šaltr.cz

články

Preivew: Amstel Gold Race

Duben 13, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Po sérii kostkových jarních klasik se elitní klasikáři přesouvají do Nizozemí. Právě zde se totiž teď o víkendu jede 47. ročník největší holandské klasiky, Amstel Gold Race. Závod startuje v neděli v 10:15h na Market Square v Maastrichtu a cíl je na proslulém kopci Cauberg v městečku Valkenburg.

Vítr, úzké silničky s typicky holandskými ostrůvky a patníky a prudké Ardenské stěny. To vše, spolu s délkou 256,5km, činí z Amstel Gold Race skutečně extrémně náročný závod, kde byste jen těžko čekali spurt balíku. Jen počet kopců, kterých je na letošním ročníku 31, hovoří sám za sebe.

Kompletní itinerář závodu je zde.

Pokud si chcete prostudovat jednotlivé kopce, jejich délku, převýšení, průměrné stoupání i jejich sklon v konkrétních pasážích, najdete je velmi dobře znázorněnné zde.

Mapa-Amstel-Gold-Race-2012

© Image: www.amstelgoldrace.nl

O náročnosti závodu dost vypovídá i výčet některých vítězů z posledních let. Alexander Vinokurov, Davide Rebellin, Damiano Cunego, Frank Schleck nebo Philippe Gilbert. To je jen několik jmen jezdců, kteří tento závod dokázali vyhrát.

I přesto, že cílový Cauberg, který se mimochodem jede v závodě hned třikrát, nevypadá podle profilu tak zle (délka 1200m, průměrné stoupání 5,8%, maximální sklon 14%), jedná se o velmi těžký kopec. Již pod něj totiž silnice nepatrně stoupá, takže závodníci k němu nepřijedou v takové rychlosti. Již od úpatí se tedy rozhodně nejede zadarmo. Nejprudší pasáž, která je v táhlé zatáčce a měří zmiňovaných 14% je zhruba na metě 800m do cíle. Odsud se pak kopec pozvolna rovná a posledních 100m je již pak téměř po rovině. Fakt, že nejprudší rampa je poměrně daleko od cíle, dělá kopec zrádný. Právě zde to totiž vybízí k finálním atakům, ale vydržet až do cíle je opravdu těžké. Tím, že se kopec nahoře stále rovná, pak ještě umocňuje to, když závodníkovi v posledních metrech “sekne”. Svědky předčasného útoku jsem byli například minulý rok, kdy zaútočil Joaquin Rodriguez příliš brzy a Philippe Gilbert ho pak doslova přeletěl.

Záznam ze závodu Amstel Gold Race z loňského roku (2011)

Favorité závodu

Výčet favoritů pro letošní rok bude poměrně dlouhý. Obhájce vítězství Philippe Gilbert, který by letos mohl završit čistý hattrick, není v úplně nejlepší formě. I přesto by se s ním ale mělo počítat. Spolu s Cadelem Evansem a Gregem Van Avermaetem by měl patřit k lídrům BMC. Tři elitní klasikáře a adepty na nejvyšší příčky, má na soupisce i Movistar, který bude sázet především na Alejandra Valverdeho, ale i Giovanni Visconti a Jose Joaquin Rojas jsou velmi silní v podobných závodech. Katusha bude stavět taktiku zřejmě především pro Oscara Freireho, který podobné závody umí a letos je navíc ve skvělé formě. Spolu s ním pak za Katushu pojede i druhý muž loňského závodu, Joaquin Rodriguez. Zde ale výčet jmen nekončí. Simon Gerrans a Deryl Impey z GreenEdge, Vincenzo Nibali a Peter Sagan z Liquigas-Cannondale, Sylvain Chavanel, Niki Terpstra z Omega Pharma-Quick Step, Adny a Frank Schlackovi z RadioShack-Nissan, Damiano Cunego z Lampre-ISD, Johan Vansummeren a Fabian Wegman z Garmin Barracuda, Enrico Gasparroto a Francesco Gavazzi z Astany, Jurgen Van Den Broeck z Lotto Belisol, Johny Hoogerland z Vacansoleil, Thomas Voeckler z Europcar, Samuel Sánchez z Euskaltelu, to všechno jsou jména jezdců, kteří by měli bojovat o nejvyšší posty. Je tedy zřejmé, že konkurence na startu bude silná. Velká pozornost bude jistě soustředěna na Petera Sagana, který ukazuje, že je schopný zajet prakticky jakýkoliv závod. Uvidíme, jak moc se na něm podepsal pád z Brabante Piljs. Saganovi se sice nestalo nic vážného, nicméně i odřeniny a modřiny jsou velmi nepřéjemné. Pro Čechy je škoda, že na startu bude chybět některý z našich zástupců, především pak Roman Kreuziger, který zde dojel v roce 2010 na pátém místě.

Kompletní startovní listinu najdete zde.

Závod bude opět možné sledovat na některém z live streamů. Odkaz doplníme v den závodu. Předpokádaný dojezd je zhruba kolem 16:45h.

Oficiální web závodu najdete zde.

Foto: Foto!

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?