šaltr.cz

články

Preview: dráhové MS v Melbourne

Duben 2, 2012, autor Martin Hačecký, zařazeno v kategorii články, dráha , 1x komentář

Nejrychlejší cyklisté světa míří do Melbourne na dráhové MS, které se koná od 4.4. do 8.4.

Strhující souboje výkonnosti i taktiky, centimetrové mezery mezi koly a lokty závodníků, pády, při kterých se vám zastaví dech. Po dráze doslova letí jezdci na nejužších galuskách a diskových kolech rychlostí okolo 70 km/h. Ovál o délce 250 metrů nabírá atmosféru osmitisícového davu fanatických australských fanoušků, posledním a nejdůležitějším závodem dráhové sezony je totiž mistrovství světa, které se letos o velikonočních svátcích odehraje v australském Melbourne.

Světový šampionát je poslední možností kvalifikace na Olympijské hry a přiláká tedy k protinožcům ty nejsilnější závodníky svých zemí v nejlepší formě.  Na startovní pásku se postaví více než 350 cyklistů a cyklistek ze 40 zemí, kteří se poperou o 19 sad medailí a především o duhové dresy mistrů světa. Na základě výsledků světových pohárů a posledního světového šampionátu lze předpokládat, že uslyšíme z Melbourne australskou hymnu, možná i vícekrát. Vždyť z holandského Apeldoornu si před rokem protinožci odvezli 8 zlatých medailí a nyní za sebou mají domácí publikum. Tradičně silnými soupeři jim budou Britové, kapitánskou pásku anglické sestavy ponese Sir Chris Hoy – největší favorit na vítězství ve sprintu a keirinu. Režii týmového sprintu by měli převzít velmi silní Němci, ale sprinteři ze země galského kohouta jim titul jistě nenechají zadarmo. Největší ženská sprinterská naděje Austrálie – Anna Maeresová musí na cestě za titulem porazit silné Číňanky a Litevku Krupeckaiteovou, zatímco ženské stíhací družstvo klokánků bude mít co dělat s britskou trojicí. Australsko – anglický souboj lze očekávat i v týmové stíhačce, zálusk na zápis do světových tabulek si však dělají i Rusové a Novozélanďané. V cyklistickém omniu – dvoudenním dráhovém „víceboji“ – se představí objev letošní sezony Kolumbijec Arango  – vítěz dvou posledních světových pohárů. Favoritem je ale i domácí Glen O’Shea, Brit Ed Clancy nebo mladý Francouz Coquard.

Česká republika vysílá do Austrálie sedmičlennou výpravu, která v posledních letech přivezla ze šampionátů nejeden cenný kov. Největší tahák Mistrovství světa se tradičně odehrává až poslední den – v neděli 8.4. Na start technicky nejnáročnější a bezpochyby divácky nejatraktivnější dráhové disciplíny – bodovacího závodu dvojic – se postaví nejžhavější česká želízka v ohni – Martin Bláha a Vojta Hačecký. Vítězové světového poháru v Pekingu by měli potvrdit sílu reprezentace v tradičně nejúspěšnější české disciplíně. Proti však budou úřadující mistři světa, domácí Cameron Meyer a Leigh Howard, nepříjemnými soupeři budou i Belgičané, Švýcaři, nebo Španělé.

Martin Bláha si svůj premiérový start odbyde už první den šampionátu, svoje bohaté zkušenosti se pokusí prodat ve scratchi – hladkém závodě na 15km. Do sobotního bodovacího závodu jednotlivců nastoupí největší česká stálice a snad nejspolehlivější závodník státní reprezentace Milan Kadlec, od nějž rovněž očekáváme útok na medaili. Světovou extratřídou je i Jarmila Machačová, s jistotou promluví do dění v bodovačce, v níž se bude snažit vylepšit fantastické loňské stříbro. Do kvalifikace o postup do vyřazovacích bojů ve sprintu se pustí i nejrychlejší muž reprezentace Adam Ptáčník, podpoří ho i Denis Špička, který je určitě nejtalentovanějším sprinterem výpravy a s jeho vynikající akcelerací a správnou sprinterskou drzostí ho můžeme řadit k černým koňům keirinu. Bronzovou medailí na světovém poháru v kolumbijském Cali si vybojoval nominaci na MS i Filip Ditzel, někdejší juniorský mistr světa nastoupí ve své parádní disciplíně – v 1 km s pevným startem. Společně se všichni tři sprinteři české výpravy postaví na start týmového sprintu.

Slovenští fanoušci se mohou těšit na Alžbětu Pavlendovou, která se po úspěšně zvládnutém kvalifikačním sítu světových pohárů postaví i Jarmile Machačové v bodovacím závodě a scratchi.

Nenechte si ujít nejrychlejší muže a ženy světa soupeřící na ostří nože o každý centimetr velodromu. Labyrintem disciplín dráhové cyklistiky budete provázeni každý den od středy 4.4. do neděle 8.4. v živém vysílání programu Eurosport International, přenosy budou zpravidla zahájeny už v dopoledních hodinách.

Foto: Salim Virji, johnthescone

Tagged , , ,

About Martin Hačecký

Stále aktivní závodník Dukly Praha, který jezdí dráhové a zejména silniční závody. Mimo pražské Dukly působil také v Itálii a Švýcarsku. Spolu se vým bratrem Vojtěchem patří k našim nejlepším cyklistům. Mimo to navíc spolukomentuje i sám komentuje cyklistické přenosy pro český Eurosport.

View all posts by Martin Hačecký →

související články

1x komentář

  1. Lukáš KloučekDub 2, 2012 v 13:31odpovědět

    Obhájce zlata v Keirinu Shane Parkins z Austrálie byl na apríla sražen autem a má natlučené a odřené zápěstí. Sám říká, že je štastný muž. Nehoda mohla dopadnout daleko hůře. Na dráhovém MS bude normálně startovat.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?