šaltr.cz

články

Preview: Strade Bianche – souboj klasikářů

Březen 2, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů
Piazza del Campo

Cílové město Piazza del Campo

Již zítra, tedy v sobotu 3. března, odstartuje další z jarních klasik. Tentokrát se ale nepojede v Belgii, Francii, nebo Nizozemí, ale v Itálii, v provincii Siena. I přesto, že se jedná o zcela jiný kraj a druh závodů, lze Strade Bianche jednoznačně zařadit právě mezi jarní klasiky. Oficiální “klasikářský” statut sice nemá, ale je tak v podstatě brána. Navíc zde letos vlastně poprvé uvidíme přímé srovnání většiny hlavních favoritů těchto závodů. Nejvíce očekávaný je pak souboj Cancellara – Gilbert – Sagan.

Trať závodu

Stejně, jako má Paris-Roubaix své kostky, Tour of Flanders své prudké stěny s kostkami, má i Strade Bianche své specifikum – bílé štěrkové cesty. Ty jsou zde ale, právě oproti zmiňovaným závodům, převážně o dost delší. Většina z nich má přes pět kilometrů a celkem se po těchto úsecích pojede 57km z celkových 190km závodu. Většina rozhodujících úseků je pak právě na štěrkových cestách, které jsou jak rovinaté, tak s prudkými stěnami, které dosahují až hranice sedmnácti procent!

Stodevadesát kilometrů dlouhá jednorázovka se sice nejeví jako něco extrémně dlouhého. Na rozdíl od závodů v Belgii a okolí je zde ale první těžší úsek již na devět a dvacátém kilometru, kde jsou první nepříjemné kopce a šotolinové pasáže. Hned na třicátém pátem kilometru pak závodníky čeká úsek dlouhý 13,5km, který je právě po štěrkových cestách a nabídne několik nepříjemných stoupání. Dá se tedy říct, ze na Strade Bianche se závodí hned od startu a prakticky není místo k odpočinku. I “rovinaté” pasáže totiž nejsou zcela rovné, ale trať se neustále táhne nahoru-dolů. V podstatě jediné, relativně odpočinkové místo, kde je kus roviny, je kolem stého kilometru, kde je také občerstvovačka.

Závěr závodu je pak kromě fyczické náročnosti i dost technický. Prudké sjezdy se spoustou zatáček prověří nejen výkonnost jezdců, ale i jejich techniku. Velice rychlý sjezd je i pak těsně před cílem, kdy se sjíždí z Esterna di Fontebranda. Kopec končí pouhé dva kilometry před cílem a na jeho úpatí čeká závodníky ostrá levá zatáčka. Odsud pak trať lehce stoupá až za hranici jednoho kilometru do cíle, kde se zhruba na 600m zvedne na 9-10% prudké stoupání městem, které se ke konci začne rovnat a končí pravou zatáčkou na mětě 300m, odkud se již klesá úzkou klikatou uličkou až do cíle, který je v centru kásného městečka Piazza del Campo.

Video se závěrem závodu loňského ročníku najdete zde.

Favorité závodu

Roman Kreuziger - ASTANA 2012

Roman Kreuziger

Konkurence na Strade Bianche bude opravdu velká. Většina týmů sem jede s hodně sylnými sestavami, a tak se dá očekávat skutečně parádní závod. Asi nejvíce očekávaný bude prakticky první souboj třech velikánů – souboj Fabian Cancellara – Phillipe Gilbert – Peter Sagan. Tito tři by měli být hlavními favority. Cancellara navíc tento závod již v roce 2008 vyhrál, Gilbertovi se to povedlo v loňském roce. Je ale pravdou, že tito tři nejsou jediní, kdo patří mezi adepty na vítězství.. Na startu by měl být i Cadel Evans s Allesandro Ballanem za tým BMC, které má tak na startu skutečně extrémně silný kádr. Bude ovšem záležet, zda budou schopni dohodnout se na jednom lídrovi. V dresu Astany se na start postaví i náš Roman Kreuziger, který by měl být zároveň i jedním z lídrů týmu, spolu s Maximem Iglinskym, který závod vyhrál v roce 2010, a také silným klasikářem Enricem Gasparottem. Silná je i skvadra Garminu, za kterou pojede Johan Vansummeren, Ryder Hesjedal, David Millar, nebo Christian Vande Velde. Výčet silných jezdců je ale opravdu dlouhý. Za zmínku stojí určitě ještě Vincenzo Niballi, Giovanni Visconti, či Fillipo Pozzato, který se již zotavil ze zlomeniny klíční kosti z Tour of Qatar. Kompletní startoví listinu si pak můžete prohlédnout zde.

Start závodu je v sobotu v 11:00. Délka závodu je rovných 190km a předpokládaný cíl je kolem třičtvrtě na čtyři odpoledne.

Odkaz na on-line přenos závodu doplníme v den závodu.

Foto: Pro Team Astana, Jurvetson

Tagged , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?