šaltr.cz

články

MS Limburg – závod jako víno, Gilbert jako šampion

Září 23, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 4x komentař

Philippe-gilbert-world-champion-limburg

Silniční mistrovství světa je vždy něco extra. Závod, který velice ovlivňuje především zvolená trať. A právě trať letošního závodu již předem avizovala, že by ten letošní mistrák měl být něco extra. Kdo závod viděl, dá mi za pravdu, že přesně to se potvrdilo. Silniční mistrovsvtí světa v Limburgu byl zkrátka a dobře závod s velkým “Z”. Vše navíc završil Philippe Gilbert, který si fantastickým výkonem dojel pro zasloužený titul mistra světa.

Cavendish jako domestik

Začátek byl poměrně zajímavý. Ani ne tak svým průběhem, jako spíš tím, že na špici balíku se pohyboval především britský rychlík a muž, který do dnes jezdil v duhovém dresu, Mark Cavendish. Práci odváděl opravdu slušnou. Kromě něj a Bradley Wigginse jsme téměř nikoho na špici neviděli. Co mě trošku zarazilo však bylo, proč vlastně? Britové totiž rozhodně neměli nikoho, kdo patřil mezi hlavní favority, a tak se zřejmě buď domluvili s některým z dalších týmů (což mi ale moc pravděpodobné nepřijde), nebo se jen Cavendish chtěl rozloučit se ctí. Přeci jen jeho šance na úspěch na tomto okruhu byly téměř nulové. Pravda ovšem je, že loňský zisk titulu mistra světa, stejně jako celá letošní sezóna v duhových barvách, jakoby Cavendishe posunula o “level” jinam. Stále je nejrychlejším sprinterem současnosti, ale navíc se po závodní stránce dokázal výrazně posunout.

Češi v akci

Letošní skvadra české reprezentace, která se postavila na start, byla nezvykle početná a navíc dávala naději, že bychom mohli vidět někoho v našich národních barvách bojovat o slušný výsledek. Především trio Štybar, Kreuziger, König měla na podobném okruhu velkou šanci prosadit se. K tomu navíc “věčný bojovník” Honza Bárta. Bohužel si ale budeme muset na dobrý výsledek ještě nějakou chvíli počkat. Škoda, že se v týmu nepodařilo domluvit nějakou taktiku, která by jasně sázela na jednoho, případně více lídrů. Na tratích v Belgii a Nizozemí, kde vždy hraje vítr podstatnou roli, je téměř nezbytné, aby tým jezdil pohromadě a navíc vepředu. Toho si byli evidentně vědomi Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar, které jsme skutečně mohli vidět dobře zapracované na pozicích kolem dvacátého-třicátého fleku. Zbytek týmu ale jezdil “rozstřelen” po celém balíku. Standa Kozubek a Franta Raboň pak po většinu závodu jistili balík ze zadních pozic. A to je na podobných tratích jasná cesta do pekel. To se potvrdilo i v závodě žen, kdy stejnou taktiku zvolila i Martina Sáblíková, která v časovce dokázala, že na to má, ale v silničním závodě se potvrdilo, že bohužel stále není skutečnou cyklistkou.

Zřejmě zásadní moment pro české barvy přišel přibližně 70km do cíle, kdy měl v jednom ze stoupání technické problémy Roman Kreuziger. Ten měl zřejmě problémy s pedálem, nebo kufrem a ztratil tím opravdu hodně času. To navíc ve chvíli, kdy se už opravdu jelo. Na Kreuzigera navíc nikdo z našich nečekal. Roman tak skutečně smolně přišel o šance bojovat o dobrý výsledek. 50km do cíle pak přišel pád, který rozdělil hlavní pole na několik skupin. V tu chvíli tam bohužel shořely všechny naděje našich jezdců. Jan Bárta zůstal ve skupince, která byla jen kousek za hlavním polem a ještě se mu nakonec podařio vrátit, ale jeho šance v závěru nebyly velké. Z mého pohledu velká škoda byla, že vepředu nevydržel (zřejmě také kvůli zmiňovanému pádu) Zdeněk Štybar, který nakonec dojel se zbytkem našich v “tabáku”.

Nutno ale dodat, že bylo velice příjemné sledovat závod s tím, že po většinu závodu se dalo počítat i s velkou šancí našich barev! Doufejme, že to vydrží i v dalších letech a že se skutečně  brzy dočkáme postavení našich v elitní top ten, případně na bedně!

Španělé versus Belgičané

Výčet favoritů dával již před závodem najevo, že zřejmě budeme sledovat souboj Španělsko versus Belgie. A tak se vlastně i stalo. Zatímco Belgičané kontrolovali čelo pelotonu, Španělé se snažili vyprovokovávat úniky. 80km do cíle tak přišel zajímavý okamžik, kdy Alberto Contador zaútočil na Caubergu. Vepředu tím vykristalizovala skupinka téměř třiceti jezdců, ve které byli například již zmiňovaný Contador, ale také jezdci jako Flecha, Voeckler, Fuglsang, Gesink, Coppel a další velká jména. Ve skupině pracovali především španělé, italové a francouzi. Zejména Juan Antonio Flecha zde odváděl neskutečnou práci. Vzadu pak jeli jezdci z Belgie. K těm se navíc přidali australané. I tak to ale bylo stále málo. 35km do cíle přicházel okamžik, kdy se lámal chleba. V tu chvíli se na špici balíku přidali i stále vyčkávající němci a díky spojení těchto tří států byla nakonec grupa uprchlíků dvě kola před cílem dostižena. Z balíku ale zbylo již jen torzo, takže po spojení obou skupin bylo vepředu již jen 70 jezdců. K těm se po chvíli ještě dokázal vrátit Honza Bárta se skupinkou několika jezdců. Další selekce přišla při nájezdu do posledního kola, kdy se na Caubergu čelo opět roztrhalo a do boje o medaile jelo již pouze necelých 50 jezdců. V tu chvíli již španělé měli přehozené role. Favorité byli Valverde a Freire a pro ně pracoval na špici Alberto Contador. Belgičané měli stejně tak dvě esa – Boonena a Gilberta. K těmto čtyřem pak patřil mezi největší favority Peter Sagan, který jel opravdu mazácky a po celý závod nešlápl zbytečně. Přitom byl stále výborně zabudován v předních pozicích, odkud kontroloval dění.

Poslední Cauberg rozhodne

Při nájezdu do posledního kola bylo jasné, že rozhodnutí přijde až na Caubergu. Vedoucí skupina, kde pracoval především Contador a několik belgičanů, držela skutečně vysoké tempo. Pod poslední Cauberg se jelo nadoraz. Pak to přišlo. Nejprve nastoupil Nibali, který ovšem nedokázal odskočit. Tom Boone začal hned v první polovině mít problémy držet krok. Zhruba v polovině to pak přišlo. Nástup Philippa Gilberta. Jeho nástup se zdál být hodně brzo. Na Amstelu bývá cíl téměř hned na vrcholu, na mistrovské trati se ale jelo o více než jeden kilometr dále. Gilbert byl dnes ale dělový! Věděl, že do cíle se jede po větru a svůj nástup načasoval dokonale. Získal slušný náskok, který skvělým výkonem dokázal udržet. Jeho sílu zřejmě podcenil i Alejandro Valverde, který jel také dobře a na poslední chvíli se snažil Gilberta dohnat. Jeho reakce ale přišla pozdě. Gilbert si tak suveréně dojel pro titul světového šampiona. Nutno dodat, že zaslouženě! Valverde pak ve spurtu podlehl Boassonu Hagenovi, který bral střibro, na Valverdeho zbyl bronz. Peter Sagan nakonec dojel ve skupince s několika vteřinovou ztrátou na čtrnácté pozici.

Jestli měl Phillipe Gilbert letošní sezónu až do září “plonkovou”, koncem sezóny si vše vynahradil. Nejprve přišla vyhraná etapa na Vueltě, teď ještě titul mistra světa. Gilbert zkrátka dokázal, že patří mezi největší závodníky současnosti! Klobouk dolů před jeho dnenším výkonem!

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

 

Tagged , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

4x komentář

 1. BoldrickZář 23, 2012 v 21:45odpovědět

  Diky za nazory, hodnoceni a hlavne aktualni clanek. :)
  Ne-taktika nasich je hodne smutna, a tos to napsal velmi mirne. K cemu je trener, k cemu je 7 mist na MS, kdyz pak panuje takovy chaos a kazdy si jede co chce.

 2. František KloučekZář 23, 2012 v 21:54odpovědětautor

  Boldrick: Máš pravdu, aktuality tu poslední dobou celkem scházeli, ale snad už je vše zase na dobré cestě :)
  S tou ne-taktikou je to přesně jak píšeš. Je určitě dobré, že míst i jezdců, kteří jsou schopni o dobrý výsledek bojovat, u nás přibývá. Jestli ale někdy budeme chtít vidět někoho s medailí na krku, bude se muset zapracovat na fungování repre…

 3. karlZář 24, 2012 v 22:11odpovědět

  no nějak mi připadalo, že větší část našich byla nějaká zaražená…..vpředu bylo vidět akorát RK a někde uprostřed pelotonu tam občas vykouknul JB

 4. František KloučekZář 25, 2012 v 06:07odpovědětautor

  Zdeněk Štybar jezdil také dobře zabudovaný. Bohužel se i on přimotal do pádu dvě kola do cíle…

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?