šaltr.cz

články

Jak vznikla přezdívka Joaquin “Purito” Rodriguez?

Duben 24, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní, silnice , 0 komentářů

Španělského jezdce Joaquina Rodrigueze (Katusha) asi netřeba představovat. Každý ví o jeho velkých vítězstvích i to, že v roce 2010 ukončil sezónu jako jednička žebříčku UCI. Zejména prudké stěny jsou jeho doménou, noapak v časovkách patří k jednomu z nejhorších jezdců v celém Pro Touru a právě to ho často připravuje o lepší umístění na etapových závodech.

Jeho přezdívku “Purito” zná snad každý, kdo se o cyklistiku jenom trochu zajímá. Komentátoři ze Španělska mu při přenosech jinak ani neřeknou. Jak ale jeho přezdívka vznikla nebo co přesně znamená, to ví jen málokdo. “Purito” ve španělském nářečí znamená něco jako “čistý”, zdrobnělinu tohoto slova. To ale není důvod, proč se tak Rodriguezovi říká, to by naopak mohlo vypadat trochu jako ironie, že..

Tento “nickname” vznikl v roce 2001, kdy byl Joaquin Rodriguez noe-pro (prvním rokem profesionál) v týmu ONCE. Na jednom soustředění doslova “rozvěsil” své týmové kolegy v posledním kopci tréninku. Jeho tehdejší spolujezdci byli závoďáci jako Laurent Jalabert, Carlos Sastre, Abraham Olano a další. Na kopci pak gestem naznačoval kouření cigarety. Tak trochu se tím posmíval svým daleko zkušenějším kolegům. Chtěl dát najevo, že si jel “cigárko” a přesto je všechny “urval”.

To si samozřejmě zkušení mazáci nenechali líbit. Řekli mu, že když je takový frajer, tak ať vykouří pravou cigaretu u večeře před bossem týmu Manolo Saizem. Chtěli mu zkrátka trochu “přistřihnout křidélka”, Saiz byl totiž známý svými striktními pravidly a za tohle by závodníka určitě potrestal. K překvapení všech se Rodriguez ničeho nebál, sebevědomě přišel na večeři s cigaretou v ruce a před zraky všech ji vykouřil.

Purito je španělský výraz pro malý doutník, vhodná přezdívka pro drobného “kouřícího” vrchaře, který zrovna nertrpí nedostatkem sebevědomí ani smyslu pro humor.

Foto: Petit Brun, MonteCristo

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?