šaltr.cz

články

Preview: Paris – Nice 2012 – race to the sun

Březen 3, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

V neděli 4. března odstartuje první velký etapák letošní sezóny na území Evropy. Bude mít osm etap, přičemž první a poslední den to budou krátké časovky. Název Paris – Nice je tak trošku zavádějící, ve skutečnosti se bude končit v Nice, ale v Paříži se nestartuje. Startuje se v Dampierre-en-Yvelines. Jde tedy spíše o marketingový název. Nicméně závodu můžeme říkat “malá Tour de France”. Organizátor je stejný a dokonce i jezdci, kteří sbírají úspěchy na TdF, sbírají úspěchy i na Paris – Nice. Není náhodou, že v minulosti zde zvítězili jezdci jako Miguel Indurain, Eddy Mercx nebo Alberto Contador.

Přehled všech osmi etap

Přehled všech osmi etap

Pohled do startovní listiny slibuje velkou podívanou. Žlutý dres bude obhajovat Tony Martin (i když letos by mu závod papírově neměl sedět tak, jako loni) a jeho tým Omega Pharma – Quick Step bude chtít navázat na skvělé výsledky ze začátku sezóny. V jejich sestavě bude i Levi Leipheimer a Sylvain Chavanel, což jsou další závodníci schopní bojovat o pódium. Ovšem tím výčet favoritů teprve začíná. Pojede  Alejandro Valverde, Bradley Wiggins, Thomas Voeckler, Andreas Kloden, bratři Schleckové, Richie Porte, Denis Menchov, Janez Brajkovic, Luis Leon Sanchez, Damiano Cunego, Ivan Basso, Nicolas Rohce, Christophe Le Mevel nebo Tejay Van Garderen. Skvělých závodníků bude na startu opravdu hodně.

Profil páté - královské etapy

Profil páté – královské etapy

Časovky jsou vždy důležité a letos se pojeodu hned dvě. První a poslední etapa bude individuální jízdou proti chronometru. V obou případech ale půjde o krátké tratě – první den se pojede 9,4 km a poslední den 9,6 km. Nutno ovšem dodat, že druhá časovka bude do kopce. Neříkal bych vyloženě časovka do vrchu, ale do kopce. To je od organizátorů zajímavý tah. Celkový počet časovkářských kilometrů je ale nižší než v loňském roce, kdy se jela jedna dlouhá časovka na 27 km. O celkovém pořadí se pak mimo jízd proti chronometru bude rozhodovat hlavně v páté a sedmé etapě. Pátou etapu lze jednoznačně považovat za královskou a právě tam by se měl “lámat chleba”.

Poslední etapa - časovka "do kopce"

Poslední etapa – časovka "do kopce"

Paris – Nice poběží na Eurosportu 2 a půjde naladit i na internetových live streamech. Odkazy Vám budeme denně dodávat, jak jste už zvyklí, přes naše profily na twitteru i na facebooku. O cyklistickou podívanou tedy v příštím týdnu rozhodně nebude nouze!

Foto: Paris – Nice (A.S.O)

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?