šaltr.cz

články

Jsme opravdu tak v pr…?

Leden 30, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 10x komentař

Mistrovství světa v Koksijde je za námi a kolem dlouho očekávaného šampionátu se strhla vlna diskusí. Kromě toho, že se o závodě mluví jako o otevřeném mistrovství Belgie, se ještě “kope” do našich závodníků a mluví se o tom, jak jsme vyhořeli. Ano, výsledky byly nejhorší za poslední léta, po třinácti letech jsme poprvé bez medaile, ale jsme i přesto opravdu tak v pr…?

Článků o závodě je spousta a ještě více toho je pod čarou v diskusích. S velkou parádou a na plnou pusu se pomlouvají naši závodníci. Ostatně to my Češi umíme velmi dobře. Trošku zamrzí fakt, že málo kdo se pod svůj názor podepíše. I přesto se pár zajímavých, a podle mého názoru věcných, komentářů najde. Asi nejvíce se mi líbil ten, který napsal Jarda Friede na stránkách Cycling Talent Projectu. Dobře popisuje, jak ne vše je otázkou jen a pouze závodníků. Ano, v případě elitní kategorie ano. Ale u mladých jezdců je to do velké míry i věc týmů, reprezentace a svazu jako takového.

Mistrovský víkend

Podíváme-li se zpět na uplynulý víkend, všimneme si, že medaile na celém šampionátu braly pouze tři státy – Nizozemí, Francie a Belgie. Belgičané sice ovládli elitní závod, ale jinak se dá říct, že dominovali Nizozemci, kteří brali zlato ve všech zbylých závodech. Za touto trojicí jsme ale už byli my. Belgičané navíc měli výhodu domácího prostředí, a to určitě také sehrálo určitou roli. Ano, písek je u nás také, ale v daleko menší míře a navíc úplně jiný. I přesto, že výmluvy na nevyhovující podklad nemám rád, určitou měrou to také přispělo. Vzpomeňme si třeba na Belgičany na sněhu a ještě mimo své území. Také bývají poloviční. Při předpolsedním šampionátu u nás, tedy v Táboře v roce 2000, jsme i díky sněhu a ledu také dokázali, celkem nečekaně, téměř ovládnout šampionát, když naši kluci brali všechny tři kovy mezi juniory, dva mezi jezdci do třiadvaceti let a jeden mezi Elitou. Byla to sláva, ale nikdo neříkal, že kromě nás tu nikdo další není.

Dost nepříjemné je číst, jak Zdeněk Štybar vyhořel, neunesl tlak a zazdil co se dalo. Názory typu “proč neřekl ráno nic o tom, že měl teplotu”, nebo “to raději neměl startovat”, jsou opravdu dost mimo mísu. Vezmeme-li v potaz psychologickou válku, která se před závodem odehrávala, tedy například že Zdeněk trénoval poslední den před závodem s jinými galuskami jen proto, aby rozhodil soupeře, kteří mu týden předtím nepovolili vstup trať, kde sami trénovali, je víc než jasné, že kdyby ráno řekl, že večer měl teplotu, bylo by rozhodnuto již před startem. Naopak jeho vyjádření, že ani to nebere jako dostatečnou výmluvu je opravdu chlapské. I přesto, že se necítil a nebyl na tom dobře, zkusil bojovat a dokud mohl, opravdu bojoval. Ano, závod mu nevyšel. Ale to se prostě stává. Myslím, že právě on a Radek Šimůnek jsou ti, kteří by kritizováni rozhodně být neměli. Je tu navíc pár dalších, kteří nepředvedli špatné výkony. Kateřina Nash, Pavla Havlíková, ale i Tomáš Paprstka, nebo Vojta Nipl odjeli dobrý závod.

Money, money, money…

Co mě zaráží je to, jak vypadá aktuální situace kolem (a to nejen) cyklokrosové reprezentace. Vždyť jen v posledních sedmi letech získal pouze Zdeněk Štybar čtyři tituly mistra světa a k tomu dvě stříbra. I přesto ale peníze pro reprezentaci ubývají. Proč tedy většina financí končí na svazu a odsud se nedostane přes tvrdou hráz tam, kam má – tedy k závodníkům? Proč nikdo nezkusí prodat to, že máme osobnosti jako je Zdeněk Štybar? Vždyť byl šestý v anketě Sportovec roku a v loňském roce byl dokonce pátý. A to nezmiňuji Jardu Kulhavého a Romana Kreuzigera. To se pro cyklokrosaře svaz nezmůže na víc, než jednu kombinézu a jednu termici na mistrovství světa? Ano, čtete dobře – jedna kombinéza a jedna termo bunda. Na trénink, rozjíždění, závod i případné vyhlášení. Na to, v jaké pozici český cyklokros je, se to zdá jako výsměch. Možná si nevšimli, že se cyklokros jezdí v zimě a většinou na blátě. Navíc přijet na mistrovství světa ve čtvrtek, když závody začínají v sobotu? Ještě k tomu na tak specifické trati… Mnozí se naváží do reprezentačního trenéra Bambuly, nebo do Agentury Cyklistiky, která dost výraznou měrou ovlivňuje krosovou repre. Ale co může vymyslet reprezentační trenér, který nemá v banku peníze? Co nadělá Agentura Cyklistika, když peníze prostě nejsou? Ještě pár let zpátky bylo běžnou praxí, že mladí jezdci, jako Štybar, Šimůnek, Kulhavý, Bína a další, byli, coby junioři, každý víkend na závodech v Belgii a několikrát v sezóně si zde prodlužovali pobyt přes týden, jako soustředění. Dnes je na hraně udělat dvě soustředění v sezóně u nás, a to jen na pár dní. Peníze nejsou vše, ale pokud nejsou, je to problém. I reprezentace Slovenska je na tom v mnohých ohledech lépe! Vždyť nejde jen o cyklokros, ale o cyklistiku jako takovou. Kdy budou lepší podmínky pro vyjednávání, než když máme mistra světa v cyklokrosu, na horsých kolech a ještě k tomu v desítce na Tour de France?

Udržíme balanc?

Ano, český cyklokros se potácí na tenké hranici mezi slávou a krachem. Pokud Zdeněk Štybar odejde na silnici, váha se velmi výrazně přesune na hranici krachu. Ale i tak to být krach nemusí! V tuto chvíli je ale jedna věc jistá – to, kam se váhy nakloní mají v rukou spíš cyklističtí funkcionáři a lidé na svazu, než sami závodníci. A nemluvím opět pouze o cyklokrosu, ale o cyklistice v globálním slova smyslu.

Je tu ještě něco pozitivního?

Určitě ano. Do roku 2015 nám opět “přiklepli” pořádání mistrovství světa, takže motivace je tu obrovská. Navíc je to pozitivum i pro vyjednávání se sponzory. V juniorech jsme sice nyní slabší, ale v Táboře již bude nová generace. Zdeněk Štybar by mohl chtít zopakovat svůj triumf na domácí trati a Radek Šimůnek bude pro Tábor v nejlepších letech. Navíc se zdá, že by se mohl vrátit i Martin Bína. Karel Hník je mladý, ale již několikrát ukázal, že je to závodník, co umí zajíždět velké závody. A co Vojta Nipl, Tomáš Paprstka, nebo Martina Mikulášková? Nadějných jezdců máme stále dost a pokud budou mít podmínky pro růst a budou moci častěji měřit své síly se světovou špičkou, pak je zde stále šance, že se vše otočí v náš prospěch!

Kromě cyklokrosu máme v MTB již zmiňovaného Jardu Kulhavého, ale i tak trošku opomíjeného Honzu Škarnitzla, který je sice ve stínu Jardy, ale i tak by se neměl přehlížet. I on zajíždí dobré výsledky. Na silnici jsou Roman Kreuziger, František Raboň a Zdeněk Štybar v té nejvyšší lize, v cyklistické NHL. Navíc tu máme Honzu Bártu a Leopolda Koniga, kteří se také účastní top závodů a rozhodně se zde neztrácí. V silničním nároďáku se začal angažovat René Andrle, který má zkušenosti i kontakty. Letos navíc začal fungovat Cycling Talent Project, který založil Radek Šimůnek a Jaromír Friede. Ten se snaží pomáhat mladým, shánět jim sponzory, domlouvat závody. Je tedy o co se opírat. Máme vzory, máme lidi co mají cyklistiku rádi. Věřme, že bude zase líp! Naděje umírá poslední!

Foto: František Klouček

Tagged , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

10x komentář

 1. František TetivaLed 30, 2012 v 22:54odpovědět

  Články jako Štybar vyhořel mě uráží ! Je to frajer,kterej nemá potřebu to dokazovat-Duhovej dres má! Kdo to dokáže v Českejch podmínkách? Svaz na každého s..Ale když se někdo vypracuje”sám” tak to se kamaráděj! Je to hnus. Bylo mu blbě ale ani nepomyslel že by nereprerzentoval! A co naši milionáři fotbalisti? Do nich se cpou prachy-uměj h..a když je bolí nožička tak nehrajou..A pochybuju že by Štybar roztrhal Českej dres..No vlastně dostal jen jeden… Je to machr a ostatní taky-klobouk dolu!

 2. Martin VagnerLed 31, 2012 v 08:02odpovědět

  Zaráží mě letošní umístění juniorů a také kluků do 23 let. Chápu, že částečně za to mohl opravdu terén, nicméně to pořadí je odstrašující. Nerad bych maloval čerta na zeď, nicméně s mládeží je třeba pracovat, je to základ do budoucna směrem k seniorské reprezentaci a pokud nebudou peníze, tak se nám to krutě za pár let vymstí a přijdou ještě horší léta.

  A Zdeněk Štybar je pro mě borec, i když se utopil v písku, tak prostě dojel a nehledal žádné velké výmluvy, je to sport, nevyšlo to, příště to bude lepší: Držíme palce Zdeňku!

 3. Martin BoubalLed 31, 2012 v 11:53odpovědět

  Štyby toho dokázal mooc, respekt.
  To že nezajel a píše se o tom, negativně, mě neuráží, přijde mi to přirozené. Nikdo ho chválit za 13. místo nebude.
  Je to jeho job a tuto ” zakázku ” nezvládnul, zákonitě mu to dají ” sežrat ” :)
  Ale je profík, jde dál ….
  Co mi přijde uhozené, jsou prémie repre trenéra 55Eu za 1. místo při nájezdu do terénu na tak těžkém okruhu. Pochopil bych tučnější prémii za podium.
  Krom Štyby a Šimon, výkony ostatních reprezentantů nechápu, asi nejsem moc chytrý, ale -3kola na hodinový závod mi přijde dost a myslim, že v tomto případě neodpovídá úměra zabezpečení repre / umístění.
  Všichni zkušenosti mají a ve světě se pohybují.

 4. FKLed 31, 2012 v 16:11odpovědětautor

  Díky za Vaše reakce!

  Jen bych chtěl upřesnit jeden detail ohledně výsledků. Uvedené ztráty, jako “-3 kola” neznamenají, že závodník dostal 3 rundy, ale v podstatě, že byl tři kola do cíle odvolán, protože už by v dalším kole byl o rundu dojet, tak aby se “nemotal” špici a nemohl závod ovlivnit. Nicméně to samozřejmě nijak nezlehčuje fakt, že rundu samozřejmě dostal, je pak jen otázkou, jak brzo…

  Pokud jde o reakci na třiadvacítku, tak je pravda, že tady výsledky nebyly nic extra, ale… Nipl i Paprstka jsou celkem mladí (prvo a druhoročák), takže jejich umístění není až taková tragédie. I když je pravda, že zajet lépe se dalo. Karel Hník pak asi neměl úplně den. Přeci jen, v loňském roce získal na MS bronz a třeba na mistráku v Uničově jel taky dobře, takže se nedá jedním závodem vše odepisovat.
  U juniorů je pravda, že to bylo hodně slabé, ale věřme, že se prostě jedná o slabší ročník.

 5. benyLed 31, 2012 v 18:09odpovědět

  češi nejsou v pr…. samotný,je tam celej svět kromě Belgánů a Holanďanů! Je tady prostě něco jinak!

 6. benyLed 31, 2012 v 18:11odpovědět

  Ale jinak kluci i tak klobouk dolů!

 7. LKLed 31, 2012 v 18:46odpovědět

  Částečně s tebou Boubič souhlasim, je jasný že chyba není JENOM na jedné straně. Mladí kluci by si měli vzít ponaučení z celého roku a přiznat si, že je třeba na sobě hodně makat aby se výkonostně dotáhli na ty nejlepší. Jinak ta prémie to neni nic dramatického, určitě šlo jenom o klasický hecování, jako když se vsadíš s kamarádem o pivo. Kajda určitě v týmu prémie za bednu na MS má, a to bude kapku jiná částka…

 8. Martin FeiferlíkÚno 1, 2012 v 13:13odpovědět

  Stavím svůj komentář na dlouholeté zkušenosti s cyklistikou (BMX, dráha, cyklokros i silnice – spíše mládežnické kategorie) V současné době není na čem stavět a domnívám se, peníze jsou asi tak 80% úspěchu. Stybyho bych v žádném případě nesrážel a na cyklokros bych nenadával. Jede si jako mimoolympijský sport nějak trochu mimo a samostatně Zdendu znám od jeho 7 let osobně a s jeho otcem jsme projeli celou evropu. myslím, že pro vítězství udělal vše, co mohl a vzhledem k velmi náročné sezoně silnice je obdivuhodné druhé místo v SP a to umístění na MS!! myslím, že kdo kritizuje, měl by se nejprve ukázat sám. Sleduji to pohledem dráhové cyklistiky a nutno říci, že v současných podmínkách je zázrak, co je zajeto! A práce s mládeží? Běs a bída! Středisko v Plzni jede jen díky nezměrné obětavosti Vency Nováka a za nezištné podpory pár rodičů. Pokud rodič není solventní nebo nevlastní nějakou firmu, špatně se talent prosazuje.

 9. HollošákÚno 5, 2012 v 21:17odpovědět

  Pár poznámek přímého účastníka.1)Těch slíbeýjch 55EUR bylo pro kluky co stáli v poslední řadě na startu a myslím,že Stamda je chtěl troch přivést na jiné myšlenky, 2) Výsledky mezi juniory a U23 podle Vás nejsou nic moc, ale je těžké se prosadit, když Agentura nedokáže zajistit pravidelné starty reprezentace v zahraničí. 3) Je smutné, když mladí kluci splní kritéria a někdo je zařízne. 4) Je smutné, když naši reprezentanti dostanou jeden dres,bundu a kombinézu, s tím, že si jí nesměj umazat, aby měli čisté oblečení, 5) Ještě smutnější je, když se našim profikům na otázku, proč maj tak málo oblečení – řekne : můžete si to koupit za super prais!!!!!! 6)
  Ze všeho plyne, že na poslední akci nebyla vůbec dobrá atmosféra

 10. FKÚno 5, 2012 v 22:31odpovědětautor

  Hollošák: Díky za názor od člověka, který se MS přímo účastnil. Musím souhlasit, že vše uvedené je pravda! Jen je to trošku smutné…
  Osobně si myslím, že minimálně fakt, že se junioři a třiadvacítka dostává na závody ven je hodně sporadicky, je především důvodem pohodlnosti vedení a určitě nejde tolik o peníze. Přeci jen na start nároďáku by se určitě startovné domluvilo, stejně tak, jako to šlo i v minulých letech. A je jasné, že pokud venku závodit nebudou, nemůžou se světou špičkou závodit na závodech typu MS.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?