šaltr.cz

články

Preview: Cyklokrosový SP Liévin

Leden 12, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

7. závod SP v Liévin

V neděli 15.1. se v malebném francouzském městečku Liévin uskuteční předposlední díl cyklokrosového světového poháru sezóny 2011/12. Uvidimé trikolory čerstvých šampionů svých zemí, ale hlavně půjde o předposlední prověrku před blížícím se MS v Koksijde, které je na programu poslední lednový víkend. Představíme si trať a favority v jednotlivých kategoriích.

Závod kategoire ELITE můžete od 15:20 sleodvat v přímém přenosu na ČT4

Startovka všech kategorií

Trať v Liévinu:
Oproti rokům minulým doznala pouze kosmetických úprav. Světový pohár se zde jel například v lednu roku 2008, kdy zvítězil Lars Boom. V listopadu roku 2008 se zde konalo ME, v kategorii do 23 let triumfoval Philipp Walsleben před Aurelienem Duvalem, v ženách brala bronz Kateřina Hanušová Nash. Trať je to jak technicky, tak profilově hodně náročná. U zdvojeného depa je asi nejtěžší úsek na trati – dva těžké prudké výjezdy, které se při dešti a rozbahnění trati mění ve výběhy. Na konci cílové rovinky je ostrá zatáčka do úzké uličky, což činí, zejména start, dost nebezpečným.

oficiální mapka trati v Liévinu

Junioři (start v 10:00):
Čeští junioři letos díru do světa neudělali a tudíž nefigurují v celkovém pořadí SP vysoko. I proto se dá předpokládat, že v tomto týdnu, kdy je poslední šance něco natrénovat a vyladit formu před MS, dostanou od trenéra reprezentace Stanislava Bambuly pořádně do těla (mají společně s kategorií u23 reprezentační soustředění v Táboře a trénují v nedaleké pískovně). Asi se tedy nedá očekávat nějaký zázark v podobě výsledku do 5. místa. I top ten bude pro naše juniory nejspíš hodně vysoká meta, ale nechme se překvapit. Mezi favority budou určitě patřit Mathiew Van Der Poel (Ned), domácí šampion Quentin Jaregui (Fra) a belgičtí mladíci Soete, Van Aerts a Hoeyberghs.

u23 (start v 11:10):
V této kategorii je favorit jasný – Lars Van Der Haar. Jezdec Rabobank off road týmu a čerstvý mistr Nizozemska. Vlastně i další reprezentanti v oranžových barvách budou patřit mezi největší adepty na stupně vítězů. Na to jsme si už v průběhu letošní sezóny celkem zvykli. Třeba se po skvělém výkonu v Uničově podaří Karlu Hníkovi zaskočit favority. Bez šancí nebude ani Vojta Nipl, Jan Nesvadba a Radek Polnický, který v Uničově prokázal stoupající formu.

Ženy (start v 13:30):
V kategorii žen se čeští fanoušci mohou těšit na start Kateřiny Hanušové Nash, která tím zahájí ”evropskou” pouť, na jejímž konci bude MS v Koksijde. Nutno řict, že Katce těžký profil tratě sedí, což dokazuje její 3.místo z ME v roce 2008, kdy se s evropským cyklokrosem v podstatě teprve seznamovala. Určitě ji tak můžeme řadit mezi širší pole favoritek. Jasnou favoritkou ale přesto bude Marianne Vos, staronová šampiónka Nizozemska a v podstatě vládkyně ženské cyklistiky posledních let.

Zdeněk Štybar a Sven Nys na startu SP v Plzni 2011

Štybar vs Nys

Elite (start 15:00):
Čeká nás v nejprestižnější kategorii francouzská invaze? Dost možná ano! Čersvtvý šampión ze země galfského kohouta Aurelien Duval, velezkušený Francis Mourey s týmovým kolegou Stevem Chainelem nebo 4. muž loňského Gira John Gadret. To jsou závodníci, které byste si měli před závodem poznamenat. Duval, Mouery a Chainel by rozhodně měli skončit v TOP 10. Kdokoli z nich je však schopný, zejména na domácí trati, potrápit i ty největší favority. K těm bude bezesporu patřit Sven Nys. V jeho momentální formě je favoritem č.1. Ale Kevin Pauwels nebude chtít vedení ve světovém poháru pustit zadarmo. A s Nielsem Albertem se musí počítat vždy, stejně jako s našim staronovým mistrem Zdenkěm Štybarem. Právě on by mohl být černým koněm závodu. I když, byli bysme radši, kdyby si vítězství nechal až do Koksijde! Radek Šimůnek také ladí formu směrem k MS a kdyby bylo v Liévinu sucho, neměl by v širší špičce chybět ani on. Opomíjet bysme neměli ani stále se zlepšujícího Roba Peeterse z nadupané belgické družiny. Nad výkonem Toma Meeusena visí otazník. Po jeho žaludečních problémech se ne a ne dostat zpátky na svou skvělou výsledkovou vlnu. Celkově se belgičanům mimo své vlastní území až tolik nedaří. Vše tedy nahráva k nervy drásajícímu představení, které by si žádný fanoušek neměl nechat ujít. ČT4 bude závod vysílat v přímém přenosu, takže se máme na co těšit.

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?