šaltr.cz

články

Kolik si vydělá profesionální cyklista?

Únor 15, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní, silnice , 15x komentař

Peníze hýbou světem. Ano i ne. Určitě ale hrají velkou roli v životě každého z nás. Kolik si vydělá kdejaký fotbalista, hokejista, nebo jak dotovaný je tenisový turnaj, to slýcháme poměrně často a nebývá to tak těžké zjistit. Ale jak je to s platy profesionálních cyklistů, o tom se moc nemluví. Pokud vás tedy zajímá, v jakých částkách se cyklisté pohybují, čtěte dál.

Minimální plat

V hokejové NHL byly zavedeny platové stropy. V cyklistice (té profesionální) je naopak stanoveno platové dno. To se odvíjí od licence, kterou daný tým má. “Nejvyšší minimum” je samozřejmě u týmů kategorie ProTeam. Zde se minimální plat pohybuje kolem 35.000€, u Neoprofi je to kolem 28.000€ (pro ujasnění – Neoprofi je závodník, který v profi týmech – ProTeam a Pro Continental působí prvním rokem. Opět srovnání s NHL – tam se “neoprofesionál” označuje jako “rookie”). Půjdeme-li o kategorii níž, tedy k Pro Continental týmům, dostaneme se na hranici 28.000€ (24.000€ u Neoprofi). Týmy “třetí třídy”, tedy Continental, nemají platové dno stanoveno, takže zde najdeme i jezdce, kteří v těchto týmech jezdí zadarmo.

Slovíčko “kolem” je u částek záměrně, protože tyto hranice platily v posledních letech a nemáme přesně potvrzeno, zda se tato úroveň pro rok 2012 nějak nezměnila. I kdyby se tak ale stalo, změna bude pouze minimální.

Všichni nejsou na dně

Samozřejmě, všichni jezdci neberou základní platy. Pokud se budeme bavit o jezdcích v ProTeam kategorii, dá se říci, že slušný domestik má smlouvu kolem 40-100 tisíc Euro. Ti opravdu dobří domestici, například přední rozjížděči spurterů, apod., berou okolo 100-200 tisíci Euro. V potaz se samozřejmě berou i dobré výsledky, jako například výhra na některé z “klasik”, nebo v etapě na některé z Grand Tours, přičemž nejvíce “bodů” bývá za etapu na Tour de France. Jsou i další kritéria, které platy ovlivňují, ale to už bychom zacházeli až příliš do detailů. Je i poměrně dost jezdců, kteří se pohybují na platové hladině mezi  300 tisíci – milionem Euro (v tomto rozmezí se pohybuje například Zdeněk Štybar). Pokud se pak dostaneme k lídrům týmů, částky letí samozřejmě ještě výš. U jezdců typu Cancellara, Cavendish, Evans, apod. se dostaneme až do řádů milionů Euro. Ta úplně vrchní hranice pak je někde kolem pěti milionů Euro.

Plat není všechno

Plat ale samozřejmě není jediný zdroj příjmů. Na každém závodě jsou prize money, které mohou slušně navýšit částku, na kterou si cyklista přijde. Jsou zde navíc i prémie, které mají jednotlivé týmy vypsané, ale ty jsou již opravdu velmi individuální. Pokud zůstaneme u cen, tak například na Tour de France bere vítěz etapy 8.000€ (vítěz týmové časovky 10.000€). Na každé sprinterské prémii je, kromě bodů a bonifikací, 1.500, 1.000 a 500€. Celkový vítěz sprinterské a vrchařské soutěže si odveze 25.000€ (bráno za jednotlivou soutěž), vítěz bílého trikotu 20.000€ a první tři na Tour pak berou 450-200-100 tisíc Euro. Celkově se na Tour vyplatí ceny kolem 3.500.000€ (v roce 2011 to bylo přesně 3.412.545€, kompletní soupis prize money Tour de France 2011 naleznete zde). Částky to jsou slušné. Musíme ale brát v potaz, že ceny na TdF jsou ty nejvyšší, které se vyplácí. Z těchto cen je navíc strhávána daň + poplatek na boj proti dopingu (!!!). Ano slyšíte dobře – cyklisté jsou (s největší pravděpobností) jediní sportovci, kterým se z každé ceny na závodě spadajícího pod UCI, automaticky strhává část ceny (zhruba 2%) na boj proti dopingu. Dalo by se říct “tak trošku ironie”. Ceny se navíc většinou dělí mezi jezdce, kteří se závodu účastní, takže to není tak, že by si každý vzal to, co sám vyhrál. Je to týmový sport a tak se také přistupuje k dělení. Částku tedy musíte rozdělit mezi závodníky (tedy většinou 6-9 jezdců), kteří závod absolvovali. Toto dělení je samozřejmě v interní režii týmů, respektive jezdců, a tak je princip různý v jednotlivých stájích. Tak jako tak, určitě si nepřiveze každý jezdec milion Euro ze závodu.

Kromě platů a cen je zde ještě jeden zdroj příjmů, které profesionální cyklisté (většinou) mají. Týmy mají totiž sice smlouvy na většinu výbavy, ale i tak se (opět ve většině případů) najde prostor pro vlastní smlouvu jezdce. Bývá to například u treter, nebo brýlí. Ne každý sice dostane peníze za to, že bude vozit například tretry té a té značky, ale členové některého z týmů ProTeam (a většinou i Pro Continental), nejen že tyto věci dostávají zdarma, ale většinou k tomu mají i nějaký ten “bonus”. Jak už to bývá, i tady platí, čím “větší” jméno, tím lepší podmínky. V některých případech se tak dá mluvit i o desítkách, případně stovkách tisíc Euro. V tomto směru byl asi nejznámější (a také nejlépe placený) Lance Armstrong, který měl smlouvu s firmou Nike a Oakley. Vlatně, on se těmto značkám neupsal do konce kariéry, ale do konce života! Právě tyto firmy ho totiž podporovali i v momentech, kdy měl rakovinu a nikdo netušil, zda vůbec bude ještě někdy schopný závodit.

Celou dobu se bavíme o cyklistech ”silničářích”. U cyklokrosařů je ještě jeden podstatný díl příjmů – startovné. To teď ale rozbírat nebudeme. Cyklokrosaři a bikeři mají, co se platů týká, více jiných specifik. O tom můžeme napsat jindy.

Je to hodně, nebo málo?

Otázka, zda jsou platy v cyklistice vysoké nebo nízké, je složitá. Peněz to určitě není málo. Na druhou stranu, porovnáme-li tyto částky s platy hokejistů, fotbalistů, basketbalistů a dalších sportů, jsme rozhodně opět spíš na “dně”. Například v NBA je přes 20 hráčů, jejichž plat přesahuje 15 milionů dolarů, přičemž nejlépe placení hráči se pohybují (v sezóně 2011-2012) až kolem 25 milionů dolarů (seznam nejlépe placených hráčů NBA najdete zde). Nejlépe placení hráčí NHL pak berou kolem 10 milionů dolarů (seznam platů v NHL pro sezónu 2011-2012 najdete zde). Fotbalisté na tom jsou pak ještě o něco lépe. Ti nejlepší si přijdou až na 40 milionů dolarů (žebříček Top 10 nejlépe placených fotbalistů sezóny 2011-2012 najdete zde). V porovnání s těmito sporty jsou tedy cyklisté tak trošku chudí příbuzní, a to i přesto, že jejich dřina a riziko patří naopak k těm nejvyšším. Vezmeme-li totiž v potaz to, že cyklisté na úrovni ProTeam najedou ročně kolem 35.000km, vyjde to na více než 1.000 hodin (jen na kole!), takže přes 3 hodiny denně (opět počítáme pouze kolo). Navíc riziko při každém tréninku i závodě je opravdu vysoké – helma je sice fajn, ale další chrániče na kole prostě nemáte. A při rychlosti přesahující 100km/h ve sjezdech, nebo jen při rychlostech přes 70km/h ve spurtech, tedy při jízdě přes města, apod. jde cyklistům opravdu prakticky denně o život. Ano, riziko je velké a platy slušné. Do jaké míry jsou adekvátní, to již záleží na subjektivním hodnocení. Porovnávat jablka s hruškami přeci jen není úplně možné. Ale srovnání je přinejmenším zajímavé.

Pokud jde o zmiňované riziko, je ještě jedna výhoda, která pramení z toho, když jste členem týmů ProTeam, případně Pro Continental, a sice že tyto týmy mají kromě platového dna (a dalších předpisů) ještě povinost platit všem svým jezdcům opravdu kvalitní pojištění. Může se to zdát jak banalita, ale v případě profesionálních sportovců – cyklistů, se tyto pojistky pohybují v desítkách tisíc korun.

Být, či nebýt cyklistou?

Ať už si o výši platů u cyklistů myslíte cokoliv, je fakt, že pokud se cyklista dostane do absolutní špičky, může si vydělat velmi slušné peníze. Zdaleka ne tolik, jako například někteří fotbalisté, ale to je spíš otázka, zda platy u některých jiných sportů nejsou uměle vyhnané do téměř nesmyslných částek. Je ale také fakt, že v cyklistice, ostatně jako v dalších sportech, platí, že pokud ji nebudete milovat a budete se soutředit pouze na finanční stránku, nikam to nedotáhnete. Za vydělanými penězi je spousta práce, roky dřiny a odříkání, které na první pohled nejsou vidět. Cyklistika se prostě nedělá pro peníze, ale proto, že chcete být cyklistou.

Foto: Dreamstime.com 

Tagged , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

15x komentář

 1. peterÚno 15, 2012 v 20:54odpovědět

  pri hokeji, basketbale, futbale, tenise sa platí dosť vysoké vstupne.

  z čoho chcu cyklisti platy ked nemajú divákov :)

 2. FKÚno 15, 2012 v 21:54odpovědětautor

  Vstupné sice není (i když například u cyklokrosu ano), ale diváků je i tak dost! Je to sice něco jiného, než u těchto halových/stadionových sportů, ale i tak je to sponzorsky zajímavý sport, který dokáže přitáhnout mraky diváků! Například na jarních klasikách, nebo Grand Tours jsou diváci prakticky po celé trati, tedy desítky tisíc lidí + další kvantum u televize.. Vstupné navíc není tím úplně hlavním zdrojem příjmů ani u fotbalu, hokeje a podobných sportů, i když samozřejmě hraje určitou roli. Ale jak jsem v článku uvedl, porovnání je to subjektivní a navíc není hlavní pointou článku.
  Každopádně díky za názor.

 3. LKÚno 15, 2012 v 22:14odpovědět

  Tour de France je jednou z absolutně nejsledovanějších sportovních událostí na světě. Po olympijských hrách a MS ve fotbale (oboje je pouze jednou za 4 roky!) patří Tour ve sledovanosti do skupiny každoročně nejprestižnějších sportovních událostí jako jsou F1, MS v kriketu, UEFA Champions League, MS v rugby, Super Bowl či kriketová IPL. Ve Francii je Tour známější než tenisový Roland Garros nebo rallye Dakar. Na Tour se přijede podívat kolem 20 milionu fanoušků. Vstupné sice neplatí, ale za logo na jejich dres dají sponzoři obrovské sumy. Výrobci kol jsou ochotni dát statisíce Euro za to, aby např. Cavendish nebo Contador jeli na jejich kole. A to mluvím jenom o jedné Grand Tour.

 4. peterÚno 15, 2012 v 23:18odpovědět

  potom koľko minulý rok skrachovalo/spojilo sa týmov asi nemáš celkom pravdu ;)

 5. peterÚno 15, 2012 v 23:22odpovědět

  pozrite si rozpočty “bohatých” športov.

  výnos zo vstupného je alfou a omegou. to či sa team dostane do playoff a odohra viac zapasov rozhoduje o úspechu sezony.

  prečo djokovič dostane tolko penazí? na australian open bolo 600 000 platiacich divákov. pomaly 100 000 fanušikov na barcelone…. peniaze nenajdeš na ceste.

  ohraď posledného km pre cieľom a bude dosť na platy ;)

  • LukasBře 9, 2012 v 23:07odpovědět

   Bohuzel to tak neni.. kluby zijou mnohem vice z prodeje “merchandise” (dresy atd) nez ze vstupneho.. Nekde existoval clanek o tom kolik Real vydelal na prodeji dresu Beckhama ci Ronalda jeste predtim nez tam kopli do mice….

 6. FKÚno 16, 2012 v 05:48odpovědětautor

  Oni by ve finále stejně peníze ze vstupného nešly do týmů, ale pořadatelům. Možná by to mohlo ovlivnit výši startovného, ale je otázkou, jestli by to mělo velký vliv na platy. Opět ale dodávám, to srovnání není podstatou článku, spíš jsem chtěl nastínit, jaké jsou přibližně ty rozdíly. Udělat si obrázek o tom, jestli je to rozdíl adekvátní, to už je na každém z nás. :)

 7. boldrickÚno 19, 2012 v 08:30odpovědět

  S tim vstupnym mate sice pravdu, ale to neni duvod rozdilu v prijmech sportovcu, je to jenom jiny byznys model. TdF ma kazdy rok na strane prijmu cca 100 milionu euro, takze dokaze byt ziskova i bez vstupneho. Etapova mesta musi krome nakladu na organizaci platit i slusny financni prispevek poradatelum. Tak proc se jeste trapit tak organizacne narocnou veci, jako je vybirani vstupneho na dojezdu? Navic s rizikem, ze se snizi navstevnost.
  Vysi platu v jednotlivych sportech urcuje vyhradne poptavka po techto sportech, neboli trh. Porovnavat platy podle narocnosti nebo rizikovosti je hloupost, to v tom nehraje zadnou roli.
  Jinak drzim palce s timto webem, rozjeli jste to slibne.

 8. FKÚno 19, 2012 v 09:15odpovědětautor

  Boldrick: Díky za opravdu věcný a sofystikovaný komentář. Naprosto s Vaším názorem souhlasím.
  A také díky za pozitivní hodnocení webu :)

 9. peterÚno 27, 2012 v 12:17odpovědět

  podľa UCI je priemerny plat profesionalneho cyklistu pre tento rok 264 000€

 10. TomDub 19, 2012 v 07:00odpovědět

  Len pre istotu, tie platove dna su uvadzane sumy za mesiac alebo za rok?

 11. František KloučekDub 19, 2012 v 17:51odpovědětautor

  Tom: Sumy jsou váděny za rok.

 12. SLaveekČvc 23, 2012 v 22:48odpovědět

  Krasnej članek ;) )) diky za představu… když teď porovnám jak se na výhru musí nadřít cyklista a jak fotbalista a srovnám jejich platy přijde mi to nefér…

 13. anaZář 6, 2013 v 16:46odpovědět

  Lionel Messi Just Became The Highest Paid Soccer Player In The World http://www.celebritynetworth.com/articles/celebrity/lionel-messi-highest-paid-soccer-player-world/

 14. PremaPro 9, 2013 v 00:35odpovědět

  Ahoj a kolik si tak vydela MTB – XC jezdec u nás a v zahrnici . Díky

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?