šaltr.cz

články

Mistrovství Belgie bylo plné šokujících událostí

Leden 10, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 2x komentař

Bart Wellens při závodě SP v Plzni 2011Ve stejný den, jako si v Uničově dojel pro titul Zdeněk Štybar, se od 15h startovalo i v belgickém Hooglede-Gits. Ovšem už v noci před závodem se udály dvě neskutečné věci.

Bart Wellens se neprobudil u sebe doma, ale v nemocnici na jednotce intenzivní péče! Před spaním se mu neustále zvyšovala teplota, kolem půlnoci již měl horečku přes 40 stupňů a byl nutný převoz do nemocnice. Tam se ale jeho stav nadále zhoršoval a když se dostavila i srdeční slabost, musel být převezen na oddělení intezivní péče.

Sven Nys se sice probudil ve svojí posteli, ale nemohl vstát! Byl okamžitě přivolán fyzioterapeut, aby napravil Nysovi záda. O tom, že by se v 15h měl postavit na start belgického šampionátu vůbec nemyslel, měl problém vůbec vstát a obléknout se.

Výsledky těchto událostí: Bart Wellens je mimo ohrožení života, zotavuje se velmi rychle, ale má po sezóně. A Sven Nys? Po asi zázračném zásahu fyzioterapeuta se postavil na start a rozdílem třídy vyhrál již svůj 8. belgický titul!

Není tedy divu, že se Sven Nys v cíli radoval tak, jak se radoval. On sám řekl, že po závodě nikdy nebrečel dojetím. Tentokrát ano. Ráno si vůbec nedokázal představit, že by se mohl postavit na start. Jeho výhra byla opravdu triumfální.

Niels Albert, který bral střibro, se v cíli přiznal, že je se svým výkonem spokojený. Jel dobře a nemá si co vyčítat, ale výkon Svena Nyse byl jako z jiné planety. Byl prostě o třídu lepší.

Výsledkově největší zklamání prožil tým Sunweb-Revor. Po naprosto skělé sezóně chtěli na domácím šampionátu vybojovat titul. Jenže Kevin Pauwels se závodem protrápil s bolestmi zad a dokončil až na 10.místě se ztrátou více než 4 minut. A Klaas Vantornout vzdal ještě před polovinou závodu – v Baalu si narazil koleno a není ještě úplně fit. Sunwebu tak udělal největší radost, v česku třetí, Karel Hník.

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.