šaltr.cz

články

Preview: Volta Ciclista a Catalunya

Březen 18, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 0 komentářů

Již zítra (19.3.) odstartuje čtvrtý nejstarší etapový závod planety – Volta Ciclista a Catalunya. Delší tradici má pouze Tour de France, Girdo d’Italia a Tour of Belgium. Kopcovitý etapák, který závodníky provede skrz severovýchod Španělska, tradičně sedí domácím vrchařům. Vždyť za posledních třináct let hned desetkrát vyhrál domácí jezdec. A letos je trasa šitá na míru právě vrchařům – trasa obsahuje těžké kopcovité etapy, za to časovka se nepojede žádná.

Když budete Catalunyu sledovat, možná Vás zaskočí netradiční barvy dresů. Ne týmových, ale těch, co budou vozit závodníci za průběžné vedení v jednotlivých klasifikacích. Jejich barevné kombinace jsou následující:

  • bílý dres se zelenými horizontálními pruhy – lídr závodu
  • červený dres se zelenými puntíky – nejlepší vrchař
  • bílý dres – nejlepší sprinter

Všech šest závodních dní bude velmi náročných, nikdy se nepojede vyloženě rovinatá etapa. Typické Španělsko.

Třetí etapa je zcela jednoznačně etapou královskou. Bude to nejdelší den v sedle (210 km) s cílem v nejvyšším bodě celého závodu (Port-Aine 1947 m). Cílový kopec měří 19 km s průměrným stoupáním 6.5 %, v nejprudších místech dosahuje sklon vozovky 12 %.

3.etapa - královská

profil královské etapy (3.etapa)

O divácky atraktivní vrchařské souboje nebude nouze, adeptů na vítězství je totiž hodně. Největším favoritem je Alejandro Valverde (Movistar). Budou tam ale další adepti – Rigoberto Uran, Bradley Wiggins (oba Sky), Mikel Nieve, Samuel Sanchez (oba Euskaltel), Thibaut Pinot (FDJ – Big Mat), Ryder Hesjedal, Tom Danielson, Christian Vande Velde (všichni Garmin-Barracuda), Daryl Impey (GreenEdge), Denis Menchov (Katusha), Ivan Basso (Liquigas), David Arroyo (Movistar), Levi Leipheimer (OmegaPharma-QuickStep), Robert Gesink (Rabobank), Andy Schleck (Radioshack-Nissan) nebo David Moncoutie (Cofidis).

Závod bude mít i české zastoupení – na startu bude František Raboň. Ten bude, stejěn jako celý zbytek týmu OmegaPharma-QuickStep, pracovat pro lídra Leviho Leipheimera.

V rámci přípravy na Paris-Roubaix a Ronde Van Vlaanderen absolvuje závod i Thor Hushovd (BMC). Hushovd je proslulý tím, jak dokáže podobné etapáky proměnit v dokonalou přípravu na své hlavní cíle. A hlavním vrcholem první půlky sezóny je pro torpédo z Norska jednoznačně Paris-Roubaix.

Jednotlivé etapy bude vysílat Eurosport, takže ani v příštím týdnu nebudeme ochuzeni o napínavé cyklistické momenty v přímém přenosu.

Update: Thor Hushovd byl z Catalunye odhlášen.

Posledních 11 vítězů Catalunye

Posledních 11 vítězů Catalunye

Tagged , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?