šaltr.cz

články

Giro d’Italia: Shrnutí prvního týdne

Květen 14, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 3x komentař

První týden Gira je za námi. I přesto, že na otázku skutečné formy lídrů jsme zatím odpovědí moc nedostali, rozhodně se nejednalo o nudnou podívanou. Pojďme si tedy zrekapitulovat ty nejzajímavější momenty uplynulých dní.

Phinney všem vypálil rybník

Taylor Phinney všem doslova vypálil, když v úvodní časovce nenašel přemožitele. Podle luxusního náskoku, se kterým zvítězil, se dá říci, že vlastně neměl konkurenci. Phinney se tak i přes svůj nízký věk oblékl do Maglia Rosa. Zdá se tak, že Phinney potvrzuje své papírové předpoklady a že by mohl být novým konkurentem pro Fabiana Cancellaru a Tony Martina.

První vyhrání z kapsi vyhání

Ano, bohužel i tak by se dalo popsat další vystoupení Taylora Phinneyho na letošním Giru. Parádní vstup do jeho první Grand Tour má spíš hořké pokračování. Hned v druhé etapě mu totiž přibližně 5km před cílem spadl řetěz a Phinney se do balíku vracel až na poslední chvíli. Tady vše ještě naštěstí zažehnal. Třetí etapa již ale byla doslova kritická. Vražedný manévr Itala Ferrariho totiž poslal k zemi spoustu jezdců, mezi kterými byl i úřadující mistr světa, Mark Cavendish a muž v růžovém, Taylor Phinney. Právě tito dva pak dopadli asi nejhůř. Cavendish si kompletně sedřel levou stranu těla, Phinney pak měl nejprve podezření na zlomeninu kotníku, která se nakonec naštěstí nepotvrdilo. I tak jeho kotník ale není v pořádku. Phinney od této chvíle prožívá opravdu pekelné chvíle. Do cíle dojíždí mezi posledními a bojuje s časovým limitem. Giro již navíc opustil jeho spolubydlící Thor Hushovd. Je toho tedy skutečně dost, ale věřme, že Phinney si již svou smůlu vybral.

Cavendish bojovník

Mark Cavendish již dokázal vyhrát dvě etapy na letošním Giru. To první nebylo až tak překvapivé. Zato to druhé již bylo ukázkou toho, že Cav je skutečně bojovník. Po již zmiňovaném pádu, kdy jej sestřelil Ferrari, se Cav zřejmě moc nevyspal a ještě pěkných pár dní ani nevyspí. Jeho levá strana to opravdu odnesla, nemluvě o tom, že má jistě i pár pořádných modřin a naraženin. Na první pohled možná banalita, ale kdo si něco podobného zažil, ví o čem je řeč. Tyhle pády berou jezdcům spoustu energie a není lehké se s tím vyrovnat. Zejména pak na samém začátku Grand Tour. Cavendish ale i přesto dokázal zvítězit hned v další klasické etapě. Radost z vítězství pak ještě umocnil fakt, že v cíli etapy mu fandila i jeho přítelkyně Peta Todd s dcerou Delilah.

Tvrdý boj s limitem

Časový limit je soupeř, se kterým nikdo nechce bojovat. Zejména na závodech v Itálii ovšem bývá těžkým soupeřem, především pro sprintery a další nevrchaře. Poměrně známým bojovníkem s limitem je pak pravděpodobně nejrychlejší sprinter současnosti, Mark Cavendish. Ten už tento boj zažil i na letošním ročníku Gira, kdy v šesté etapě dojel v osmičlenné skupince pouze pár vteřin před vypršením limitu. Jeho spolubojovníky pak byli další elitní jezdci, jako Taylor Phinney, Graeme Brown, Theo Bos, Jeremy Hunt, nebo Bernhard Eisel. Po této etapě se dokonce objevily i spekulace o tom, že skupina zajela poslední kilometry podezřele rychle, ovšem tyto spekulace nebyly podloženy žádným důkazem.

Oběti Gira

Letošní Giro má již i své oběti. Naštěstí se letos jedná pouze o oběti v podobě odstoupení jezdců! Zřejmě největším překvapením je odstoupení Thora Hushovda, který Giro opustil kvůli špatné formě. Dal tak přednost kvalitnímu tréninku, aby se mohl lépe připravit na Tour de France. Ve stejný den, jako Thor Hushovd, slezl i sprinter týmu Garmin-Barracuda, Tyler Farrar. Garmin je tak bez svého elitního spurtéra, i když má stále v záloze Alexe Rasmussena a Roberta Huntera, kteří patří mezi velmi dobré sprintery. Giro již nedobrovolně opustil i Pablo Lastras, který byl v šesté etapě součástí úniku a byl největším adeptem na vítězství v etapě. Lastras ale nezvládl jeden ze sjezdů, upadl a při pádu si zlomil klíční kost. Letošní Giro tak pro něj skončilo. Kvůli zdravotním potížím do osmé etapy nenastoupil sprinter stáje RadioShack-Nissan, Daniele Bennati. Ten odstoupil na radu týmové lékaře kvůli zanětu průdušek, doprovázeného vysokými teplotami. V Giru již nepokračují ani Gianni Meersman, Romain Feillu a Dennis Van Winden.

Kreuziger má skvěle našlápnuto

České želízko v ohni, Roman Kreuziger, hájící barvy stáje Astana, si zatím vede velmi dobře. Úvodní časovku zajel lehce nad očekávání. Týmovou časovku zvládla Astana také skvěle. Roman se zatím nikde neukazuje a nutno dodat, že Astana pro něj odvádí skvělou práci. V dojezdech rovinatých etap, kdy hrozí nebezpečí pádu, je Astana vidět hodně vepředu. Roman tak může v klidu šetřit jak nohy, tak nervy. Tým navíc parádně pracuje i v kopcích, kde má Křižák stále k ruce několik jezdců, které jsme již mohli vidět i na špici, jak diktují tempo. Na klidu pak Astaně i Romanovi jistě přidalo i vítězství Paola Tiralonga, který vyhrál dramatický finiš sedmé etapy. Precizní a skvěle odvedená práce celé stáje již vynesla Romana na průběžně čtvrté místo, což je o to lepší, že Křižák zatím prakticky nemusel šlápnout. Věřme tedy, že i nadále půjde vše podle plánu a že Romana uvidíme bojovat o nejvyšší příčky v GC!

Černý kůň Pozzovivo

Italský jezdec Domenico Pozzovivo byl považován za černého koně letošního Gira. Svou formu ukázal již na generálce, kterou je Giro del Trentino, kterou s přehledem vyhrál. Pozzovivo se pak ukázal i v osmé etapě, kdy ze skupiny favoritů zaútočil zhruba 7km před cílem a přijel si pro sólové vítězství s náskokem téměř půl minuty. Pozzovivovi tak evidentně vydržela jak forma, tak chuť útočit. Osmá etapa totiž vlastně nebyla ani brána jako etapa pro podobné typy jezdců, neboť poslední 4km byli po rovině. Pozzovivo tak poskočil v průběžném hodnocení na 13. příčku a dal najevo, že se s ním musí počítat. Právě takovýto typ jezdce, jako je Pozzovivo, by totiž mohl ovlivnit jak průběh královských etap, tak i celkové pořadí.

První týden Gira je tedy za námi, další dva máme ještě před sebou. To nejzajímavější nás ještě čeká. Zítra můžeme očekávat rovinatou etapu, ve které by měl být favoritem Mark Cavendish. Profily a detaily dalších dní najdete v našem preview k Giru. Věřme, že se Romanu Kreuzigerovi bude vše i nadále vycházet podle plánu a že snad i Honzu Bártu uvidíme v nějaké akci.

Foto: Roth-Foto/Team NetApp

Tagged , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

3x komentář

  1. čtyřkolečkoKvě 15, 2012 v 04:44odpovědět

    Je to tak, Cavendish je k překvapení mnohých fakt bojovník. Včera navíc ukázal na intergiru, nyní TV, že velmi stojí o maglia rossa, možná snad hodlá dojet až do Milána! Vydržel na rozdíl od jiných i v tom kopečku před Frosinone a do poslední zatáčky, kde “zaouřadoval” Pozzato, vjel v dobré pozici do spurtu!
    Pro fandy teď pravé hody, odpoledne Giro, v noci Kalifornie s famózním Saganem – dnes už podruhé prvním!
    No a, když se dočteme, jen na CQ, jak Kadlec s Kaňkovským ovládají etapák 2.2s v Íránu, uneseme i ten hokej…

  2. František KloučekKvě 15, 2012 v 21:41odpovědětautor

    Cavendish skutečně bojuje. Tlačit ho navíc musí i fakt, že Hushovd a Farrar jsou již ze hry, takže v tuto chvíli je jeho největším (a v uvozovkách jediným) soupeřem Matt Goss. Letošní Giro by mělo být o něco lehčí, než to loňské, takže je možné, že se dočkáme i Cavendishe v Miláně. I když poslední etapy jsou skutečně pekelné a boj s limitem bude opravdu těžký!
    Sagan potvrzuje svou extra třídu. Dvě etapy – dvě vítězství. To je skutečně parádní bilance. Uvidíme, jestli se mu za chvíli podaří završit hattrick… :)
    O závodech v Iránu se již tolik nedozvíme (samozřejmě kromě výsledků), ale jistě je příjemné vidět, že i tady se naše barvy neztratí :)
    Ještě k Giru, pro české fanoušky se zatím dost možná zdá lehce neatraktivní, protože Roman zatím nikde není příliš vidět. Právě to by mělo ale hrát v jeho prospěch a můžeme tak čekat, že o něm uslyšíme s blížícím se koncem, tedy v těch rozhodujících etapách.

  3. čtyřkolečkoKvě 16, 2012 v 04:21odpovědět

    Ano, Cav bojuje, dneska si zase dojel pro bodík na TV.
    Saganovi se hattrick povedl! Haussler tentokrát zatáčku projel o něco lépe než včera, přesto na čáře byl zase druhý. Tvářil se nešťastně až znechuceně, odvrátil se od Sagana a co mu asi šlo ze rtů, je snadné si domyslet.
    Myslím, že Roman je vidět dost, však taky na něm můžeme oči nechat… Dneska vyjel kopec od San Damiana na špici, užuž jsem myslel, že dolů to pustí na plný koule, jak se říká. Mnozí z nás si myslí, že se rozhodne mezi ním a Bassem. Uvidíme po sobotě a neděli, jak kdo na tom je.
    V Íránu byla asi dnes vrchařská etapa, Španělé na tom budou v kopcích zřejmě lépe než duklisti.
    Mějte se pěkně a děkuju za odpovědi.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?