šaltr.cz

články

Nejtěžší cyklistické závody jsou tady. Přivítejte jarní klasiky!

Únor 24, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Ano, je to tady! Nejtěžší a divácky nejatraktivnější závody, jarní klasiky, jsou tu. Již tuto sobotu, tedy zítra, je na programu první velký závod z této “série” – Omloop Het Nieuwsblad a hned další den se jede Kuurne-Brussel-Kuurne. Závody kategorie HC a 1. kategorie jsou již tradičně úvodními závody, které se jedou převážně v Belgii a Francii. V Belgii již propuklo “klasikové” šílenství, celý národ totiž hltá tyto drsné závody. Ronde Van Vlaanderen je dokonce největší tamní sportovní událostí v roce. Tímto víkendem tedy všechno teprve začíná!

Omloop Het Nieuwsblad

belgické kočičí hlavy

belgické kočičí hlavy

Tento závod má dlouholetou tradici, poprvé se jel již v roce 1945. Dlouho nesl název Het Volk, teprve loni se poprvé použil aktuální název. Klasika, která nabízí kostkové úseky i prudké stěny. Jsou zde pasáže, které se jedou i na Tour of Flanders (Okolo Flander). Kompletní mapku závodu, včetně vyznačených úseku kostek a kopců si můžete prohlédnout zde.

Na startu nebude chybět téměř nikdo z velkých hvězd, které mají za hlavní cíle závody právě jako Tour of Flanders, nebo Paris-Roubaix. Tom Boonen, Philippe Gilbert, Thor Hushovd, nebo loňksý vítěz Sebastian Langeveld, ti všichni budou na startu. Stejně jako Lars Boom, Sylvain Chavanel nebo Grev Van Avermaet. Chybět bude tedy snad jen Spartakus – Fabian Cancellara. Pokud chcete vidět kompletní startovní listinu, najdete ji zde.

Hlavního favorita lze těžko vybrat. Určitě velmi silnou sestavu má letos BMC, které má hned dvě velká esa – Phillipa Gilberta a Thora Hushovda. Navíc mají v týmu černého koně závodou Grega Van Avermaeta a další hvězdy jako je Alessandro Ballan, Marcus Burghardt, nebo Taylor Phinney (dvojnásobný vítěz Paris-Roubaix kategorie u23). BMC je prostě těžce nadupané. Velmi dobře je na tom ale i tým Omega Pharma-Quick Step, kde je lídrem klasikář Tom Boonen, který již letos prokázal svou skvělou formu. Oporou mu bude například Sylvain Chavannel, nebo Gert Steegmans. Loňský vítěz, Sebastian Langeveld, má letos trošku smůlu, když se přimotal do pádu jak na Tour of Qatar, tak na závodě Tour of Oman. I přesto se s ním ale musí počítat. Adeptů na vítězství je ale víc. Každopádně již zítra se odkryjí karty a ukáže se, kdo je letos silný. Zde se můžete podívat, koho favorizují bookmakeři a třeba si něco i vydělat dobrou sázkou.

Počasí v Belgii je pro závodniky nepříjemné, pro diváky strhující. Předpověď hlásí zhruba 6-10 stupňů a déšť, nebo přeháňky. I z toho důvodu svůj start vypustil Edval Boasson Hagen, který není úplně fit a byl vyškrtnut ze sobotní formace týmu Sky.

Tady si můžete prohlédnout fotky z přípravy na trati Omloop Het Nieuwsblad.

Odkaz na on-line přenos závodu doplníme zítra.

Písemnou “live coverage” můžete sledovat zde (přeložitelná Google Translate, takže by mělo jít i češtině).

Kuurne-Brussel-Kuurne

Druhý, méně prestižní, ale i tak dost velký závod je Kuurne-Brussel-Kuurne. Na startu budou převážně stejné týmy jako v sobotu, závodní sestavy se ale trochu obmění. Jen něktěří závodníci pojedou oba dva dny. Na startovní listině nedělního závodu je i české duo Leopold Konig a Jan Bárta. Kompletní startovní listinu najdete zde. Mapka závodu je potom k vidění zde.

Sobotní závod je vyložená klasika, kde většinou vítězí závodníci typu “all-rounder”. Nedělní závod se pak může stát kořistí i sprintera specialisty, jako je např. André Greipel nebo Tyler Farrar.

Tagged , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?