šaltr.cz

články

Preview: Milano – San Remo

Březen 14, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Milano – San Remo neboli “la Classica di Primavera” (Jarní klasika). První monument, první klasika sezóny. Nejdelší jednorázový závod. 298 km dlouhá, rovinatá, specifická a asi i nejméně předvídatelná klasika.

Startovat se bude v sobotu v 10h ráno a očekávaný dojezd bude mezi 17 – 17:30. Bude to tedy velká cyklosobota, od 13h si totiž budete moci naladit 1. závod světového poháru horských kol v jihoafrickém Pietermartizburgu.

Trať

Profil závodu - Milano San Remo

Profil závodu – Milano San Remo

Největší záludností tohoto italského monumentu je samotná délka závodu. Po celou dobu se jede víceméně po rovině a v těch chvílích se může závod rozhodovat, ačkoli to tak nevypadá. Závodník, který dokáže objet co nejvíce kilometrů “zadarmo”, skvěle schovaný v balíku, ten má obrovskou výhodu oproti soupeřům. Ne náhodou se v tomto závodě daří Oscaru Freiremu. On je právě v této disciplíně, ve “schovávání”, mistr. Ti závodníci, kteří nejsou dvě třetiny závodu vůbec vidět, ti mají na konci největší šance.

Pár kopců na trati samozřejmě je. První je v půlce závodu – Passo di Turchino. Na dvoustém kilometru přijde další kopec – La Manie. I ten závodníkům ubere pár sil. Poté už začné být závod hodně nervózní. Tempo balíku se začne zvyšovat a rychle se budou blížit rozhodující chvíle závodu - poslední dva kopce Cipressa a Poggio.

poslednich 30 km

poslednich 30 km

Oba dva kopce jsou brzy za sebou, v pelotonu se to “pere” o kažou pozici a tempo bývá hodně vysoké. Kdo nechce v cíli bojovat se sprintery typu Marka Cavnedishe, musí v těchto kopcích rozjet peklené tempo. A o to se snaží každý rok hned několik týmů. Pod Poggio (3.7km dlouhý kopec, 3,8% průměrné stoupání a 8% max.) už přijede balík lehce prořídlý a určitě zde uvidíme pokusy o rozhodující nástupy. Navíc hned za vrcholem následuje velice technický sjezd, kde loni dost lidí “popadalo”. Dolu se jezdí opravdu “hrana”, do cíle tam totiž zbývají pouhé 3km po rovině.

Adepti na vítězství

Posledních 10 vítězů

Posledních 10 vítězů

Favoritů je hodně a navíc, jak jsme řekli na začátku, Milano – San Remo je asi nejméně předvídatelná klasika vůbec. Mark Cavendish, Fabian Cancellara, Peter Sagan, Tom Boonen, Oscar Freire, Philippe Gilbert, Edvald Boasson Hagen, Thor Hushovd, objájce vítězství Matt Goss, Heinrich Haussler a mohli bysme pokračovat. Ti všichni se řadí mezi horké kandidáty na boj o vítězsvtí.

Podle aktuální formy by hodně šancí mohl mí tým Liquigas. Dvojice Nibali + Sagan má skvělou formu a kombinace Nibaliho útoku na Poggiu se Saganem v záloze se určitě nabízí. Velká výhoda této dvojice je i v tom, že bezesporu oba dva jezdci patří mezi nejlepší sjezdaře, což při “letu” z Poggia muže být velkou výhodou.

Hladový po úspěchu je i skvěle jezdící Tom Boonen. Mark Cavendish označil tento závod za jeden z hlavních cílů pro letošní sezónu. S Freirem se musí počítat vždy, kdy se postaví na start. Thor Hushovd a Philipe Gilbert, stejně jako celé BMC, letos nic velkého nepředvedli. Budou to chtít zlomit. Fabian Cancellara je na tom skvěle, bude mít ale těžké odjet svým konkurentům, kteří ho budou strážit jako korunovační klenoty. Hádanka bude rozřešena až v sobotu kolem půl šesté.

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?