šaltr.cz

články

Preview: Tour of Oman

Únor 13, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Omán vs. Katar

V úterý 14.2. odstartuje Tour of Oman. Světový peloton tedy zůstává po Tour of Qatar i nadále v Perském zálivu, ovšem nenechte se mýlit blízkostí Ománu a Kataru. Obrázky ze závodů možná vypadají podobně – písek, pouště, arabské vesničky atd., ale po sportovní stránce se závod v Ománu od toho v Kataru dost výrazně liší. Není zde pouze rovina. Etapy jsou zvlněné až kopcovité, v páté etapě se dokonce dočkáme tzv. ”summit finiše” (dojezd etapy na těžkém kopci). Naopak vítr tady není tak silný jako v Kataru, kopce ho rozbíjejí. Omán samozřejmě nemůže Kataru konkurovat v peněžitém bohatství, i v tom je cítit rozdíl. Zatímco V Kataru se vybudovalo nespočet obrovských mrakodrapů a prosklených budov, Omán se drží své historie a zakládá si na ní. V krajině tak narazíme na staré hrady a zříceniny, stejně jako na rozlehlé pískové pouště, hory, oázy nebo rybářské vesničky. Pro cyklistický závod je Omán rozhodně malebnější krajinou. Najdeme zde ale i hodně společných jmenovatelů. I Tour of Oman je organizována společností ASO (pořadatel např. Tour de France) za pomoci místních výborů. I v Ománu budou všichni účastníci ( týmy, média, pořadatelé atd.) ubytováni v jednom komplexu. A samozřejmě i v Ománu, stejně jako v Kataru, momentálně panují pro cyklistiku daleko lepší klimatické podmínky než v promrzlé Evropě.

Favorité závodu

Dokonce ani etapy označené jako ‘sprinterské’, nejsou úplně rovinaté. Vítěz Kataru Tom Boonen tedy nebude patřit mezi hlavní adepty na celkové prvenství. Ovšem etapový vavřín by urvat mohl, podobně jako loni Mat Goss, pozdější vítěz závodu Milan – San Remo 2011. Podobných “klasikářů” tady bude víc, my budeme nejvíce fandit Peteru Saganovi. Na celkový triumf si budou brousit zuby jezdci jako Christian Vande Velde, Jacob Fuglsang, Vincenzo Nibali, Joaquin Rodriguez, Maarten Tjallingii nebo Peter Velits. Stejně jako Andy Schleck, který zde bude bez svého bratra Franka. Tým Radioshack – Nissan – Trek se snaží učinit oba bratry méně zavislé jednoho na druhém. Na startu bude i Čech František Raboň.

Oficiální startovní listina závod je zde.

Top ten Tour of Oman 2011

Nejlepších deset jezdců z loňského roku

Doplňující informace

Časové bonifikace v Ománu budou jak na sprinterských prémiích (tři, dvě a jedna sekunda), tak v cíli jednotlivých etap (deset, šest a čtyři sekundy). Za vítězství v etapě budou prizemoney ve výši 3 615 Euro, za celkové vítězství potom 10 000 Euro. Oproti časovému pásmu v Praze je v Ománu o tři hodiny více. Je-li start v 11:00 tamního času, odpovídá to času 8:00 u nás.  Kompletní seznam speciálních pravidel a zajímavých dodatků najdte zde.

Zajímavosti

Stejně jako v loňské edici čeká na závodníky jedna specialita. Transport ‘speedboatem’. Konkrétně transport na start druhé etapy bude zajištěn luxusní rychlou lodí. Závodníci si to v minulém roce pochvalovali jako zajímavé zpestření. Omán se také uchází o pořádání silničního mistrovství světa. Pečlivě sledujte cílový okruh ve čtvrté etapě, právě to je totiž potencionální část tratě pro mistrovství světa.

Závěr

Omán, na první pohled Katar v bledě modrém. Opak je ale pravdou. Rozdílná země, rozdílná krajina a očekávat můžeme i rozdílné výsledky. Ano, i ‘terezíny’ a časové bonifikace buduo hrát roli, rozhodujícím místem by však měla být ‘Zelená Hora’ (Green Mountain – Jabal Al Akhdhar), dojezd páté etapy. Je to kopec dlouhý 6km s průměrným sklonem 11% a bude jím finišovat pátá etapa.

Profil páté - královské etapy

Profil páté – královské etapy

Výsledky loňského ročníku závodu najdete zde.

Oficiální stránky závodu Tour of Oman jsou zde.

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?