šaltr.cz

články

Preview: MS Koksijde (všechny kategorie)

Leden 25, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

V Koksijde vyvrcholí cyklokrosová sezóna rozdělením mistrovských titulů ve všech kategoriích (muži Elite, muži do 23 let, junioři a ženy Elite). Atmosféra bude pekelná, čekají se rekordní divácké návětěvy. V Belgii se jedná o vrcholnou sportovní událost – závod bude přímo na místě sledovat král Albert a spekuluje se i tom, že by v neděli mohl předávat medaile. Všechny závody bude již tradičně vysílat kanál ČT4 Sport. Všechny přenosy poběží LIVE, kromě mužů do 23 let. Jejich závod bude na obrazovkách České televize až v 19:45. Program mistrovství světa je následující:

Sobota:

Neděle:MS Koksijde 2012

 

Trať v Koksijde:

Pískové duny. Cyklokrosový Dakar. To je definice trati v Koksijde. Zhruba 500 m od trati je moře a pláž, kanál La Manche co by kamenem dohodil. písek tvořící většinu tratě je tedy “plážový” písek. Ten je daleko jemnější než písek ”pevninový”. Například stejně hluboký a dlouhý pískový úsek na trati v Kolíně zdolá cyklokrosař jednodušeji než v Koksijde. Udržet kolo ve vyjeté stopě je techniky extrémně náročné. Když z koleje závodník vyjede, musí mít v nohách velkou sílu, aby se dokázal vrátit zpátky. Většinou ale při ztrátě rychlosit musí cyklokrosař co nejrychleji z kola dolů a běžet po svých. Okruh je tedy fyzicky i technicky jeden z nejnáročnějších. Navíc trpí i technika. Po několika kolech přestává fungovat úplně vše – brzdy, šaltr i kufry do pedálů nejdou jednoduše nacvaknout. Na řetěz se používá speciální “suché” mazivo, normální olej by na písek působil jako lepidlo. Vozí se hladké galusky, nejlépe totiž v písku vedou stopu. Počasí by na téhle trati nemělo být hlavním faktorem. Kdyby vydatně pršelo nebo mrzlo, písek by ztěžknul a bylo by snažší jím projet, ovšem není to až tak radikální rozdíl. A aby písek “natvrdo” zmrzl, bylo by zapotřebí více než 5 stupňů pod nulou, a to je velmi nepravděpodobné.

Detailní předpověď počasí pro Koksijde najdete zde.

Celou trať si můžete prohlédnout z cyklistického sedla na videu zde.

Mapa trati ke stažení zde.

MS KoksijdeJunioři:

Syn slavného otce Mathieu Van Der Poel by se měl stát mistrem světa. Tak znějí přdzávodní prognózy. Světový pohár suveréně ovládl – vyhrál všechny čtyři závody. Sérii GvA i SuperPrestige vede. Dalo by se říct, že kam přijede, tam vyhraje. V Táboře na sebe, mimo jiné, upozornil tím, s jakou bravurou skákal přes umělé překážky. Podotknu ještě, že je to “prvoročák”! Dalšímy horkými adepty na medaile budou Quentin Jaregui (Fra), Daan Soete (Bel) a Wout Van Aert (Bel). Stále ale jde o nejmladší kategorii, kde se často dějí velká překvapení. Skvělý výsledek na MS často zajede závodník, o kterém jsme v průběhu celé sezóny až tak moc neslyšeli. Navíc se junioři, často poprvé v životě, sektávají s tlakem veledůležitého závodu. A nikdo neví, kdo ho jak umí snášet. Česká juniorská výprava je, objektivně řečeno, nejslabší naší kaetgorií na šampionátu. Karel Pokorný jede sbírat zkušenosti a výsledek se od něj snad může čekat v příští sezóně. Kdyby kdokoli z trojlístku Pokorný, Vastl nebo Března dojel v první desítce, byl by to velký úspěch. Na startu bude mimo jiné Andri Fischknecht – syn slavné švýcarské legendy.

Muži do 23 let:

Lars Van Der Haar

Lars Van Der Haar

Obhájce titulu Lars Van Der Haar z Nizozemska vyhrál tři ze čtyř závodů světového poháru. Vede celkové pořadí v seriálech SuperPrestige a GvA. Je úřadující mistr Evropy a šampion své země. V žebříčku UCI mu dokonce patří 6.místo mezi ”Eliťáky”! Kdo je favorit číslo jedna, je tedy jasné. Je ale pravda, že jediný díl světového poháru, který nevyhrál, byl pravě na trati v Koksijde. Dojel zde až čtvrtý. Kategorie do 23 let je jinak hodně vyrovnaná a kandidátů na pódium je hodně. Další nizozemci Mike Teunissen, Stan Godrie, Micki Van Empel nebo Michel Van Der Heijden, francouz Juline Alaphilippe, belgičané Michael Vanthourenhout a Wietse Bosmans. Nevyzpytatelný ital Elia Silvestri, švýcar Arnaud Grand nebo skvělý polský biker Marekn Konwa. Čeští zástupci ani v této kategorii nepatří mezi nejžhavější kandidáty na medaily, ovšem pozor! Nejsou bez šancí a nutno říct, že závodníci to jsou kvalitní a mohli by se postarat o překvapení. Karel Hník ukázal vloni v Sankt Wendelu i letos v Uničově, že je třeba s ním počítat vždy a všude. Skvělý technik Tomáš Paprstka v Koksijde umí. V juniorech tady nečekaně vyhrál závod světového poháru! Vojta Nipl válel celé léto na silnici a i v terénu vystrkuje růžky. Ne náhodou si ho všiml Cycling talent project v čele s Radkem Šimůnkem. Nevýhodou Paprstky a Nipla je jejich nízký věk. Specielně Vojta Nipl, jakožto “prvoročák”, to má velice těžké, v jeho letech závodníci jezdí spíše sbírat zkušenosti než medaile. Ani Jan Nesvadba nebude na startu do počtu, jeho forma graduje. Radek Polnický byl letos ve světovém poháru nejlépe na 20. místě v Liévinu, i na MS by určitě chtěl skončit alespoň v první dvacítce.

Ženy Elite:

Nejlepší žena současné světové cyklistiky Marianne Voss (Nizozemsko) bude jen těžko k poražení. Do cyklokrosového kolotoče naskočila právě světovým pohárem v Koksijde, kde ji porazila pouze její krajanka Daphny Van Den Brand. Od té doby vyhrála všude, kde startovala. A výhry to byly naprosto jednoznačné a suveréní. Již zmiňovaná Van Den Brand by měla být, společně s naší Kateřinou Nash Hanušovou, její největší soupeřkou. Katka bude obhajovat bronz se Sankt Wendelu, což byla její první cyklokrosová medaile z MS. Kdyby napodobyla výsledek ze světového poháru v Taboře, určtiě bysme se nezlobili! Ve hře o medaili ji nahrává i fakt, že další konkurentka Sanne Van Paassen (Nizozemsko) není zdravotně úplně v pořádku. Ovšem pódiové umístění budou chtít “urvat” i další závodnice – Katie Compton (USA), Lucie Chainel-Lefevre (Fra) či domácí šampionka Sanne Cant (Bel). Další českou nadějí bude Pavla Havlíková a mistryně republiky Martina Mikulášková.

Muži Elite:

Niels Albert

Niels Albert

Samotný vrchol světového šampionátu slibuje skvělou podívanou. Nejnabitější, nejzajímavější a nejvyrovnanější kategorie, muži Elite, je jen hodně těžko předvídatelná. Kdo se stane mistrem světa? Král sezóny Kevin Pauwels? Nestárnoucí ikona cyklokrosu Sven Nys? Světový šampion posledních dvou let Zdeněk Štybar? Korunní princ Niels Albert? Nebo někdo jiný? Otázka, kterou dokáže rozluštit asi jen nedělní závod. Veledůležité bude, jak se k celému závodu postaví belgický nároďák. Kdyby si určili jednoho nebo dva lídry a ostatní by se museli podřídit, měl by Štybar jízdu za obhajobou hodně trnitou. To se ale s největší pravděpodobností nestane. Klaas Vantornout a Kevin Pauwels sice spolupracovat budou, tahle dvojička je týmem Sunweb-Revor ukázkově “vycvičená”. Ostatní belgičané si ale na ruku pravděpodobně nepůjdou. Ve finále tedy může být jejich rivalita paradoxně tou největší slabinou. Kdyby Zdeněk Štybar dokonal zlatý hattrick, napodobil by Rolanda Libotona, kterému se to povedlo v letech 1982 – 1984. Druhá česká naděje, Radomír Šimůnek, bude chtít potvrdit úspěšnou a vyrovnanou sezónu. Kdyby mu závod vyšel, mohl by atakovat první pětku. Další naši reprezentanti, jmenovitě Petr Dlask, Jiří Polnický, Martin Zlámalík a Vladimír Kyzivát, letos na mezinárodní scéně nezaznamenali výrazný úspěch. Ten asi nelze čekat ani na MS. Určitě bychom si ale přáli, vidět je alepsoň kolem první dvacítky.

Jestli bude město Koksijde zahaleno do růžové barvy, nedivte se. Fanoušci Zdeňka Štybara mobilizuj síly na vrchol sezóny a právě růžová image bude jejich poznávacím znamením. Deštníky, klobouky, šály, nebo čepice – to vše v růžové barvě.

Oficiální stránky MS zde.

Startovní listiny všech kategorií zde.

Pozadí do mobilu s motivem závodu MS v Koksijde si můžete stáhnout zde.

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?