šaltr.cz

články

Preview: Gent – Wevelgem

Březen 24, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Preview-Gent-Wevelgem-2012

Zítra, v neděli 25. března, je na programu další ze série jarních klasik. Závod Gent-Wevelgem měří 235km a z této série závodů je poměrně atypický tím, že zde poměrně často dojíždí do cíle větší skupina, respektive menší balík. I díky tomu se zde musí počítat i se sprintery, kteří se zde poměrně často prosazují.

Historie závodu

Gent – Wevelgem je závod s dlouholetou tradicí. První ročník se jel již v roce 1934 a od té doby byl vynechán pouze 5x, a to v letech 1940-1944, tedy v době 2. světové války. Zářila zde spousta velkých jmen všech generací, ať už to byl Eddy Merckx, Francesco Moser, Sean Kelly, Mario Cipollini, nebo Tom Boonen. Posledně jmenovaný je navíc obhájcem vítězství z loňského roku, takže v letošním ročníku poveze číslo 1. Pokud by se Boonenovi podařilo triumf zopakovat, stal by se pátým jezdcem, který byl měl na svém kontě tři vítězství v tomto závodě.

Tři nejlepší z posledních deseti ročníků Gent-Wevelgem

2011 Tom Boonen Daniele Bennati Tyler Farrar
2010 Bernhard Eisel Sep Vanmarcke Philippe Gilbert
2009 Edvald Boasson Hagen Aleksandr Kuschynski Matthew Goss
2008 Oscar Freire Gomez Aurélien Clerc Wouter Weylandt
2007 Marcus Burghardt Roger Hammond Gomez Oscar Freire
2006 Thor Hushovd David Kopp Alessandro Petacchi
2005 Nico Mattan Juan Antonio Flecha Daniele Bennati
2004 Tom Boonen Magnus Backstedt Jaan Kirsipuu
2003 Andreas Klier Henk Vogels Tom Boonen
2002 Mario Cipollini Fred Rodriguez George Hincapie
2001 George Hincapie Leon van Bon Steffen Wesemann

Kompletní tabulka všech vítězů Gent-Wevelgem je zde.

Trať závodu

Gent – Wevelgem startuje v městečku Deinze, kousek od belgického Gentu. Prvních padesát kilometrů se jede směrem na Oostende. Právě zde začíná úsek, který nenechává nikoho v klidu. Úsek mezi Oostende a Koksijde měří zhruba 30km a celý vede podél pobřeží. To znamená silný vítr. Každý se tak musí mít na pozoru, protože pokud se vepředu složí některý ze silných týmů a “padne” tam, můžete zde prohrát závod. Následující úsek, tedy 80-120km je takový klid před bouří. Tempo se stupňuje, začíná boj o pozice. Pak to začne. Mezi 130-200km se rozhoduje. 70km dlouhý úsek, kde je hned jedenáct kopců. Právě do tohoto úseku je soustředěna většina útoků a zde se odehrávají hlavní souboje. Posledních 30km do cíle je pak již pouze lehce zvlněná část, kde se rozdíly spíše smazávají.

profil závodu Gent-Wevelgem

profil závodu Gent-Wevelgem

Svou roli bude hrát i počasí. Podle předpovědi by zítra mělo být polojasno a až 17 stupňů. Dnes jsou ale v Belgii lehké přeháňky, takže uvidíme, jak to bude zítra vypadat.

seznam kopců

seznam kopců

Favorité závodu

Startovní listina letošního ročníku obsahuje 25 týmů, což znamená, že na start by se mělo postavit rovných 200 jezdců (za předpokladu, že všechny týmy nastoupí v kompletní sestavě). Balík to tedy bude slušný. Výčet favoritů je v podstatě identický, jako u většiny klasik. Téměř všechny týmy zde nastupují v plné palbě, tedy se všemi svými lídry pro jarní klasiky. Skvělou formu dokazuje již zmiňovaný Tom Boonen. Dobře je na tom i Fabian Cancellara, který má v záloze pro případný sprint Daniela Benattiho. Na startu je i Peter Sagan, který bude patřit mezi horké favority, stejně jako ostřílený mazák Ocar Freire, který je na tom letos velmi dobře a Gent-Wevelgem již vyhrál v roce 2008.

Dá se ale čekat, že se v závodě budou chtít předvést i týmy, kterým se zatím tolik nedařilo. Řeč je především o týmu BMC. Prakticky všichni jejich jezdci, kteří budou na startu, se dají řadit mezi favority. Philippe Gilbert, Thor Hushovd, George Hincapie, Alessandro Ballan, Greg Van Avermaet a další. Prostě jenda hvězda vedle druhé. Nad BMC však visí minimálně dva otazníky. Jednak je to forma jednotlivých jezdců a pak také taktika. Právě u BMC se totiž zdá, že taktika hned několika variant lídrů dost možná pokulhává kůvli nedostatku domestiků, bez kterých se zkrátka a dobře jarní klasiky prostě jezdit nedají.

Je zde ale spousta dalších výborných jezdců, kteří by mohli “překvapit”. Jsou to například Lars Boom, Matti Breschel, nebo Thomas Voeckler. V případě, že se závod bude dobře vyvíjet z pohledu sprinterů, musíme jistě počítat i s Markem Cavendishem, André Greipelem, nebo Tylererm Farrarem. Adeptů na vítězství je skutečně hodně a i tento fakt je zárukou toho, že Gent-Wevelgem bude skvělá podívaná!

Livestream s přenosem závodu by měl běžet například zde. Přepokládaný dojezd závodu je kolem páté hodiny odpoledne.

Záznam závodu z loňského roku.

* Aktualizace startovní listiny – David Millar nebude kvůli zlomené klíční kosti na startu závodu.

Oficiální web závodu najdete zde. Pokud pak vlastníte smartphone, můžete si stáhnout i aplikaci, která je přímo od organizátorů závodu a najdete v ní většinu důležitých informací o závodě. Snad jediná věc, která zde zamrzí, je fakt, že není v angličtině, ale ve vlámštině. I přesto je v ní ale spousta užitečných informací, kterým se dá porozumět i bez znalosti tohoto jazyka.

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?