šaltr.cz

články

Martin Bína dominuje české scéně

Říjen 7, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Další díl cyklokrosového seriálu Toi-Toi cup se jel včera v Mladé Boleslavi. Trať, která je jen několik desítek metrů od lesoparku Štěpánka, kde se jezdilo v předešlích letech se představila vůbec poprvé a hned příští rok by se na ní mělo jet mistrovství Evropy. Jak tato trať vypadá? Je prakticky celá natažena na jedné louce a je téměř bez převýšení. V případě sucha, které bylo i včera, je poměrně rozdrncaná, velice rychlá a pro diváky vcelku dobře přehledná. Pokud by ale zapršelo, charakteristika tratě by se zásadně změnila ve velice těžkou a silovou záležitost. Včerejší babí léto ale nabídlo opravdu letecký den.

Průběh závodu

Již před závodem se mluvilo jen o jednom favoritovi. Martin Bína byl jasnou jedničkou a svou roli zcela s přehledem potvrdil. Po klidném startu, kdy zhruba z páté-šesté příčky kontroloval situaci, se postupně posouval do čela. Hned ve třetím kole pak otestoval své soupeře a už první “test” vyústil v jeho osamostatnění na špici. Bínič rychle získal náskok okolo deseti-patnácti vteřin a tento náskok si držel několik kol. Za ním v tu dobu jelo duo Michael Boroš a Tomáš Paprstka. Jen s malým odstupem však byla početnější skupinka, kde jeli další táboráci, nebo Petr Dlask a Václav Ježek. Tato skupina dojela dvojičku po několika kolech a od té chvíle začal narůstat i náskok Martina Bíny. Ten si své postavení jistil, svůj náskok navýšil přibližně na půl minuty a s tímto rozestupem již spíše kontroloval situaci. Zato ve skupině za ním bylo rušněji. Ještě před polovinou závodu ve skupině zbylo jen pár jezdců. Táboráci měli hned tříčlenné zastoupení a především mladíci Jakub Skála a Michael Boroš byli hodně aktivní. Vidět byl ale i Jirka Polnický, který si protahuje silniční sezónu. Petr Dlask spíš zkušeně vyčkával. Ani při nájezdu do posledního kola tak nebylo jasné, kdo Bíniče na bednu doprovodí. Úspěšnější nakonec bylo mládí, když stříbro vybojoval Jakub Skála, třetí příčku pak uhájil Michael Boroš. Táboráci tak kompletně obsadili podium, když s pomyslnou “bramborou” se musel spokojit domácí Petr Dlask, pátý dojel další boleslavák Jirka Polnický.

Blýská se na lepší časy?

Velice příjemné bylo sledovat, že po delší době opět vidíme mladé závodníky, jako Michael Boroš, Jakub Skála, nebo Tomáš Paprstka, jak bojují s našimi eliťáky o nejvyšší příčky. Snad ještě příjemnější je pak vidět navrátivšího Martina Bínu, který se zdá být ve skvělé formě a velké pohodě. Jako jeden z mála patří mezi velké závodníky, kteří nebojují o nejvyšší posty nejen u nás na poháru, ale jistě jej uvidíme hodně vysoko i na svěťácích a dalších závodech, kde půjde o konfrontaci s absolutní špičkou. Navíc se zdá, jako by jeho návrat oživil i celý táborský tým, především pak již zmiňované mladíky Boryho se Skáličem.

Po odchodu Zdeňka Štybara, tak snad budeme i nadále sledovat české jezdce bojující s absolutní špičkou. Slibný start do sezóny má již za sebou i Radek Šimůnek. První svěťák se pomalu, ale jistě blíží. V Táboře i Plzni budou mít naši borci výhodu domácího prostředí, které v případě Čechů, mívá velký význam. Po loňském ne zcela vydařeném mistrovství světa se dost možná můžeme opět těšit na dobré výsledky jak v kategorii Elite, tak ve třiadvacítkách a doufejme, že i v Ženách se holky neztratí!

Kompletní výslekdy Toi-Toi Cupu v Mladé Boleslavi najdete zde. Fotogalerii ze závodu najdete zde.

Foto: František Klouček

 

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?