šaltr.cz

články

Preview: Ronde Van Vlaanderen

Březen 30, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

V neděli 1.dubna vypukne belgické šílenství. Pojede se tamní nevětší cyklistická událost celého roku. Hospody budou narvané, úzké klikaté kostkové cestičký budou obsypány hladovými diváky. I když bude sluníčko, i když bude pršet nebo sněžit. Mezi věhlasnými kopci budou dokonce pendlovat kyvadlové autobusy, aby diváci viděli co nejvíce. To je Ronde Van Vlaanderen. Podle našeho subjektivního názoru nejtěžší cyklistická klasika vůbec. Kdo měl možnost trénovat na její trase, dá nám za pravdu. Letos bude trať významně obměněná, to však na náročnosti ještě přidá.

Změny na trati

Ronde Van Vlaanderen 2012 přijde o svůj klenot – kopec Muur van Geraardsbergen. Byl to jednoznačně nejznámější kopec ze slavné belgické klasiky, právě tady se nejčastěji rozhodovalo a tady se odehrávaly ty nejepičtější nástupy. Po tomto kopci se zhruba 3km klesalo pod poslední stoupání závodu – Bosberg. Ten už nebyl tak těžký. Po Bosbergu už do cíle zbývalo “pouhých” 11 km roviny. Takový závěr “Flander” se jezdil od roku 1975 až do loňska.

Poslední dva kopce při závodě v roce 2010 můžete vidět na videu zde. Tehdy Fabian Cancellara rozhodl právě na Geraardsbergenu.

Letos se však v závěru závodu pojedou tři okruhy kolem města Oudenaarde. To je úplná novinka. Třikrát se pojedou kopce Oude Kwaremont a Paterberg. A dá se předpokládat, že právě v těchto kopcích se bude rozhodovat.

Změní se i místo finiše. Tradiční cílové město Ninove (Meerbeke) nahradí Oudenaarde. V Oudenaarde se mimo jiné jezdí i slavný cyklokrosový závod spadající do seriálu GvA Troffee, při němž jezdci v každém kole zdolávají zhruba tři čtvrtiny proslulého kostkového kopce Koppenberg. Ten bude, jako již tradičně, i letos součástí tratě Ronde van Vlaanderen. Oudenaarde je město pro cíl Flander jako dělané, nicméně dojezd v Ninove byl zvláštní svojí jedinečnou atmosférou. Samotní jezdci se této změně diví.

Názorné zobrazení cílových okruhů si na videu můžete prohlédnout zde.

Odborníci, závodníci i experti se shodují, že je škoda měnit tak vzácnou tradici a tak zaběhlou a legendární trať veleznámé klasiky. Nicméně je to tak a všichni se s tím musí vypořádat. Z extrémně těžkého závodu se pravděpodobně stane závod ještě těžší. Délka letošního ročníku bude 255 km. Prvních 90km bude po rovině, jak je zvykem. Poslední kopec (Paterberg) bude 13km před cílem. Poté už jezdce čeká “jen” rovina (pravděpodobně s vydatným větrem) až do cíle. Jak vypadá úplný závěr závodu, to jsme detailně popsali tady.

Počasí může také sehrát důležitou roli, detailní předpověď pro oblas města Oudenaarde najdete zde

Oficiální mapka a profil “Flander” je zde.

Seznam kopců Ronde Van Vlaanderen 2012 v pořadí, jak se pojedou:

Kopce RVV 2012

Kopce RVV 2012

Jak jsme již psali, před prvním kopcem se pojede 90 km po rovině a po třetím výšlapu na Paterberg bude zbývat 13 km roviny do cíle v Oudenaarde.

Mapa trati Flander 2012

Mapa trati Flander 2012

Boonen vs. Cancellara

Flandry by měly být předně soubojem těchto dvou rivalů. Větši favority nenajdete. Cancellarovi hraje do karet náročnost této klasiky, má hodně šancí setřást všechny soupeře a do cílového města dorazit sám. Boonen je letos ve skvělé formě a kostky, to je jeho. Krátké prudké kopce mu svědčí, je vidět, že na těchto silnicích vyrůstal. Jeslti ho Cancellara “neodpáře”, sprint má Boonen raketový. Navíc, v současné formě by mohl klidně on ujet Cancellarovi.

Boonen má navíc neskutečně silný tým. Sylvain Chavanel není jen “pomocníkem”, on je zároveň černým koněm závodu. V loňském roce to byl právě Chavanel, který překazil Spartakovi cestu za vítězstvím. Niki Terpstra je dalším skvělým klasikářem v sestavě OMQS.

Na startu bude i Peter Sagan a víceméně se očekává, že takhle dlouhý a těžký závod nevydrží. On už ale hodněkrát překvapil. Sagan je evidentně závodník, který by si mohl podmanit velkou hromadu závodů, včetně Flander nebo Roubaix. Jeslti už letos bude schopný zajet výsledek, to se uvidí. Chybí mu ale zkušenosti se záludnostmi těchto silnic.

Ve slušné formě je i “stín” Filippo Pozzato. Jeho nevýhodou je, že celé závody většinou jen “stínuje” ty nejlepší jezdce a čeká, co udělají. Když závodník nic nezkusí sám, nemůže vyhrát. Změní letos svůj přistup k závodu?

Thor Hushovd, který má radši závod Paris-Roubaix, zatím nevypadá, že by byl zrovna v ideální formě. Vůbec, kdo povede tým BMC, je dost nečitelné (více o tom zde).

Matti Breschel, Edvald Boaason Hagen, Stijn Devolder, Alessandro Ballan, Heinrich Haussler, Sep Vanmarcke, Johan Vansummeren, Sebastian Langeveld, Juan Antonio Flecha, Lars Boom a mohli bychom pokračovat. To všechno jsou jména, která můžou být v neděli ve hře o bednu.

Start Flander bude v 10:00 a dojezd někdy mezi 16 – 17 hodinou. Chcete-li si stáhnout přesný časový rozvrh, kdy se pojede jaká pasáž či kopec, najdete jej zde. Je to skvělá pomůcka při sledování závodu. Další nenahraditelnou pomůckou je kompletní startovní listina, tu si můžete stáhnout zde.

Odkaz na livestream hodíme na facebook a twitter v den závodu, tuhle podívanou byste si rozhodně neměli nechat ujít!

Foto: Jeroen Fossaert

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?