šaltr.cz

články

Letošní mistrák bude skutečně zajímavý

Červen 19, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 7x komentař

Letní sezóna je v plném proudu, a tak trochu nenápadně se nám závratnou rychlostí blíží mistrovství republiky, které se letos jede opět na Slovensku. Poslední ročníky tohoto závodu byly poměrně dost kritizovány za to, že zde měla velkou převahu stáj Whirlpool-Author. Některé roky to tak skutečně bylo, na druhou stranu nutno podotknout, že například v loňském roce se již nedalo mluvit o nějaké zásadní převaze, i když nakonec tato stáj dokázala opět titul vybojovat. Loni to byl ale již skutečně boj muže proti muži, respektive třech jezdců proti sobě. Nejvíc sil ale nakonec měl Petr Benčík, který obléklal barvy právě skvadry Whirlpool-Author. V letošním roce ale již obhájce titulu na startu stát nebude. PSK již letos navíc nepůsobí zdaleka tak suveréně, jako v předchozích letech. Naproti tomu konkurence je letos výrazně silnější, než dříve. Letos navíc po dlouhé době můžeme opět očekávat start kompletní elitní špičky, tedy jezdců z ProTour týmů, jejichž řady se navíc opět o něco rozrostly. K tomu všemu se nám jedzci sešli pouze ve třech týmech, a tak nemá, kromě Astany, žádná stáj pouze individuální zastoupení, ale hned několik jezdců. Mistrák by tak mohl být opravdu velice zajímavý!

Češi versus Slováci

I letošní ročník bude probíhat tak, jak tomu bývá v posledních letech pravidlem, tedy mistrovský závod bude nabízet hned čtyři závody v jednom. O titul totiž jedou jak Češi, tak Slováci a oba ještě navíc bojují o titul v kategorii Elite a zároveň U23. Kromě toho, že je díky tomu daleko více lidí na startu, je závod ještě tak trošku rozdělen, protože někteří jezdci si hlídají hlavně tu svou kategorii. I toto ale může ovlivnit, a v minulosti již také několikrát ovlivnilo, samotný průběh závodu, neboť pro většinu není hlavním cílem protnout pásku jako první celkově, ale především první ve své kategorii. Jestli je to tak dobře, nebo ne se dá sice spekulovat, ale podle mého názoru je tato na první pohled “splácanina” asi nejlepší možnou volbou, protože tak je alespoň závod daleko lépe obsazen a i pro mladé tak trošku spravedlivější.

Favorité závodu

Na startu letošního ročníku bude po dlouhé době kompletní elita naší cyklistiky. Tedy všichni, včetně Romana Kreuzigera, Zdeňka Štybara, Petera Velitse, nebo Petera Sagana. Rozluštit tajenku, kdo je ale největší favorit je celkem záludné. Mezi českými profíky se dá mezi hlavní favority počítat především loni stříbrný Zdeněk Štybar, mezi Slováky pak bude jedničkou zejména famózní Peter Sagan, který ale bude mít silnou konkurenci v bratech Velitsech, hlavně pak Peter by měl být svému jmenovci velkým soupeřem. Nejen, že ladí na Tour de France, ale zároveň má podporu svého bratra Martina a ještě k tomu vlastně i již zmiňovaného Zdeňka Štybara a Františka Raboně. Všichni čtyři totiž oblékají barvy stejné stáje. A Omega Pharma jistě stojí o oba mistrovské tituly. Zapomínat by se ale jistě nemělo ani na Honzu Bártu a Leopolda Königa, kteří hájí barvy NetAppu. Oba patří mezi skvělé silničáře a vývoj závodu tak mohou i ve dvou výrazně ovlivnit. Aby toho nebylo málo, neměli bychom zcela odepisovat ani stáj Whirlpool Author, která sice má asi nejslabší sestavu za poslední léta, tím spíš se od nich ale nebude tolik čekat a této situace mohou využít. Trať letošního mistráku nebude zřejmě profilově tolik náročná, takže na boj o medaile by mohli pomýšlet i někteří jezdci Dukly Praha, zejména pak Milan Kadlec, Alois Kaňkovský a Vojtěch Hačecký. Vše bude hodně zaviset na vývoji závodu, ale podle mého můžeme čekat nejatraktivnější mistrák posledních let!

A co časovka?

Samozřejmě bych nerad opomněl i časovku, která je samozřejmě také na programu. V českých vodách bude favorizované především trio Raboň-Štybar-Bárta, ale zapomínat nesmíme ani na Jakuba Nováka, který letos zajíždí opět skvělé výsledky a i on by tak mohl promluvit do celkové klasifikace. Mezi Slováky se pak mezi favority dají řadit především stejní dva jezdci, jako pro silniční závod, tedy očekáváme souboj dvou Peterů – Velitse a Sagana.

Tagged , , , , , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

7x komentář

 1. Jan z NRČer 19, 2012 v 21:13odpovědět

  co sa tyka casovky-SVK, Sagan sa vyjadril, ze casovku nepojde, tak asi suboj medzi Velits P. _ Velits M. a Matej Jurco

 2. mraukČer 19, 2012 v 21:39odpovědět

  v časovce si myslím je Štybar bez šance.

 3. čtyřkolečkoČer 20, 2012 v 05:29odpovědět

  Trať nevypadá těžká, bude-li však vedro, dá zabrat tak jako tak. Mým černým koněm je Hunal ze Sparty, jakkoliv o prvenství si to asi rozdají čeští profíci, přál bych hlavně Kreuzigerovi a Koenigovi, z dalších pak Bínovi a Hirtovi. Je mi divné, že nominace na OH je prý hotová a mistrák už nebude mít na ni žádný vliv. Účast nominovaných se však vyžaduje.
  Sagan není na startovce časovky. Zdeněk Štybar jel výborně ITT na Švýcarsku, možná Bártu a Raboně prožene.

 4. František KloučekČer 21, 2012 v 06:11odpovědětautor

  Jan: Pokud Sagan skutečně nepojede, tak se dá skutečně čekat především souboj obou bratrů Velitsů, jak píšete.

  Mrauk: Osobně bych Zdeňka Štybara neodepisoval ani v časovce. Na časovku poslední dobou dost trénoval a i když to zatím možná nebylo vidět, jistě se v ní zlepšil. Navíc na Okolo Švýcarska je jiná konkurence než na našem mistráku. Uvidíme i dle počasí a profilu, ale velkou šanci alespoň na medaili dle mého názoru má.

  Čtyřkolečko: Závod bude jistě těžký, ať už bude profil vypadat jakkoliv jednoduše. Přeci jen i po rovině se dá “udělat” závod, kde se dojíždí po jednom. V případě kopců by ale byla výhoda pro jezdce bez týmové podpory. Můj typ na českého šampiona je především Zdeněk Štybar.
  Pokud jde o Martina Bínu, tak by se dal také řadit k favoritům, ale na startu mistráku bude letos chybět kvůli přípravě na cyklokrosovou sezónu.
  S nominací na OH zřejmě musím vcelku souhlasit. Přeci jen mistrovský závod by neměl být brát jako berná mince pro nominaci, jak je tomu například v cyklokrosu.

 5. OndřejČer 21, 2012 v 17:04odpovědět

  Co se týče silničního závodu, vidím to na české straně na jednoho ze čtveřice Štybar, Bucháček, Bárta a Kadlec.

 6. mraukČer 21, 2012 v 19:08odpovědět

  tak Štyby překvapil, teda alespoň mě. nevím, jestli už se tak zlepšil nebo mu nahrálo, že to byla technicka nenáročná trať, každopádně pěkný.

 7. čtyřkolečkoČer 22, 2012 v 04:56odpovědět

  autor : Vycházel jsem ze startovní listiny, tam Bína je, má číslo 35. Ale startovky nejsou na ofic. stránkách MR asi aktualizované, např. Bárta dle nich ITT jet neměl, a ejhle! zvítězil! Škoda že mu spadnul řetěz, mohl být i před P. Velitsem.
  mrauk : Štybarovi jsem věřil, vždyť na Švýcarsku dokázal jet ITT vyrovnaně s takovými borci jako Fuglsang (včera mistrem Dánska!), Loefkvist, Frank Schleck atd. Možná na konci maličko zvadnul, ale být před Raboněm už něco znamená. Překvapil mě veterán Kadlec, Novák byl těsně po tvrdém Girobiu, tak to asi lépe nešlo, hradečáci v čele s Hudečkem jaksi v pozadí.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?