šaltr.cz

články

Preview: Vuelta Espaňa

Srpen 15, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, silnice , 4x komentař

Po preview na Giro a Tour tady máme daslší detailní příručku, která Vás provede Vueltou dnem po dni. Každou etapu si můžete prohlédnout rozkliknutím – najdete tam charakteristiku a definici dané etapy, její profil a jiné zajímavosti (při kliknutí na profil se obrázek zvětší). Tento ucelený přehled bude Vašim nepostradatelným průvodcem po celé tři týdny španělské Grand Tour. Při sledování u televize, při sázení ale i při cestě do Španělska Vám náš přehled a charakteristika jednotlivých etap bude skvělým společníkem.

Startovní listinu najdete zde.

Nejspektakulárnější etapy letošního ročníku (podle nás)

 • 1.etapa – časovka družstev
 • 3.etapa – krátký ale prudký cílový kopec, první odhalení formy
 • 4.etapa - první “summit finish”
 • 8.etapa – divácky hodně atraktivní závěr
 • 11.etapa – jediná individuální časovka
 • 12.etapa – nenechte si ujít tento dojezd, na jezdce tam čeká pěkná “stěna”
 • 14.etapa – papírově druhá nejtěžší etapa letošního ročníku
 • 20.etapa - královská etapa, tady se definitivně rozdhone o všem

Barvy trikotů na Tour

 • červený - “maillot rojo” pro lídra celkového pořadí
 • puntíkatý - “king of the mountains”, tedy pro vrchaře (bílý dres s modrými puntíky)
 • zelený - dres pro lídra bodovací soutěže – tedy pro nejlepšího sprintera
 • bílý – trikot pro nejvšestranějšího závodníka (dres poveze závodník s nejnižším součtem jeho klasifikace v celkovém hodnocení + bodovací soutěži + vrchařské soutěži)

Přehled a popis všech etap

1.etapa – sobota 18.srpna

Čsovka družstev v Pamploně. Podle mého názoru nejatraktivnější možný start pořádného etapáku. Bude to večerní show – první mančaft vyrazí na trať po 19 hodině.

 

2.etapa – neděle 19.srpna
Oproti ostatním etapám se o té dnešní dá s klidným srdcem říci, že je rovinatá. Na závodníky také čeká i prvních pár bodíků do vrchařské soutěže, o které bude velký boj. Můžeme očekávat hromadný dojezd a šanci pro sprintery.
3.etapa – pondělí 20.srpna

Těžký den čeká na závodníky v Baskicku. Pojede se sice jen 155 km, ale o to explozivnější to bude. Takto krátké zvlněné etapy s cílem pro aspiranty na celkové vítězství a “uphillové snipery” jsou vždy kořením každého závodu.

 

4.etapa – úterý 21.srpna

Tady je vidět rozdíl mezi Vueltou a Tour de France. Zatímco ve Francii se prvních 10 dní vetšinou jen nervózně jezdí po rovinách a čeká se, který z favoritů to “přežije”  a nespadne, ve Španělsku se závodí už od začátku. Summit finiš hned ve 4.etapě, kdy se pojede do ski centra. Sklon cílového kopce je ze začátku kolem 9%, na konci 5 – 6 %. To není nic extrémně selektivního, ale už tady budou muset lídři ukázat, jak na tom jsou.

 

5.etapa – středa 22.srpna

Start a cíl v jednom městě. Bude to takový klasický okruhový silniční závod. Pro diváky je to doslova fantastické. Jedna z dalších šancí pro sprintery, ale lehké to mít rozhodně nebudou.

 

6.etapa – čtvrtek 23.srpna

Dnešek již jezdce zavede do Pyrenejí, žádná těžká stoupání je však ještě nečekají. Nevyzpitatelná etapa pro agresivní jezdce s explozivním zrychlením v uphill finiši.

 

7.etapa – pátek 24.srpna

Pokud ve předu nevydrží odjetá skupinka, bude to učebnicový hromadný dojezd. Cíl totiž bude na závodním okruhu v Aragonu. Sprinteři se už teď musí těšit.

 

8.etapa – sobota 25.sprna

Dnes se jezdci projedou přes území Andorry, ale hlavně je čeká dojezd na kopci s průměrným stoupáním přes 6% při délce kolem 7 km. Jelikož už bude v pelotonu Alberto Contador, hodně zajímavých ataků se můžeme dočkat i v takhle nenápadných dojezdech.

 

9.etapa – neděle 26.srpna

Na první pohled jasná záležitost pro rychlé chlapíky. Ale zdání může klamat. Závěrečný okruh v Barceloně bude hodně zrádný. Bude plný zataček a “brdek” Montjuice může úplně stačit, aby šance sprinterů na etapový vavřín definitivně vyhasly.

 

10.etapa – úterý 28.srpna

Po volném dni čeká na závodníky v podstatě další volný den. Teď mluvím samozřejmě pouze o těch, kteří nebudou muset tahat na špici nebo nebudou v úniku. Jedinou zrádností budou úzké cesty, po kterých bude natažena převážná trasa dnešní etapy.

 

11.etapa – středa 29.sprna

Jediná individuální časovka letošního ročníku. Široká silnice navede závodníky do celkem těžkého kopce. Sjezd zase prověří technickou stránku každého jezdce. Tento test proti chronometru bude mít úplně všechno a bude hodně spravedlivý.

 

12.etapa – čtvrtek 30.srpna

Rovinatá etapa povede převážně kolem pobřeží, což nikdy není nic příjemného. Boční vítr je zkrátka zrádný. My se můžeme těšit na ztrhující finiš v kopci dlouhém 2 km a sklonem kolem 13%.

 

13.etapa – pátek 31.srpna

Hromadný dojezd, tečka.

 

14.etapa – sobota 1.září

Při pohledu na profil vidím pilu a připomíná mi to Texaský masakr. Při pohledu na délku (150 km) mě napadá spíše přirovnání k filmu Rychle a zběsile. Dnes nás zkrátka čeká Hollywoodský trhák. Tak nějak mám tušení, že tohle bude opravdu zajímavá etapa plná pořádné “akce”. V polovině posledního kopce je i krátký technický sjezd. Tohle bude etapa, která opravdu nepůjde “jen tak objet”.

 

15.etapa – neděle 2.září

Extrémně těžký “summit finish”. Jedna z rozhodujících etap. Zítra je na programu ještě náročnější den a jen se trochu bojím, aby se ti nejlepší spíše nešetřili.

 

16.etapa – pondělí 3.září

Že by královská etapa? Ne, ještě bude jedna těžší. Ale dnešek bude hodně tvrdým testem. Asi uvidíme nestandardně velké pastorky či kompakty převodníky, cílový kopec totiž nahání strach. Je dlouhý 19 km a v závěru bude strmý 22%. Tady potkají křeče nejednoho závodníka. Tady se bude lámat chleba.

 

17.etapa – středa 5.září

Kopec do cíle nebude tak těžký, jak vypadá. Průměrný sklon okolo 4% by neměl dělat větší rozdíly. Dneska to bude ideální příležitost pro úspěšný únik.

 

18.etapa – čtvrtek 6.září

Nejdelší etapa celé Vuelty. Cíl ve městě Valladolid, kde naposledy triumfoval tragicky zesnulý Wouter Weylandt.

 

19.etapa – pátek 7.září

Dneska to bude pravděpodobně souboj mezi uprchlíky a týmy pracujícími pro svoje sprintery. Finiš ale bude hodně těžký. Nebude to šálek kávy pro jezdce typu Marka Cavendishe.

 

20.etapa – sobota 8.září

Zde je již zmiňovaná královská etapa. Tady bude korunován princ letošní Vuelty. Všechny kopce budou dost obtížné, ale v porovnání s tím závěrečným jsou pouhou “předehrou”. Cíl bude ve výšce 2247 metrů nad mořem a úplný závěr se pojede po hodně špatné silnici se sklonem 20%. Epický závěr.

 

21.etapa – neděle 9.září

Na Tour se slaví v Paříži, na Vueltě v Madridu. To samé v “bledě modrém”.

 

Oficiální vide preview letošní Vuelty

Oficiální web Vuelty – LaVuelta.com

Tagged , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

4x komentář

 1. karlSrp 15, 2012 v 12:04odpovědět

  supr díky moc;-)

 2. čtyřkolečkoSrp 18, 2012 v 21:38odpovědět

  Moc pěkné, jedu Vueltu podle vás! Takže na závěr se pošlape zase na Bola del Mundo, předloni tahle panelová cesta budila velkou hrůzu, nakonec si to tam Níbali s klidem pohlídal. Startovka je nabitá, tuším však, že mnohá velká jména nedojedou. Mým černým koněm je Intxausti z Movistaru.

 3. BoldrickZář 6, 2012 v 10:15odpovědět

  Nejak vam ten web umira, skoda. Tak dlouhe dovolene snad nemate :) . Tolik se toho deje na zavodech i mimo ne a tady je ticho. Zajimali by me nazory na zavody, na USADA, na repre, na Romana s Astanou. Porad sem jeste ze zvyku lezu, ale asi brzo zmizite z bookmarku :) .

 4. František KloučekZář 12, 2012 v 19:48odpovědět

  Máte pravdu, poslední dobou tu toho opravdu moc nového nepřibilo… Bohužel jsme trošku nestíhali, ale už to snad zase bude lepší ;)

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?