šaltr.cz

články

Je to tam, Jarda Kulhavý je olympijský šampion

Srpen 13, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, MTB , 0 komentářů

Asi málokdo si nechal ujít včerejší závod horských kol, kde se bojovalo o jednu z posledních sad londýnských olympijských medailí. Závod, který Češi brali jako velkou šanci jednu z těchto medailí urvat. Želísko v ohni, které jelo v našich národních barvách, byl totiž úřadující světový šampion, Jarda Kulhavý. Ten nesl na ramenou velké břemeno. Tlak, který na něj byl kladen, nebyl malý. Jeho forma v posledních závodech navíc nebyla zcela přesvědčivá. Kulhec ale dokázal, že současný svět biků má na svém trůnu pouze jednoho krále, a tím je právě Jarda Kulhavý. Mistr světa a nyní i olympijský šampion přepsal dějiny. Jako první Čech (bráno od rozdělení Česká Republika / Slovensko) vybojoval olympijskou medaili v cyklistice. Ta má navíc zlatou barvu. Dá se tak říci, že Kulháč nejen, že vstoupil do síně slávy, ale doslova se stal nesmrtelným!

Ještě před závodem visela ve vzduchu spousta otazníků. Tím hlavním bylo, jakou formu Jarda vlastně má. Jeho letošní výsledky nebyly tak přesvědčující, jako v jeho famózní loňské sezóně. Ani v posledních týdnech Jarda až tolik nezářil. Byly tak dvě možnosti. Buď jeho forma skutečně není optimální, nebo se mu opravdu podařilo podřídit vše jen a pouze jednomu závodu a vše ostatní byla pouze “bezvýznamná” příprava. Upřímně řečeno, i přesto, že Kulhece znám dlouho, nebyl jsem zcela stoprocentně přesvědčen, že se mu něco takového vůbec může povést. A mám pocit, že jsem nebyl sám. To, co se Jardovi ovšem povedlo, je něco, co dokáží jen ti nejlšpí z nejlepších. Nevymlouval se na špatné podmínky, nebo špatnou formu. Již před sezónou avizoval, že cíl je jasný – olympijské hry. Svou roli favorita nevyvracel a i přesto, že Nino Schurter byl po většinu sezóny lepší, zůstával v klidu. Vlastně až do samotného startu vrcholného závodu ale nedával svou sílu jasně najevo. To vše skončilo právě startem olympijského závodu. Hned od prvních kol byl součástí tria, které diktovalo tempo. I mezi triem nejlepších bylo zřejmé, že Jarda nemá problém. Závod jel s velkým přehledem. Vše bylo jako perfektně naplánovaná mise. Mise, na jejímž konci má být zlatá medaile. V podstatě bez jediné chyby si Jarda hlídal své soupeře, ale zároveň zachovával chladnou hlavu. A právě ta byla ve finále rozhodujícím faktorem. Ačkoli to vypadalo, že Kulhavý i Schurter na tom byli fyzicky prakticky stejně, zvítězit mohl pouze jeden. Zatímco u Schurtera se zdálo, že po vítězství strašně toužil, ale zároveň měl z Kulhavého velký respekt, možná až strach, Jarda působil velice uvolněně. Evidentně věděl, že jediné, co závod rozhodne, bude to, kdo bude jako první na posledním výjezdu na trati, odkud vedl do cíle už pouze krátký sjezd s několika zatáčkami, kde již bylo prakticky nemožné někoho předjet. Právě v tomto výjezdu Jarda závod rozhodl, Schurtera objel a v posledních metrech si už jen hlídal, aby mu zlato Nino nevyfoukl. A to se mu povedlo! Jako třetí pak dojel italský bojovník Marco Aurelio Fontana, který v polovině posledního kola přišel o sedlovku se sedlem, ale i přesto si dokázal dojet pro bronzovou medaily, když udržel nápor dotírajícího Hermidy a Standera. V českých barvách se pak rozhodně neztratili ani další dva jezdci, Honza Škarnitzl a Ondřej Cink, kteří dojeli na dvanáctém, respektive čtrnáctém místě, což lze rozhodně brát také, jako výborný výsledek.

Parádní podívaná, kterou nám kluci předvedli, byla dokonalým okořeněním slunné neděle. Mě osobně navíc velice příjemně potěšil i komentář, který závod doprovázel. A nejedná se pouze o tento závod. Výkony Tomáše Jílka, který má sekci cyklistiky na ČT4 Sport “pod palcem”, jsou opravdu něčím, co mi u českých komentářů již delší dobu chybělo. Nejen, že má sám velice slušné znalosti, ale i způsob komentování, výběr hostů (Kristian Hynek, Pavel Padrnos, Ján Svorada, Tomáš Konečný, Lubor Tesař, René Andrle a další) a vhodná dávka vlastních emocí, je to, co dělá z přenosů skvělou podívanou. Líbí se mi jeho všeobecné znalosti o jezdcích i všeho kolem, ale zároveň prostor, který dává spolukomentátorům při věcech, které vyžadují spíše názor cyklisty. Právě výborný komentář, spolu s přibývajícími přenosy ČT4 Sport a skvělými výkony našich jezdců, je něco, co může cyklistice jen a pouze pomoci.

Zkrátka a dobře, včerejší závod horských kol byl jednoznačně příjemnou zlatou tečkou za Olympijskými hrami a nezbývá než dodat: GRATULACE KULHEC!!!

Tagged , , , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?