než deset minut. Pak se o tempo začali starat především týmy BMC, Katusha, Omega Pharma-QuickStep, GreenEdge a Liquigas. Tempo se začalo zvyšovat a již na kopci Le Mánie, který byl necelých 100km před cílem, bylo evidentní, že Mark Cavendish (Sky Procycling) nemá svůj den. Při dělení pelotonu zůstal ve druhé skupině a britský tým měl plné ruce práce s tím, aby muže v duhovém dresu dostal zpět. Na to samozřejmě zareagovaly ostatní týmy, které ještě víc přiložily pod kotel a tempo začaly stupňovat ještě více. I přes velkou snahu se jezdcům týmu Sky nepodařilo Cavendishe vrátit zpět do pelotonu. Zhruba 50km před cílem pak svou snahu vzdali a bylo tak jasné, že Cav dnes o vítězství bojovat nebude.

Belgičtí jezdci startovali s černou páskou na ruce, kvůli nehodě, která se stala tento týden ve Švýrasku, kdy havaroval autobus s dětmi.

Belgičtí jezdci startovali s černou páskou na ruce, kvůli nehodě, která se stala tento týden ve Švýrasku, kdy havaroval autobus s dětmi z jejich země.

Tempo vepředu se mezitím stále stupňovalo. Především tým Liquigas dával jasně najevo, že dnes chce vyhrát. 22km před cílem se do pádu přimotal Philippe Gilbert (BMC Racing Team), čímž se pole favoritů zúžilo o dalšího jezdce. Při nájezdů do závěrečného kopce – Poggio di Sanremo, které začíná zhruba 9km před cílem, přišel první útok jezdců stáje Liquigas, která dnes měla v rukávu hned dvě esa – Vincenza Nibaliho a Petera Sagana. Variant pro dojezd tak měli víc, čož byla bezesporu velká výhoda.

Na metě 8km pak přišel nástup Vincenza Nibaliho, který i přesto, že očividně nebyl v optimální formě, zkusil zaútočit. Zpočátku se zdálo, že jde pouze o pomoc Peteru Saganovi. Jenže Nibaliho se chytl Simon Gerrans a po chvíli se k dvojici připojil i Fabian Cancellara. Ten téměř hned, jak duo dojel, padl na špici a jel tak, jak to umí snad jen on. Nahoře na Poggiu byl rozdíl pouze pár vteřinek, takže Spartacus nemohl čekat. Celý sjezd jel hranu, přičemž Gerrans i Nibali mu vyseli v háku. Docvaknout si trojici se pokoušel Oscar Freire (Katusha Team), za kterým se vezl Peter Sagan, jež čekal, jak celá situace dopadne. 3km do cíle jezdci přijeli na závěrečnou rovinu. Cancellara měl na výběr. Buď přestane jet a bude dojet, nebo se smíří s tím, že se jak Gerrans, tak Nibali, povezou za ním.

Gerrans totiž neměl důvod střídat, neboť ve skupině za ním byl skvěle jedoucí vítěz z loňského roku, Matthew Goss. Nibali byl ve stejné situaci, jen kousek za ním byl čekající Peter Sagan. Cancellarova volba byla jasná – nechtěl čekat. Šance ve spurtu by pro něj byla minimální. Pokračoval tedy v pekelném tempu, přičemž si za sebou vezl duo jezdců. Náskok, který byl mezi triem a skupinkou pronásledovatelů se stále snižoval a při průjezdu obloukem na metě 1km do cíle si nikdo netroufal odhadovat, zda náskok vydrží, nebo ne. Cancellara pokračoval dál. Pronásledovatelé se pomalu blížili. Až někde kolem značky 200m se hádanka začala rozjasňovat a bylo jasné, že trio s největší pravděpodobností dojede až do cíle. V tu chvíli se začalo spurtovat.

I přesto, že Cancellara absolvoval na špici posledních 7km, dokázal ještě zrychlit a jediný, kdo jej nakonec přelezl byl Simon Gerrans, který projel finišem těsně pod hranicí sedmi hodin. Nibali již měl dost a pásku protl na třetím místě. Jen těsně za ním pak přoletěl cílem Peter Sagan, který s přehledem zvítězil ve spurtu skupiny. Závěr byl ještě ovlivněný pádem Matteo Trentina (Omega Pharma-QuickStep), který nepříjemně spadl přibližně 250m před cílem. Za pád mohla podle všeho helikoptéra, která letěla příliš nízko!!

Záznam strhujícího závěru závodu můžete shlédnout zde.

Zajímavosti ze závodu

 • Mark Cavendish byl jednoznačně zklamáním dne. Z boje o vítězství vypadl příliš brzy. Cav dnes prostě neměl svůj den.
 • Fabian Cancellara je opět ve skvělé formě a i přesto, že dnes nevyhrál, dal jasně najevo, že je letos skutečně velice silný. Právě díky výkonům, jako byl ten dnešní, si vysloužil svou přezdívku – Spartacus.
 • Peter Sagan ukázal, že je velký Závodník a že délka závodu u něj není limitující. Ustál roli favorita a i když nakonec nevyhrál, ve spurtu byl jasně nejlepší!
 • Filippo Pozzato se vrátil po zlomenině klíční kosti v dobré formě, když dojel na šestém místě.
 • Johny Hoogerland navazuje na skvělou loňskou sezónu. Hned několikrát dnes v závěru zkoušel atakovat.
 • Příjemným překvapením bylo i páté místo Johna Degekolba, jezdícího v dobře fungujícím týmu 1t4i.
 • Výsledkové trápení stáje BMC pokračuje. Nejlepším jezdcem v těchto barvách byl Alessandro Ballan, který byl osmý. Philippe Gilbert měl bohužel pád a do závěrečných bojů nezasáhl. Thor Hushovd kvůli nemoci do závodu vůbec nenastoupil.
 • Loňský vítěz Matthew Goss se dokázal udržet ve vedoucí skupině, která velmi prořídla, až do cíle, což bylo poměrně příjemným překvapením.
 • Letošní ročník ovládl, stejně jako loni, Australský závodník.
 • Belgičtí jezdci startovali s černou páskou na ruce, kvůli nehodě, která se stala tento týden ve Švýcarsku, kdy havaroval autobus s dětmi z jejich země.
Výsledky Milan-San Remo 2012:
 1. Simon Gerrans
 2. Fabian Cancellara
 3. Vincenzo Nibali
 4. Peter Sagan
 5. John Degenkolb
 6. Filippo Pozzato
 7. Oscar Gomez Freire
 8. Alessandro Ballan
 9. Daniel Oss
 10. Daniele Bennati

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

Foto: Veronica Alessio

Tagged , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

9x komentář

 1. HofiBře 17, 2012 v 20:56odpovědět

  Po dnešní padesátikilometrové dávce na kole jsem se těšil na sobotní podvečer u telky..a musím říct – super závod a SKVÉLÝ komentář…
  Při čtení jsem si závod zpětně promítal, ani jsem nedýchal. Teprve napodruhé jsem si všiml několika pravopisných chyb, ale čert je vem…
  Když to porovnám s článkem na idnes.cz – http://sport.idnes.cz/zavod-milan-san-remo-vyhral-diky-gerransovi-opet-australan-p40-/cyklistika.aspx?c=A120317_193058_florbal_fil
  tam je to tradiční nuda…

 2. FKBře 17, 2012 v 21:14odpovědětautor

  Díky za pozitivní hodnocení, které potěší! Jsem rád, že se reportáž líbí :)
  Za občasné chyby se omlouváme. Snažíme se je eliminovat, ale občas se i tak nějaká vyskytne..

 3. čtyřkolečkoBře 22, 2012 v 21:13odpovědět

  Na Classisissimu jsem se také letos nemohl vynadívat, nádherný závod. Škoda jen, že po nástupu Nibaliho se věci semlely tak, jak se staly, a Sagan zůstal jaksi jen v “záloze”, ačkoliv na výhru očividně měl.
  Závodníci Projektu 1T4i , jak píšete, byli fakt výborní, tři ve dvacítce, to je na team, před sezónou dost podceňovaný, skvělé!
  Na váš portál jsem narazil dnes poprvé, hledaje něco o Settimaně inter. Coppi e Bartali, a jsem z něj nadšený; spolu s Radsportem, cyclingnews a roadcycling.cz bude mou denní četbou… Ať se vám daří!

 4. František KloučekBře 22, 2012 v 21:49odpovědětautor

  Letošní San Remo bylo vážně pěkný závod! Je fakt, že taktika Liquigasu nakonec nevyšla tak, jak se čekalo, ale to se holt stává..každopádně se snažili závod tvořit a v podstatě se jim to i povedlo. Jednoznačně ukázali, že se s nimi letos musí počítat!
  1T4i je v tým, který v podstatě navazuje na Skill Shimano a jejich letošní výkony jsou zatím opravdu velice slušné!
  Jsme rádi, že jste na šaltr narazil a také, že se Vám líbí! :)

  • snoop dogg g penZář 5, 2014 v 03:37odpovědět

   Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely
   long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your
   blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
   to the whole thing. Do you have any suggestions for rookie blog writers?
   I’d certainly appreciate it.

 5. čtyřkolečkoČvc 1, 2012 v 20:51odpovědět

  Tak takhle, jak to dnes dopadlo na Tour de France, to mohlo skončit na letošním Milán – San Remo… Kdyby Níbali zůstal sedět, na nástup Cancellary by “směl” reagovat Peter Sagan, držel by se ho zuby nehty a v cíli ho předjel.

 6. František KloučekČvc 1, 2012 v 23:02odpovědětautor

  Těžko říct, já jsem stále přesvědčen o tom, že Nibali útočil právě proto, aby Saganovi pomohl, nikoliv aby mu zabránil ve vítězství. Ať už to bylo jakkoliv (skutečnost ví pouze sami jezdci), dnes už je to vlastně jedno… :)

 7. čtyřkolečkoČvc 2, 2012 v 05:27odpovědět

  No, vzhledem k tomu, že fanouškové se dokážou bavit velmi zaujatě i o situacích starých přes padesát let – onehdá jsme se s kamarády div ne pohádali nad některými tvrzeními slavného borce z 50. let “Čudly” Rendla o Závodě míru… -, tak to zas tak jedno nebude…
  Dnesky Sagan ovšem jel mazácky, spíše chytrácky. Jak vtipně se “nezapojil”, když se dorážel Chavanel! S jakou lehkostí se dostal za Cancellaru!
  Nad čím ale kroutím hlavou nejvíc, je ten jeho styl. V jednu chvíli byl v cílovém kopci záběr z vejšky na čelo, všichni vypadali, že jedou na doraz, jen ten Peter vyhlížel jako na projížďce…
  Letošní Tour tuším nevyhraje někdo z hlavních favoritů. Sám bych si tipnul na v.d. Broecka, či Brajkoviče.

 8. Mens Fairy Tail Reflective hoodieKvě 16, 2016 v 06:41odpovědět

  I just added this webpage to my rss reader, great stuff. Cannot get enough!

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?