šaltr.cz

články

Nominace na OH v Londýně

Červen 27, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 2x komentař

Mistrovství republiky je za námi a vcelku překvapivé je, že spíš než výsledky, se hojně diskutuje o nominaci na OH v Londýně, která se právě na mistráku “rozsekla”. Názorů na výběr je spousta a aby toho nebylo málo, rozhodl jsem se i já napsat, co si o tom myslím.

Zpátky k mistráku

Nejprve bych se rád v rychlosti vrátil právě k mistrovskému závodu. Milan Kadlec je ostřílený mazák, který by neměl být nikdy podceňován, obzvláště pak na okruhu, jako byl ten v Půchově. Závod jsem bohužel neměl možnost sledovat, ale z toho, co vím, se mi zdá, že právě lehké podcenění trošku dopomohlo Kadlínymu k titulu. Z mého pohledu byli jasnými lídry jezdci stáje Omega Pharma-Quick Step, zejména pak Zdeněk Štybar. Jezdci z Omegy měli totiž hodně trumfů. Kromě jejich výkonosti to totiž byla jejich síla – čtyři jezdci ze dvou zemí, takže všichni měli důvod si navzájem pomoci. Tituly chtěli jistě oba. Zdeněk Štybar i František Raboň jsou velice dobří kamarádi s Romanem Kreuzigerem a vzhledem k tomu, že jemu v podstatě o nic nešlo, dalo se čekat, že by mohl oběma pomoci. Jediné, co nehrálo v prospěch této pětice byl fakt, že bylo předem jasné, že všichni budou koukat právě po nich, co udělají. Na okruhu, kde není zásadní kopec, rozhoduje kolikrát trochu ošemetné štěstí. V hlavním úniku byl nakonec Franta Raboň, který si na Milana Kadlece zřejmě věřil, i když šance ve společném dojezdu byly z mého pohledu právě na Kadlínyho straně. Šance Zdeňka Štybara by v této pozici byla minimálně srovnatelná, spíš v jeho prospěch. On navíc bojoval o nominaci na olympiádu, o kterou velice usiloval, takže škoda pro něj i pro Omegu. Stříbro je dobré, ale před startem chtěli kluci jistě titul.

Sophiina volba

Vraťme se ale k nominaci. Před závodem bylo jasno v tom, že pojedou dva ze tří. Ti tři byli Jan Bárta, Roman Kreuziger a Zdeněk Štybar. Hned na úvod uvedu, že proti tomuto triu se nedá (z mého pohledu) nic vytknout a vlastně není nikdo jiný, kdo by v této nominaci mohl ještě přibýt. Tím se ale dostáváme k problému výběru. Řekl bych, že v tuto chvíli to byla totiž tak trošku Sophiina volba. Všichni jsou dost dobří na to, aby mohli jet, ale těžko vybrat toho, kdo nepojede. Výběr v podstatě záleží na tom, z jakého pohledu se na nominaci budeme dívat. Každý z těchto jezdců je totiž dost odlišný tip.

Nominace za zásluhy

Pokud se na nominaci budeme dívat z pohledu zásluh, dá se říci, že bylo vybráno správně. Roman Kreuziger vyhrál etapu na Giru a patří mezi světovou elitu. Honza Bárta byl druhý v etapě na Giru a mimo to je vidět téměř všude, kde startuje. Jeho styl je agresivní, rád odjíždí, ale dokáže i slušně přejet kopce. Zdeněk Štybar má na svém kontě také řadu dobrých výsledků, ale faktem zůstává, že oba předešlí jezdci jich zkrátka a dobře mají víc.

Chceme výsledek

Pojďme se na nominaci podívat z pohledu, že chceme výsledek, nebo alespoň být vidět. Právě tady musíme více zvážit charakter jednotlivých závodníků. Pokud bych se na výběr díval z tohoto pohledu, volil bych zřejmě duo Bárta-Štybar.

Roman Kreuziger je (ačkoliv mnozí tvrdí něco jiného) velký závodník. Jeho předností jsou ale především těžké kopce a etapáky. Umí sice zajet slušně i klasiky, ale sedí mu především ty nejtěžší. Okruh v Londýně zřejmě nebude úplně lehký, ale také by neměl být podobný brutálním jarním a podzimním klasikám. Dá se tedy v podstatě říci, že Roman závod téměř jistě objede, ale není moc pravděpodobné, že někde bude výrazně vidět.

Honza Bárta je v podstatě univerzál. I přesto, že ukázal, že umí zajet i těžké etapáky a středně dlouhé kopce přejede i se špičkovými vrchaři, vyniká (alespoň prozatím) především svou závodní agresivitou. Rád nastupuje a na úniky má “čuch”. To dokázal kupříkladu i na MS ve Švýcarsku, kde byl jedním z členů hlavního úniku dne. Dá se říci, že šance Bártiče na medaili jsou minimální, na druhou stranu to, že se Honza v národních barvách na Olympiádě předvede, je hodně pravděpodobné.

Zdeněk Štybar je stále ještě považován za cyklokrosaře, ale z mého pohledu je již dávno špičkový komplexní Cyklista. Je pravdou, že na silnici ještě stále sbírá zkušenosti, ale to člověk získává celý život. Štyby již udělal pěkných pár zářezů na svou pomyslnou silniční pažbu. Díky zkušenostem z cyklokrosu, spolu s jeho vlastní chytrostí, je schopen udělat výsledek téměř na jakémkoliv závodě, při jakékoliv konkurenci. Pokud je v dnešní době někdo z Čechů schopen udělat výsledek při dojezdu skupiny, nebo celého balíku, na velkém závodě typu OH, je to podle mého (při dobré konstalaci) právě Štyby.

Je to tedy správně, nebo ne?

Pokud jste čekali konkrétní odpověď na to, zda je výběr svazu dobrý, nebo ne, zklamu vás. Ačkoli se na ČSC dělá spousta (alespoň dle mého názoru) špatných rozhodnutí, v nominaci na Olympiádu se podle mě chyba neudělala. Je pravda, že důvody pro nominaci Zdeňka Štybara zde jsou, na druhou stranu je zde i spousta argumentů ve prospěch vybraných dvou. Výběr kteréhokoliv z těchto tří by tedy nebyl chybou, na druhou stranu by se dalo argumentovat proti nevýběru každého z nich. Pro start v Londýně máme pouze dvě místa, a tak prostě jeden musí zůstat doma. Černého Petra si “vytáhl” Zdeněk Štybar, a tak to prostě je. Olympiáda není jediný velký závod a zejména v cyklistice není aflou-omegou, jak tomu bývá u některých jiných sportů. Proto si myslím, že jediné co teď můžeme, je popřát nominovaným hodně štěstí, “dobré nohy” a při závodě pak držet palce a fandit :)

Foto: Ben Sutherlend

Tagged , , , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

2x komentář

  1. karlČer 27, 2012 v 11:11odpovědět

    no nevim…Bárta má šanci se zviditelnit jenom v nějakym úniku, ale takovejch tam bude dost….ale záležet bude jak to pojmou ostatní týmy, jestli se bude rozhodovat ve sprintu nebo už během okruhu

  2. František KloučekČer 27, 2012 v 21:05odpovědětautor

    Ono se taky na podobných závodech dá zviditelnit jen dvěma způsoby – buď jste v úniku, nebo uděláte výsledek.. A vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že dobře organizován bude především nároďák domácí Velké Británie, který by měl mít za lídra Marca Cavendishe, dá se nejspíš čekat, že do cíle se přijede více méně pohromadě. Tak těžký kopec, aby se dojíždělo po jednom na trati nejspíš totiž opravdu nenajdeme.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?