šaltr.cz

články

Preview: Cyklokrosový SP v Hoogerheide

Leden 20, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů
Zdeněk Štybar při MS v Hoogerheide

Zdeněk Štybar při MS v Hoogerheide

Poslední díl světového poháru sezóny 2011/2012 se uskuteční již tuto neděli – 22.1. Pojede se v Nizozemském městečku Hoogerheide a závod ponese jméno tamní legeny – Grote Prijs Adri Van Der Poel. Okruh je velmi podobný tomu, na kterém se v roce 2009 jelo mistrovství světa, kterému dominoval Niels Albert a kde bral Zdeněk Štybar stříbro. Pár změn ovšem okruh doznal. Oproti loňsku je změněna především horní louka, kde je zdvojené depo. Ta je o něco zkrácena a depo je posunuté blíže lesu. Nijak drastická změna, která by měnila charakteristiku okruhu to ovšem určitě není. I přesto, že se závod bude konat v zemi oranžových tulipánů, lze za domácího jezdce považovat právě Zdeňka Štybara. Z jeho belgického domova to má na trať totiž pouhých 12 km!

V Hoogerheide nás čeká poslední závod před netrpělivě očekávaným MS v Koksijde. Takový závod je vždy ošidný. Říká se, že vítěz poslendí generálky nevyhraje samotné MS. Pravdou je, že mimo závodníků bojujících o celkový triumf v seriálu, jde spíš o ”rozjetí” do vrcholné formy. Zatímco mezi Pauwelsem a Nysem bude zuřit bitva o celkové prvenství, Štyba či Albert nebudou klást na výsledek až takový důraz. Rozhodně závod nevypustí, to se na vrcholové úrovni nikdy nedělá, ale v tomto týdnu se oba dva připravovali právě na MS. Měli poslední týden, kdy se dalo něco natrénovat a jelikož v podstatě nemají šanci světový pohár vyhrát, vyplatí se jim podřídit nedělní závod tomu daleko důležitějšímu, tomu co se pojede v pískových dunách v Koksijde o týden později.

Počasí: Téměř celý týden v Holandsku prší, a takové počasí by víceméně mělo vydržet. O víkendu by se na tamní trať měly snášet občasné přeháňky. Oblast je to velmi větrná a teploty lze očekávat kolem 5 stupňů Celsia. Nejdůležitější je však již zmiňovaný déšť. Ten dokáže s tamní tratí udělat divy. Podle posledních informací v Hoogerheide pršelo cleý čtvrtek a v průběhu pátku mrholilo s občasnými přeháňkami.

Detailní předpověď pro město Hoogerheide můžete sledovat ZDE.

Trať v Hoggerheide: Těžký okruh, jehož podklad je převážně na louce a poli. Patří mezi tratě, které velmi zásadně ovlivňuje počasí. V případě sucha se zde jedná doslova o letecké dny, kdy průměrná rychlost přesahuje 30km/h a závod pak velice ovlivňuje taktika. Zato když trať nasákne vodou, budou mít jezdci doslova galeje. Místy by se mohlo běhat dokonce i po rovinách. Na již zmiňovaném poli jsou totiž hodně pomalé zatáčky, které se v hlubokém bahně většinou běhají. Na trati je ale i dost technických pasáží, zejména v části, kde se projíždí lesíkem. Předpověď počasí nahrává spíše druhé variantě.

Video z posledních 2 kol loňského závodu ZDE.

Kategorie Elite: Jak jsme již zmiňovali, největšímy favority budou Belgičané Sven Nys a Kevin Pauwels. Pro Pauwelse by se v případě úspěchu jednalo o první celkový primát v celosezóním seriálu, stejně jako pro jeho tým Sunweb-Revor. To samo o sobě napovídá, jakou motivaci bude Kevin mít. Niels Albert se po Liévinu na celý týden ”schoval” do španělského Benicassimu. Má tam ideální podmínky pro závěrečný trénink před MS a právě na něj se ”šteluje”. Loni i předloni kladl velký důraz na výsledek v posledním závodě SP a o týden později skončil hluboko v poli poražených. To chce letos změnit. Sven Nys, Klaas Vantornout a Rob Peeters zůstali v Belgii a ve středu dokonce trénovali v pískových dunách v Koksijde.

Bahno na trati by hrálo do karet silným Francouzům. Mourey a Duval přesně takový podklad milují a ani Chainel s ním nemá větší problémy. Počítat se musí i s bratranci Vanthourenhoutovými, kteří se nevešli do belgické závěrečné nominace na MS. Naopak Radek Šimůnek by na něm asi jen těžko zopakoval skvělý výsledek z Liévinu. Nicméně právě duo Š+Š (Štybar + Šimůnek) jsou asi jediní naši reprezentanti, kteří mají šanci na výraznější zviditelnění našich barev. Kdyby se Zlámalík, Kyzivát, Polnický nebo Dlask dokázali probojovat do první dvacítky, bylo by to příjemné překvapení. Kášek ani Bambula z Táborského oddílu v Hoogerheide nebudou. Největší hvězda tohoto týmu, Martin Bína, už po dlouhých a vleklých zdravotních problémech začíná zase trénovat. Dokonce by měl absolvovat i soustředění na Mallorce. Doufejme v jeho návrat mezi cyklokrosovou špičku. Potřeboval by ho jak Táborský oddíl, tak reprezentace.

Oficiálnsí stránky závodu naleznete ZDE.

Přímý přenos závodu bude vysílat ČT4 ZDE.

Oficiální startovní listiny ke stáhnutí ZDE.

Foto: E. Dronkert

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?