šaltr.cz

články

Preivew: Brabanste Pijl

Duben 10, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články , 3x komentař

Po “kostkových” klasikách začíná nová kapitola jarních jednorázovek – bitva o Ardeny. Tak jako letos na kostkách dominoval Tom Boonen, drtil své soupeře Philippe Gilbert v Ardenách v lošnkém roce. Vyhrál postupně Brabantse Pijl, Amstel Gold Race, La Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege. Letos má po různých zdravotních peripetiích (virus, infekce v zubu, pád na San Remu) o dost horší postavení. Jeho forma rozhodně není taková, jakou by si představoval. Prý je ale každým dnem lepší a silnější, bude to stačit? Tým BMC bude sázet na dva lídry – právě na Philippa Gilberta a Grega Van Avermaeta.

Soupeřů budou mít více než dost. O vavříny v Brabanste Pijl bude totiž usilovat celá plejáda výborných jezdců. Peter Sagan, Oscar Freire ( již trojnásobný vítěz), Andy Schleck, Luis Leon Sanchez,  Oscas Gatto, Matti Breschel, Lars Boom nebo Thomas De Gendt. Mezi jejich silné soupeře se bude bez nadsázky řadit i Jan Bárta. Za tým NetApp by měl nastoupit i druhý český zástupce Leopold Konig. Na startu bude chybět Bjoern Leukemans, který má zraněné koleno. Na Amstelu (v neděli) uvidíme další velká jména, pojede Alejandro Valverde, Samuel Sanchez, Joaquin Rodriguez, Damiano Cunego a poprvé v kariéře také Tom Boonen. Ten je v současné formě schopný vyhrát snad jakýkoli závod, tak jako loni Gilbert.

Brabantse Pijl na závodníky nastraží 28 označených kopců. Většinou se jede vražedné tempo a balík na hellingenech hodně řídne. Závod vede z Leuvenu do Overijse, jehož okolí je proslulé svým profilem “nahoru dolu”. V závěru tam jezdci absolvují čtyři finálové okruhy o délce 12.8 km. V každém kole jsou přitom čtyři těžké kopce v rychlém sledu za sebou.

Brabantse Pijl – profil celého závodu

Seznam vítězů Brabantse Pijl za posledních 10 let:

2011: 1. Philippe Gilbert 2. Bjorn Leukemans 3. Anthony Geslin
2010: 1. Sebastien Rosseler 2. Thomas De Gendt 3. Jurgen Van de Walle
2009: 1. Anthony Geslin 2. Jérôme Pineau 3. Fabian Wegmann
2008: 1. Sylvain Chavanel 2. Philippe Gilbert 3. Juan Antonio Flecha
2007: 1. Oscar Freire 2. Nick Nuyens 3. Kim Kirchen
2006: 1. Oscar Freire 2. Karsten Kroon 3. Nick Nuyens
2005: 1. Oscar Freire 2. Marc Lodz 3. Axel Merckx
2004: 1. Luca Paolini 2. Michael Boogerd 3. Nico Sijmens
2003: 1. Michael Boogerd 2. Oscar Freire 3. Luca Paolini
2002: 1. Fabien De Waele 2. Erwin Thijs 3. Chris Peers
2001: 1. Michael Boogerd 2. Scott Sunderland 3. Axel Merckx
2000: 1. Johan Museeuw 2. Nico Mattan 3. Rolf Sorensen
1999: 1.Michele Bartoli 2. Michael Boogerd 3. Daniele Nardello

Středeční závod hodně napoví o formě jednotlivých favoritů do dalších klasikářských soubojů. Bitvy v Ardenách mají jiný náboj než souboje na kočičích hlavách, nicméně nedá se říct, že atmosféra je slabší. Je jiná, ale stejně elektrizující. Liquigas neposlal Petra Sagana na Roubaix, aby ho pošetřil právě do těchto závodů. Jeho největší síla tkví ve zrychlení v krátkých prudkých stěnách, stejně jako ve sprintech v závěru závodu. Italský tým si uvědomuje, že v těchto bitvách má Slovenský gladiátor ještě větší šance na výhru než třeba na Roubaix.

Brabanste Pijl poběží na televizní stanici Sporza i na inernetových livestreamech (odkaz Vám poskytneme v den závodu).

seznam kopců (hellingenů) Brabantse Pijl

Kompletní startovní listina ještě není potvrzená, mělo by se tak stát během dneška. Pak bude ke stažení zde.

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

3x komentář

 1. čtyřkolečkoDub 11, 2012 v 21:04odpovědět

  Jak na Paříž – Roubaix, v Kolíně, tak i Brabantském šípu vítězové po nádherných sólech! Europcar už potřeboval něco vyhrát a tohle vítězství bylo fakt s pořádnými fanfárami. Škoda že Sagan se vymáznul, v závodě byl hodně silný. Osobně mě zklamal van Avermaet, můj favorit.
  Není to k věci, ale chtěl bych se zeptat na druhou etapu Kolem Baskicka : pořád mi neleze do hlavy, co se dělo v peletonu, když kilák před cílem nastoupil Impey, získal deset patnáct metrů a prakticky je před všemi spurtéry udržel až do cíle. Nic podobného jsem posud neviděl. Vybavuji-li si to dobře, vy jste, Františku, proti Impeymu jel na Turecku, když to tam tehdá, hodně pomlácený, vyhrál.

 2. František KloučekDub 11, 2012 v 21:44odpovědět

  Je to tak, letošní klasiky jsou opravdu krásné závody. Pro Europcar je to určitě cenné a důležité vítězství. Voeckler je letos opět v dobré formě a i pro něj to bude dobré nakopnutí, když dokázal takhle vyhrát. Van Avermaet nejel špatně, ale je fakt, že i přes dobrou formu se mu nedaří se prosadit na bednu. Na druhou stranu, těsně pod ní je skoro na každém závodě. I jemu by pomohlo, kdyby mu to už někde vyšlo.

  Co se týká toho Baskicka, tak to bylo ovlivněno více okolnostma. Jednak tam na posledním kilometru byly dva kruháče, které Impey projel velmi dobře a získal pár metru. Navíc se tam balík hodně natáhl a za Impeyem jel, kromě jednoho jezdce, který za posledním kruháčem vystřídal, srovnaný GreenEdge, který automaticky přestal jet. Tím jednak Impey opět navýšil svůj náskok a jednak trvalo ostatním týmům, než se dopředu v nataženém balíku dostaly, takže opět plus pro Impeye. Když už se balík sjel, tak stejně vlastně špurt rozjel pouze jeden jezdec (někdo z Garminu), takže to bylo v podstatě jeden proti jednomu. Na dvoustovce se sice začalo špurtovat, ale Impey už měl slušný náskok. Samozřejmě na to mělo vliv i to, že Impeyovi to také očividně sedlo.
  Je fakt, že podobné dojezdy nejsou tak časté, ale občas se to stane. Zejména na závodech, kde nejsou spurteři typu Cavendish. Týmy totiž nemívají tak silné složení na rozjíždění spurtů, z čehož se dá vytěžit přesně tak, jak se to povedlo Impeyovi.
  Podobný kousek, ale právě v dojezdu s elitními spurtery se povedl před pár lety například i Fabianu Cancellarovi, který tenkrát takhle vyhrál etapu na Tour. Mám pocit, že byl v tu dobu navíc dokonce ve žluťáku! :)

  Co se týká poslední poznámky, tak máte pravdu, na Okolo Turecka jsme se tenrkát potkali. Impey sice vyhrál, ale cena za vítězství byla vysoká.. Tenrkát to byl dost hektický závod a v poslední etapě byly na posledním kiláku dokonce tři velké hromadné pády..

 3. čtyřkolečkoDub 12, 2012 v 05:50odpovědět

  Díky moc za odpověď, podstatné bylo asi to natažení peletonu po kruháku s třemi jezdci GreenEdge vpředu. Pustil jsem si to znovu a opět žasnu, jak to mohl ten Impey vydržet. Máte pravdu, Cancellara jel tehdá v 2007 tu etapu do Compiegne ve žluťáku, nastoupil na třístovce, náskok sice nezískal, ale přesto odolal desítce tehdejších elitních spurtérů včetně Boonena, Zabela, McEwena, Cavendishe atd. Byli jsme tehdá u TV ouplně konsternováni…

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?