šaltr.cz

články

Preview: Tour of Qatar

Únor 2, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Jedenáctý ročník etapového závodu Tour of Qatar odstartuje již tuto neděli, tedy 5.února. Šesti etapový závod plný luxusu, rovin a písku vznikl na popud místních šejků, kteří se nechtěli dívat na cyklistickou světovou špičku jen v televizi. Najali si tak agenturu ASO, která pořádá, mimo jiné, i Tour de France, Vueltu, nebo Paris-Roubaix, a jako hlavního konzultanta si vybrali Eddy Merckxe. Prostě ukázka toho, že Katar je stát, kterému ekonomika roste i v dobách celosvětové krize o 15% a který je již nejbohatší na světě, co do “bohatství na hlavu”. Prostě tu chtějí závody, tak postaví silnice, zaplatí nejlepší agenturu a pozvou špičkové týmy. Jak jednoduché.

Kdo letos startuje?

Na startu je, jako obvykle, spousta hvězd. Asi nejvíce je s Tour of Qatar spojován Tom Boonen, který závod vyhrál již třikrát a na startu nebude chybět ani letos. Po jeho boku se na start postaví navíc i František Raboň. Ten mu určitě bude silnou oporou při “terezínech”, při rozjíždění spurtů, ale také při týmové časovce, která je letos na programu hned druhý den a i když měří pouhých 11km, může výrazně ovlivnit celkové pořadí.

Soupis dalších hvězd je dlouhý a mohl by obsahovat téměř kompletní startovní listinu. Za zmínku ale určitě stojí například úřadující mistr světa Mark Cavendish, dále Thor Hushovd, Tyler Farrar, Robbie Mc Ewen, Fabian Cancellara, nebo Peter Sagan. Původně měl být na startu i André Greipel, ale ten svou účast, kvůli nemoci, na poslední chvíli odvolal.

Specifika závodu

Tour of Qatar je mezi cyklisty poměrně vyhlášený závod. A je tak trošku sladko-kyselý. Mnozí sem chtějí, mnozí ho mají jako noční můru. Specifik závodu je víc. Luxus v podobě ubytování v pěti hvězdičkovém hotelu Ritz Carlton. Výborné počasí. Roviny. Ale také písek, stres a hlavně vítr. Narozdíl od většiny etapáků to rozhodně není ideální závod “na rozjetí”. Etapy tu nejsou dlouhé, ta nejdelší letos měří pouhých 160km. Nejvyšší bod Kataru (pomyneme-li mrakodrapy) je 85m nad mořem, takže kopců se tu nedočkáte. Ale zato tu opravdu hodně fouká. Díky tomu si zde člověk nikdy nemůže jet úplně v klidu. Kdykoliv tam může nějaký tým “padnout” a z minuty na minutu udělat zbytku balíku ze života peklo. Pár kilometrů do cíle to sice není až takový problém, ale když se rozjede opravdový “terezín” hned od startu, jsou i ty necelé tři hodiny v sedle peklem. Proto si zde libují především klasikáři a sprinteři.

Určitě neposledním lákadlem závodu jsou finanční odměny. V ženské verzi to není žádná velká “darda”, celkem je na cenách vyplaceno 18.680 EUR. V případě hlavního, tedy mužského závodu, se ale jedná o “nepatrně” jiné částky.  Vítěz etapy bere 3.615 EUR, celkový vítěz rovných 10.000 EUR a celkem je na cenách vyplaceno 103.375 EUR. Tedy slušné částky.

Hlavní favorité

Tipovat vítěze je velmi složité. Jsme přeci jen na samotném začátku sezóny. Mezi hlavní favority lze ale určitě počítat již zmiňované sprintery, tedy Marka Cavendishe, Thora Hushovda, Toma Boonena, nebo Tylera Farrara. A zapomínat se nesmí ani na Petera Sagana. Seznam by ale určitě mohl čítat i další jména. Výhodu budou mít ti, kteří sebou k ruce budou mít i silný tým. Jednak budou mít k dobru pár sekund při časovce družstev, ale především pak budou moci jet klidněji a hlavne úsporněji v průběhu etap. Kromě velkých hvězd se zde ale mohou předvést i mladí jezdci, jako například Roger Kluge, který zde již v minulosti zazářil. Máme se tak určitě na co těšit.

Foto: Pedronet

Tagged , , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?