šaltr.cz

články

Rozhovor: kamera – klapka – Martin Bína potřetí

Duben 26, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, rozhovory , 1x komentář

martin-bina-2012

Technik par excellence a dost možná největší talent české cyklistiky současné generace, Martin Bína, hlásí návrat do světa cyklistiky. I přesto, že ve svých necelých devětadvaceti letech prodělal tři operace kolene, neztratil chuť a motivaci a do přípravy vlétl naplno. Letos již ztrávil pět týdnů na Mallorce, dva v Itálii a nyní pokračuje v přípravě doma v Mladé Boleslavi.

Výčet Martinových úspěchů je vskutku famózní. Juniorský mistr světa, vítěz celkové klasifikace světového poháru U23, stříbro a bronz z ME U23, čtvrtý muž táborského mistrovství světa Elite, 4x stříbro a jeden brozn z MČR v cyklokrosu kategorie Elite. Toť výčet některých úspěchů Martina Bíny, který chystá svůj další comeback. Dosavadní průběh jeho kariéry měl vlastně jen dvě polohy – buď byl nahoře, nebo dole. Momentálně se nachází ve fázi, kdy se opět odráží ode dna, a podle toho, jak Bíničův vývoj vypadá, máme se na co se těšit! Pojďme se tedy podívat na to, jak to celé vidí sám Martin:

Po dlouhé době jsme tě mohli zase vidět na startu závodu. Jak se cítíš po dlouhé pauze?

Závodit jsem chtěl původně až od května, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o domácí závod, začal jsem už tady “doma” v Táboře. Jednalo se vlastně o první zkoušku, jak tělo po dlouhé době zareaguje na větší zátěž. Zatím se z toho nedá moc hodnotit, ale pro mě je důležité, že se cítím v pohodě.

A co kolena, už je vše v pořádku?

Nechci to zakřiknout, ale kolena drží! Běhat jsem tedy zatím nezkoušel, ale do zimy je ještě dost času. Každopádně na kole nemám problém.

Je to již vlastně tvůj druhý comeback. Obě pauzy způsobilo zranění kolena. Musí být těžké najít v sobě sílu zkusit to znovu. Co ti v tom pomáhá, respektive, co tě motivuje?

Těžké to rozhodně je. Mám kolem sebe ale lidi, kteří mi v nejhorších chvílích pomohli a dodali mi sílu to překonat. Mně uvnitř potom žene především touha opět závodit a vyhrávat. Ta touha je tak silná, že mi pomáhá zapomínat na problémy. Neřeším minulost, ale současnost.

Zmínil jsi lidi, kteří ti pomohli překonat krizi. Chceš zmínit někoho konkrétního?

V první řadě je to určitě rodina. Řekl bych, že v dnešní době není lehké najít lidi, kteří vám chtějí opravdu pomoci, aniž by za tím hledali vlastní profit. Mně se takové lidi naštěstí najít podařilo. Velký podíl na mé rekonvalestenci a regeneraci v přípravě má moje fyzioterapeutka Zuzka Malá, která mě má “pod rukama” několikrát týdně. O zdraví jako takové se mi stará výborný doktor MUDr. Rastislav Jánoška. S tréninkem mi od návratu pomáhá MUDr. Karel Martínek, ke kterému chodím pravidelně na testy a konzultace. O kolo a mechanické zázemí se pak stará Pepa Nový. V neposlední řadě bych pak chtěl také poděkovat i ČEZ Cykloteamu Tábor, který věří v můj návrat a po celou dobu zranění mě podporoval. A to je na české poměry tak trošku nevídaný jev…

Tvé cíle byly vždycky jasné – vyhrávat. Vstupuješ se stejnými plány i do letošní sezóny?

Vím, že návrat bude těžký. Pauza byla dlouhá, takže se to hodnotí těžko, ale každopádně uvnitř věřím, že budu opět schopen bojovat s těmi nejlepšími.

Teď trošku odbočím. V době rekonvalestence jsi měl poměrně dost “volného” času. Dokonce jsi začal podnikat. Jak jsi se k tomu vlastně dostal a do čeho jsi se pustil?

Času bylo dost, to je fakt. Ležet doma mě nebavilo, a tak jsem začal pomáhat dlouholetému kamarádovi Láďovi Šulcovi mladšímu, který má na starosti distribuci výživových produktů značky Amix. Trávili jsme tak spolu hodně času a vlastně tak trošku náhodou jsme se dostali k americké značce Under Armour, která vyrábí špičkové sportovní oblečení. Natolik nás zaujala, že jsme se o ní začali zajímat a podařilo se nám dojednat, že nyní máme oficiální e-shop Under Armour pro ČR.

Nebojíš se, že na podnikání teď při plném závodním nasazení nebude čas?

Obchodu se snažím věnovat, jak to jde, ale priority mám nastavené jasně – na prvním místě je kolo. Pokud se e-shop rozjede tak, že bych to nebyl schopný stíhat, čemuž věřím, máme v záloze připravené řešení (lidi), kteří by nám s provozem pomohli.

Zdeněk Štybar u nás dokázal opět pozvednout sledovanost cyklokrosu. Nyní ale nadobro odchází na silnici a po něm tu v tuto chvíli, kromě Radka Šimůnka, zůstává velká díra. Jak se na to díváš?

Zdeněk dokázal v posledních letech opravdu hodně, jak pro sebe, tak pro český cyklokros. Především díky němu u nás jeho sledovanost zase roste. Jeho odchod je asi škoda pro český cyklokros, ale pro Zdeňka, jako závodníka, je to jednoznačně krok dopředu. Přeci jen je silnice královská disciplína a v cyklokrosu už vlastně vyhrál vše, co mohl.

Výkony Šimona jdou v posledních letech ale neustále nahoru a dokazuje, že i on je schopný závodit s absolutní elitou. Pokud půjde vše podle plánu, věřím že i já budu schopný závodit s těmi nejlepšími.

Když nejezdíš na kole, nebo nepodnikáš, co děláš rád o volném čase, nebo při čem se odreaguješ?

Volného času moc není. Rád chodím na procházky se psy (mám dva hlídače). Když je možnost rád sleduji a zajímám se o auta. Fandím především Honzovi Kopeckému, se kterým jsme dobří kamarádi. Několikrát mě svezl i ve svém závodním speciálu S2000…a to je fakt pecka :) Nějaký čas jsme spolu dokonce trénovali a i teď, když je příležitost a staví se v Boleslavi, zajdeme si zacvičit do posilovny, nebo na večeři.

…říká Martin Bína. Díky za rozhovor a přejeme, ať jde vše podle plánu a hlavně, ať drží zdraví!

Foto: archiv Martina Bíny

Tagged , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

1x komentář

  1. karelDub 26, 2012 v 18:43odpovědět

    Pěkné :-) jen ty gramatické chyby předělejt :-) i když ono je to asi jedno hlavní je obsah !!! Díky

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?