šaltr.cz

články

Maxim Iglinsky vyhrál Liege-Bastogne-Liege

Duben 22, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 4x komentař

Maxim Iglinsky (Asatana) dosáhl na svůj doposud největší úspěch, když dokázal zvítězit v poslední jarní klasice Liege – Bastogne – Liege. Závod, který kromě své délky a profilu ještě stěžovalo počasí, byl napínavý až do svého konce. Hned v úvodu odjela šestičlenná skupina jezdců, která si vybudovala velký náskok. Bylo ale jasné, že týmy s favority si situaci pohlídají. Nejvíce práce odvádělo BMC, které jelo na svého lídra a obhájce vítězství Philippa Gilberta. Zejména aktivita Tejaie Van Garderena byla obdivuhodná, když jel na špici skupiny opravdu dlouho a sám dokázal stahovat trojici jezdců vepředu.

Zajímavosti závodu

 • Van Garderen by si dnes zasloužil ocenění pro nejlepšího “domestika”, kdyby se taková cena v cyklistice udělovala. Jel uplně sám dlouhou dobu na špici pelotonu (cca 20km) a byl výrazným faktorem při sjíždění úniku
 • Skvělý výkon předvedl také Pierre Rolland, který si doskočil odjetou skupinku v závěru závodu a ke konci pak nejdéle visel pozdějšímu vítězei Iglinskému.
 • Philippe Gilbert se trápil už na kopci La Redoute. Definitivně si pak vystoupil v poslednim kopci.
 • Vincenzo Nibali zaútočil 20km před cílem na Cote de la Roche. Jel úplně sám, ale kilometr před cílem ho doslova “přežehlil” Maxim Iglinsky, který odjel cca 10km před cílem ze skupinky pronásledovatelů.
 • Frank Schleck je jednoznačným zklamáním dne. Očividně ho dost odrovnalo i počasí, se kterým se nedokázal příliš vyrovnat. Už nějakých 40km do cíle jezdil pouze na chvostu balíku a bylo vidět, že neni v pohodě. V kopci La Redoute pak “šel jak kámen”
 • Jelle Vanendert vypadal hodně dobře, ale dost možná závod “prokaučoval”, když jen vyčkával, co udělají ostatní a sám nezkusil prakticky nic, i když věděl, že není úplně silný spurtér. Nakonec dojel na desátém místě, což je pro něj určitě zklamáním.
 • Igor Anton spadl ještě v neutrální zóně před ostrým startem závodu a zlomil si klíční kost.

Nejelpších patnáct jezdců:

 1. Maxim Iglinskiy
 2. Vincenzo Nibali
 3. Enrico Gasparotto
 4. Thomas Voeckler
 5. Daniel Martin
 6. Bauke Mollema
 7. Samuel Sanchez
 8. Michel Scarponi
 9. Ryder Hesjedal
 10. Jelle Vanendert
 11. Rinaldo Nocentini
 12. Piere Rolland
 13. Daniel Moreno
 14. Robert Kiserlovski
 15. Joaquin Rodriugez

Kompletní výsledky najdete zde.

Zázanm posledního kilometru můžete vidět zde.

Foto: Kramon, Pro Team Astana

Tagged , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

4x komentář

 1. čtyřkolečkoDub 26, 2012 v 01:57odpovědět

  Během sóla Níbaliho spolukomentátor Eurosportu, bývalý závodník, vvtrvale zdůrazňoval, že díky svým časovkářským schopnostem má Vincenzo značné šance náskok udržet a závod vyhrát. To, že Nibali je časovkář pouze průměrný, vynechme, ale chtěl bych se optat, zda po 250 km tvrdého závodu a bez časovkářského bicyklu… mohou hrát v koncovce zmiňované schopnosti nějakou význačnější roli. Vedle “polyvalentů” vyhrávají závody tohoto typu “punčeři”, zhusta coby časovkáři velmi nevýrazní.

  K závodu : sledujíce s kamarádem silného van Garderena, říkali jsme si, zvláště poté, co Gilbert stále viditelněji vadnul, že protentokrát mohli v BMC jet zase na někoho jiného, třeba právě na Tejaye. Připomnělo mi to roky, kdy na Lutychu Gilbert šlapal pro Evanse a po závodě mu nemohl přijít na jméno… Osobně mě z dalších překvapil Scarponi a nejvíc zaujal Rolland, jenž už na Trentinu působil znamenitě, a též jeho druh Voeckler, který od Brabantského šípu jel jeden výborný závod za druhým – mimochodem, ten si hned po studených klasikách vyrazil s týmem do Afriky, na Tropicale Amissa Bongo do Gabunu…

 2. František KloučekDub 26, 2012 v 05:22odpovědětautor

  Nibali není špatný časovkář, sedí mu ale především těžké – kopcovité časovky. Nicméně je fakt, že tempař je to velice dobrý. A právě umění jet tempo, spolu s dobrou výkoností, je právě to, co je podstatné v těchto koncovkách. Nenarážím teď na Váš komentář, ale na reakce, které jsem k Nibaliho viděl a slyšel. Myslím si, že jeho útok i jízda na Lutychu byla výborná a že předvedl, že je to opravdu velký závodník. Bohužel pro něj mu ale zřejmě prostě seklo pár kilometrů před cílem. Tohle se čas od času stane i velkým závoďáům, prostě na těžkých závodech tohoto typu ke konci ubývá energie daleko rychleji. To bylo zde umocněno ještě chladným počasím, které ubírá spoustu energie.. Jeho výkon byl ale i tak skvělý. Nibali si byl vědom, že ve spurtu není tak silný, a tak s tím zkusil něco udělat.

  Co se týká taktiky BMC, byla jasná – favorit byl Gilbert, jak jste říkal. Je to asi především ze tří důvodů. Jednak Gilbertova forma jde nahoru a navíc je prostě to Závoďák, jak má být. Dokáže se vytrápit a hlavně, když už si ho přivezou do cíle, umí porážet jezdce, kteří na tom jsou daleko lépe. A to je velké umění. Mně se Gilbertovo vystoupení na klasikách líbilo a řekl bych, že právě ukázal, že i když je na tom fyzicky daleko hůře, dokáže se vytrápit a zajet velice dobrý výsledek. Tentokrát už to na něj bylo zřejmě prostě moc, ale to se stává.
  Výkon van Garderena byl opravdu skvělý a věřím, že nezůstal bez povšimnutí. Být lídrem, zejména na tyto závody, je ovšem o více faktorech. Van Garderen je jednak velice mladý a jednak věřím, že pro něj, jako takového je lepší být prozatím domestik. Možná se to nezdá, ale právě to, že pro někoho pracujete jako domestik, zejména v takto těžkých pasážích, kde jel van Garderen, jezdce posouvá výkonostně o hodně více nahoru, než to, když bude jezdit coby lídr. Van Garderen má jistě budoucnost a manažeři o tom jistě vědí, takže ho na pozici lídra prostě postupně připravují. Myslím, že to nebude dlouho trvat a bude schopný jezdit i na podobných závodech, jako lídr.
  Souhlasím i s tím, že Rolland jel výborně. Tento mladý jezdec na sebe upozornil loni na Tour, kde jel neskutečně a potvrzuje, že jde stále nahoru. Jsem dost zvědavý, co na některé Grand Tour předvede letos :) Myslím, že o Rollandovi ještě hodně uslyšíme!
  Thomas Voeckler je starý mazák, má najeto už opravdu hodně a jeho výkonost je excelentní. Má hodně agresivní styl závodění, čímž si získává fanoušky. Patří mezi jedzce, kteří jsou schopni vyhrát snad jakýkoliv závod. Je zkrátka jezdec, se kterým se musí počítat snad všude :)

 3. čtyřkolečkoDub 28, 2012 v 04:12odpovědět

  Díky moc za velmi důkladný komentář, pro každého fandu tohle číst je velká škola.
  Jen jsem měl pocit, že Gilbert toho už po Valonském šípu měl po všech těch potížích z úvodu sezóny asi dost, a že tedy BMC, jakkoli měli startovní číslo jedna, nemuseli Lutych jet tak, aby závod “řídili” zrovna oni. Pro van Garderena ovšem tahle zkušenost bude jistě znamenat mnoho, a kdyby vyhráli, znamenala by ještě více. Viz třeba Roman Kreuziger, jemuž myslím lidsky i závodnicky velmi prospělo to, co vykonal na Vueltě pro vítězství Níbaliho. Od té doby je to jaksi někdo jiný, aspoň mi to tak připadá…
  Když už jsem se odhodlal ku psaní, nemohu zatajit velké potěšení z výkonu Bulhara Gabrovského na Turecku. Je v tom trochu sentimentu, neb jako dorostenci jsme měli za idol jeho krajana Nenčo Christova, vítěze Závodu míru z dávných dob…
  Mějte stálé zdraví!

 4. Johnb641Srp 17, 2014 v 12:47odpovědět

  I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am lucky to find this website through google. Being intelligent is not a felony, but most societies evaluate it as at least a misdemeanor. by Lazarus Long. cgbbkbbgffdb

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?