šaltr.cz

články

Rozhodne v Koksijde nějaká finta?

Leden 29, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, cyklokros , 0 komentářů

Go Štyby Go!Vrchol cykokrosové sezóny je tady. Závodníci odpočítávají poslední hodiny a přípravy finišují. Každý se snaží udělat maximum proto, aby byl co nejlépe připraven. A to jak fyzicky, tak psychicky. Není to jen o tom, postavit se na start a hodinu se “gumovat”. Je to výsledek tvrdé práce, celého roku, i let předchozích. Vyhrát závod v průběhu sezóny je velké umění. Ale vyhrát mistrovství světa je něco úplně jiného. Právě tady se totiž ukáže, kdo se umí nejlépe přichystat na jeden konkrétní den, na jednu hodinu, na jeden závod. A v tomto ohledu je bezpochyby mistrem Zdeněk Štybar.

Pozice Zdeňka Štybara není lehká. Je obhájcem titulu. Dokonce může završit čistý hattrick! A obhajovat je vždy těžší, než vyhrát poprvé. Navíc se jede na belgické půdě, tažke v podstatě všichni další adepti na titul jsou domácí jezdci. Belgičanů je navíc sedm a dá se říct, že všichni jsou schopni bojovat o medaili. V minulosti si sice nikdy moc nepomáhali, ale trenéři se snaží udělat vše proto, aby se to změnilo. Dokonce chtějí zavést sankce a pokuty pro ty, kteří budou chtít jet jen sami za sebe. Zdeněk v boji bude nejspíš sám, možná by mu mohl pomoci Radomír Šimůnek, kterému graduje forma. I tak by to ale byli dva proti sedmi. Zdeněk má ale, kromě svého týmu lidí a reprezentačních kolegů, ještě jeden trumf, který jej již v minulosti mnohokrát dovedl k vyhraným bitvám. Tím trumfem je Vojtěch Červínek.

I přesto, že Vojtěch Červínek není mediální celebrita, jeho jméno je víc než známé. Sám dokázal získat medaili na mistrovství světa v cyklokrosu, trénoval reprezentaci a nyní je úspěšný podnikatel. Má spoustu zkušeností. Takových, které má jen pár lidí. A není tajemstvím, že práve on přispěl velkou měrou k tomu, že je dnes Zdeněk tam, kde je. Kromě kvalitního tréninku, koncentrace a spousty dalších věcí spolu také probírají taktiku na daný závod, kde a jak zaútočit, prostě co udělat proto, aby cílovou pásku protnul Zdeněk jako první. I díky těmto “fintám” dokázal Zdeněk mnohokrát vyhrát. Například v nizozemském Zeddamu v roce 2006, kde porazil Alberta i Booma, a to i přesto, že oba na tom byli po výkonostní stránce o něco lépe než on. To, že Zdeněk v posledním kole skočil mezičku těsně před cílem nebylo věcí náhody. Byl to perfektně naplánovaný útok. Výsledek mnoha hodin ztrávených na trati dlouho před samotným závodem.

Na trati v Koksijde je spousta záludností, spousta technicky (samozřejmě i fyzicky) náročných pasáží. Ale tím pádem i spousta míst, kde se dá “něco” vymyslet. Věřme tedy, že se Zdeňkovi podaří i nyní přichystat pár “zlepšováků”, které mu pomohou v jeho cestě za dalším titulem mistra světa!

Foto: František Klouček

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?