šaltr.cz

články

Preview: Liege – Bastogne – Liege

Duben 21, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 1x komentář

Zítra, tedy v neděli 22. dubna, se jede nejstarší silniční klasika – Liege-Bastogne-Liege. Závod, který se jezdí již od roku 1892, patří zároveň mezi nejobávanější závody. Důvodů je hned několik. Především je to délka, která je 257,5km a také profil závodu. Na závodníky čeká 11 kopců, přičemž na prvních 160km jsou pouhé dva. Na zbylých necelých 100km tedy vychází devět kopců. Ty jsou navíc, oproti většině zbylých klasik, delší. Úzké francouzsko-belgické silničky, spolu s vražedným tempem, tak nabízí parádní podívanou pro diváky a luxusní bitevní pole pro elitní klasikáře.

Profil závodu

Profil Liege-Bastogne-Liege-2012

© Letour.fr

O náročnosti závodu svědčí i seznam předchozích vítězů. Valverde, Di Luca, Vinokurov, Bettini, Rebellin, Gilbert, Andy Schleck nebo Oscar Camendzind. To je výčet jmen vítězů posledních let. Je tedy jasné, že Liege-Bastogne-Liege se rozhodně nevyhrává jen tak náhodou.

Finále závodu

Definitivní lámání chleba přichází většinou na asi nejznámějším kopci závodu, na proslulém a obávaném Cote de La Redoute. Tento 2km dlouhý kopec s průměrným stoupáním 8,8% je necelých 30km před cílem, takže je to ideální místo pro útok. Do cíle pak zbývá “již” jen Cote de La Roche aux Faucons (1,5km, 9,3%) a závěrečný Cote de Saint-Nicolas (1,2km, 8,6%). Po něm následuje sjezd do cílového města Ans a posledních 1,5km táhlého kopce do cíle. Přibližně 300m před cílem je pravoúhlá levá zatáčka a poslední metry táhle do kopce. Právě zde si loni doslova povodil Philippe Gilbert bratry Schlecky, kteří i přes početní převahu, neměli proti Gilbertovi sebemenší šanci.

Hlavní favorité

Většina favoritů pro Liege-Bastogne-Liege, je stejná, jako na Amstel Gold Race. Stoupající formu potvrzuje obhájce vítězství Philippe Gilbert, který se dá považovat za největšího favorita. Jeho největšími soupeři by pak měli být především Joaquin Rodriguez, Samuel Sanchez, Damiano Cunego, Frank Schleck, Alejandro Valverde, Jelle Vanendert, Andy Schleck, Vincenzo Nibali a tak trochu nevyzpytatelný Thomas Voeckler. Mezi černé koně závodu by pak mohl patřit i Oscar Freire, který je letos ve skvělé formě. Kompletní startovní listinu najdete zde.

Na startu bude bohužel chybět Roman Kreuziger, který dojel v loňském roce na skvělém čtvrtém místě! Roman raději odpočívá po náročném Trentinu a chystá formu na Giro d’Italia, které se pomalu, ale jistě blíží.

Závěr loňského ročníku Liege-Bastogne-Liege

Jako obvykle bude i zítra možné závod sledovat na Eurosportu od 14:00, nebo na live streamech na internetu. Odkazy doplníme zítra v průběhu dne. Závod startuje v 10:40 a předpokládaný dojezd je mezi 16:45-17:30.

Live stream závodu najdete například zde.

Zajímavé informace, novinky, nebo například kompletní itinerář závodu, včetně profilů a informací o jednotlivých kopcích najdete na oficiálním webu závodu.

Foto: Liorek

Tagged , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

1x komentář

  1. DenishaLed 26, 2015 v 09:03odpovědět

    It’s imrvtapiee that more people make this exact point.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?