šaltr.cz

články

Preview: Valonský šíp (La Fléche Wallonne)

Duben 17, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 1x komentář

obrázek: Ville de Huy – cílové město s kopcem Mur de Huy

Ani o “midweeku” nebudeme ochuzeni o krásné cyklistické souboje. Ve středu 18. dubna se pojede Valonský šíp (La Fléche Wallone) s legendárním kopcem Mur de Huy. Závod vložený do prostřed týdne mezi Amstel a Lutych-Bastogne-Lutych vede skrz provincie Namur a Liege a je z těchto ardenských klasik nejkratší, měří 194 km.

Cílový kopec Mur de Huy, to je pojem sám o sobě. Je dlouhý 1.3 km s průměrným stoupáním 9%. To ještě nezní tak hrozně, ale v kopci je úsek dlouhý 200 metrů, který má sklon 19%! Je to jeden z nejznámějších kopců jednorázovek vůbec. A nejede se jenom v samém závěru, jezdci si ho budou moci “prohlédnout” už na sedmdesátem kilometru. Nahoře na kopci je poměrné otevřená krajina, kterou většinou bičuje silný vítr. Takže na sedmdesátém kilometru to tímto kopcem začne a terezínem na vrcholu to dost možná pro některé závodníky i skončí. Aby to nebylo málo, Mur de Huy se jede znova na 163 kilometru, tedy 30 km před cílem.

Seznam kopců

Takže si to zrekapitulujeme. Mur de Huy se jede na 70 kilometru, pak se jede podruhé na 163 kilometru a potřetí jako cílový kopec na 193 kilometru. Mur de Huy nikdo v pelotonu nenazve jinak než “The Wall”, což mluví samo za sebe. Závodníci nevozí kazetu s nejlehčím převodem 23 zubů, ale minimálně 25 nebo ještě více. Když je mokro, stačí jednou špatně šlápnout, podklouzne zadní kolo a jdete po svých. Tato stěna navíc není jediným těžkým místem, kopců je na trati Valonského šípu daleko více.

Profil Valonského šípu

Startovní listinu si můžete prohlédnout zde. Philippe Gilbert bude obhajovat vítězství a jeho forma jde každým dnem nahoru, nicméně Joaquin Rodriguez je na tom letos lépe a je favoritem číslo jedna. Za Euskaltel bohužel nepojede Samuel Sanchez, ovšem Igor Anton je v prudkých stěnách také skvělý. Team Sky bude sázet zejména na Rigoberto Urana. Frank Schleck a jeho bratr Andy by také mohli konečně vystrčit drápky. Alejandro Valverde a Giovanni Visconti budou lídry týmu Movistar. Bauke Mollema z Rabobanku je také vhodným typem pro závod jako je Valonský šíp. Na startu by neměli chybět ani první dva jezdci z Amstelu – Enrico Gasparotto z Astany a Jelle Vanendert z Lotto-Belisol. A mohli bysme jmenovat další jména, protože startovní listina je opravdu nabitá. Máme se na co těšit a závod budeme moci sledovat na české verzi Eurosportu nebo na internetových live streamech (odkazy samozřejmě doplníme v den závodu).

Foto: Jean-Pol GRANDMONT

Tagged , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

1x komentář

  1. Lukáš KloučekDub 17, 2012 v 09:31odpovědětautor

    Cadel Evans byl odhlášen ze zbývajících Ardenských klasik (La Fleche Wallone a Liege-Bastogne-Liege). Už závod Amstel Gold Race musel kvůli infekci vzdát. Chce se teď dát co nejdříve do kupy a připravit se na Tour of Romandie.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?