šaltr.cz

články

Konec legendy – Freire odchází

Září 26, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články , 0 komentářů

Španělská legenda Oscar Goméz Freire končí svou kariéru profesionálního cyklisty. Jeden z největších a nejzkušenějších závodníků poslední doby. Jezdec, který dokázal hned 3x vyhrát titul mistra světa. Závoďák s velkým “Z”, který byl respektován i uznáván nejen veřejností, ale i ostatními jezdci. Málokdo měl v pelotonu takový přehled a cit pro závod. I přesto, že je excelentní sprinter, neměl problém být celý závod v úniku. Dokonale mu seděly “klasiky”, tedy ty nejtěžší závody vůbec. Co však byla zřejmě nejsilnější stránka Freireho, byly závody mistrovství světa. Tři tituly mistra světa mluví sami za sebe. Navíc téměř nikdy nebyl mimo top ten. Zkrátka a dobře, závodník par excellence.

Freire byl vyhlášený tím, že prakticky nepotřeboval nikoho k ruce. V balíku se pohyboval s neuvěřitelným přehledem. Ve většině případů o něm člověk vůbec nevěděl, celý závod byl jako neviditelný. Pak se ale objevil v posledních metrech, jako blesk z čistého nebe. Do spurtů mu přitom nepomáhal dobře zformovaný týmový vlak, ale většinou maximáně jeden až dva jezdci.

Spousta zranění

Španělská legenda měla zřejmě pouze jednu “slabinu”. Tou byla jeho neustálá zranění. Nebylo vyjímkou, že Freire stál i půl sezóny. Častá absence v závodním nasazení ho stála spoustu dobrých výsledků. Téměř neuvěřitelné ovšem bylo, že i po několika měsíční pauze se Freire dokázal prakticky okamžitě vrátit a vyhrávat.

Oscar Freire avizoval již před sezónou, že po letošní sezóně bude končit. Tedy pokud nevyhraje mistrovství světa. A to se mu nepovedlo. Freire dojel desátý a rozhodně nebyl spokojený. V cíli se nechal slyšet, že týmová taktika byla jasně dána – pokud přijede Freire “v dobrém stavu” pod poslední Cauberg, nikdo ze španělů se od něj nehne. Tuto taktiku ovšem porušil Alejandro Valverde, který nevydržel a nastoupil, aby pronásledoval Philippa Gilberta. Těžko říci, jak by závod ovlivnilo, pokud by zůstal s Freirem. Šance by zřejmě byly vyšší, Gilberta porazit by ale ani tak nebylo lehké.

Freireho nástupce

Oscar Freire je skutečně vyjímečný závodník, kterých není mnoho. Podíváme-li se do dnešního pelotonu, myslím, že zde ale je jezdec, který je podobným univerzálem, který dokáže vítězit na téměř jakékoliv trati. Tím jezdcem je Peter Sagan. Právě on má všechny Freireho přednosti. A dost možná má i něco navíc…

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?