šaltr.cz

články

Preview: Critérium du Dauphine

Červen 2, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 1x komentář

Giro je za námi a všechno se již ubírá k Tour de France, která je na programu za necelý měsíc. Skvělou prověrkou snad všech hlavních favoritů bude Critérium du Dauphine, které startuje v neděli 3.6. a vítěze budeme znát přesně o týden později, v neděli 10.6. Budou zde startovat stejné týmy, které uvidíme na TdF a to i v dost podobném složení.

Vítězství bude ohbajovat Bradley Wiggins a poté, co letos vyhrál Paris-Nice a Romandii (Tour de Romandie), je jasným favoritem na vítězství. Cadel Evans po loňském vítězství na TdF nemá potřebný klid na trénování, přecejenom mediální a sponzorské akce mu ubraly dost času z přípravy a možná i kvůlit tomu se zatím tak trošku hledá. I proto pro něj bude Dauphine důležitým testem a Cadel bude po Wigginsovi dalším velkým favoritem. Bude to i test pro celou skvadru BMC – bude Philippe Gilbert konečně ve své loňské formě a bude “umět” pracovat pro lídra Evanse?

Čeká nás rozmanitá skladba etap. Začne se městským prologem v Grenoblu na 5.7 km, kde se očekává souboj Wigginse s Tony Martinem, Ovšem prolog bývá zrádný a jména na startovní listině ho dělají extrémně vyrovnaným. Prosadit se budou chtít jezdci jako Lieuwe Westra, Edvald Boasson Hagen, David Millar, David Zabriskie, Michael Rogers, Cadel Evans, Luke Durbridge, Andrew Talansky,  Tejay Van Garderen, Richie Porte, Maarten Tjallingii nebo nevyzpytatelný Kazašský mohykán Alexander Vinokurov.

Poté nás čekají 3 etapy, které nelze označit za rozhodující nebo extrémně těžké, současně však nejsou rovinaté nebo odpočinkové. Budou to tři těžko předvídatelné dny. Pak přijde na řadu časovka na 53 kilometrů. V ní se začne lámat chleba celého Dauphine. Opět se dá očekávat zejména souboj Wigginse a Tonyho Martina. Ovšem Tony Martin by měl mít daleko větší problémy ve dvou zbývajících dnech, kdy na závodníky čekají těžké kopce. Docela jsem zvědaví, jestli konečně něco předvede Andy Schleck, kterému samozřejmě dlouhá časovka nehraje vůbec do karet co se celkového umístění týká, o nějaký dílčí úspěch by se ale pokusit mohl. Do formy před TdF se také dostává VIncenzo Nibali, se kterým se musí počítat vždy a všude. Ve výčtu favoritů by se něměl opomenout Jurgen Van Den Broeck.

Velkou neznámou je forma Denise Menchova nebo vítěze loňské Vulety J.J. Coba. Černým koněm můžou být domácí jezdci Jerome Coppel nebo již jistý olympionik v cross country MTB Jean-Christpohe Peraud. Duo Thomas Voeckler a Pierre Rolland také stojí za zmíňku.

Důležité odkazy:

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

1x komentář

  1. čtyřkolečkoČer 5, 2012 v 03:31odpovědět

    Tak jste se trefil, můžeme říci, hned po první etapě! Evans se předvedl parádně, však jet takovou dobu čtyři pět vteřin před peletonem a nenechat se dostihnout byl kousek hodný mistra. Stejně tak máte dobrý odhad s Coppelem a Rollandem, na Tour půjdou oba určitě hodně ctižádostivě.
    Jen ten Andy Schleck! Toť případ pro věštírnu.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?