šaltr.cz

články

Proč je Team Sky tak dominantní? Přenese to i na OH?

Červenec 25, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články , 0 komentářů

Letošní Tour de France byla zcela jasně v režii Teamu Sky. V jejím průběhu za to byl Britský tým dokonce mnohými fanoušky kritizován. Lidé chtějí vidět co nejvíce nástupů, zvratů a nečekaných změn v boji o žlutý trikot. To je sice pravda, ale jasně si musíme uvědomit priority týmů startujících na Tour. Sky měl jasný cíl – vyhrát. A to, jakým způsobem se to povedlo, je obdivuhodné. Místo kritiky by zasloužili slova uznání, nic jiného. Že byla Tour možná pro někoho nudná, není jejich chyba. Byli prostě o “parník” lepší než všichni ostatní a nedopustili žádné drama. Tak trochu se nabízí srovnání se Španělskými fotbalisty – lidé je kritizují za “nudný” styl tisíce krátkých přihrávek. Jenže světe div se, oni jsou v tom tak dobří, že vyhrávají jeden velký turnaj za druhým. Dokud je soupeři nepředčí svou kvalitou, nemusí na daném systému nic měnit. A stejné to pravděpodobně bude u Sky.

Sky začalo se vším úplně od píky. Ano, mají sice zdaleka největší rozpočet ze všech Pro Tour týmů, ale ani peníze nejsou všechno. Musí se správně investovat. Začíná to detaily u vývojářů strojů a oblečení na časovku (oni přišly jako první s těmi “ošklivými” helmy na časovku, které mají prokazatelně menší odpor vzduchu), nejnovějšímy tréninkovými metodami, nejmodernějšími vymoženostmi a tak dále a tak dále. Kladou důraz na detaily – jejich týmový autobus navrhoval designér podobných “věciček” z týmu Formule 1, z Mclarenu. A také si můžete všimnout, jejich “bus” je oproti všem ostatním o level jinde. Bradley Wiggins má své tělo dokonale nastudované. Přijede pod kopec a přesně ví, na jakých má jet wattech, otáčkách či tepech. Když někdo nastoupí, nemusí se za nim bezhlavě honit. Před očima mu proběhnou čísla, o kolik musí plynule přidat, aby za chvíli svého soka dojel. Proto z jeho strany nevidíme to “dravé” závodění jako třeba v podání Contadora. Tímto šetřivým stylem se snaží eliminovat příchod eventuelního špatného dne, který by ukončil jeho nadělej na vítězství. Sky je prostě “Britské výzkumní středisko cyklistiky”, které skoro až vědeckými postupy dosahuje naprosté dominance ve světovém pelotonu. Ano, i mě je závodění Contadora, Evanse, Armstronga, Nibaliho a jiných sympatičtější, nicméně před výsledky Teamu Sky je třeba smeknout klobouk. I v cyklisitce platí staré známé helso, že účel světí prostředky.

Jelikož Britský tým pro silniční závod na OH je, mimo Davida Millara (Garmin-Sharp), celý složený z Teamu Sky, dost možná se dominance z TdF přenese i do Londýna. Já si myslím, že je to dost pravděpodobné. Všichni chceme vidět atraktivní závod plný nástupů a nečekaných momentů. Zejména jezdci jako Boasson Hagen, Boonen, Gilbert, Cancellara nebo Peter Sagan se svým útočným stylem budou dost možná starat o naplnění diváckého apetitu, ale výsledek může být stejný jako na Tour.  S přehledem kontrolovaný závod Britským týmem a závěrečný spurt vyhraný Markem Cavendishem. Tento scénář je pro mnohé opět “nudný”, ale zvykejme si. Je totiž hodně pravděpdobný. Navíc kromě Petera Sagana a Boassona Hagena nejsou největší konkurenti Cavendishe v top formě. Hushovd a Freire bohužel nepojedou vůbec, Boonen se zotavuje z pádu v Polsku a Gilbert je celý rok takový nemastný neslaný. Forma čerstvého táty Cancellary je otazníkem. Snad ještě Greipel nebo Goss by mohli Manxmana potrápit.

Tagged , , , , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?