šaltr.cz

články

Rozhovor s Jiřím Bouškou

Únor 22, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, rozhovory , 0 komentářů

Jiří Bouška je jedním z našich nejlepších paralympiků. Na nedávno konaném dráhovém MS, které se jelo v Americe, byl dokonce naším nejúspěšnějším reprezentantem, když získal stříbro v závodě na 1km s pevným startem a ve scratchi obsadil čtvrtou příčku. Velmi dobře tedy vstoupil do olympijské sezóny. I přes všechny úspěchy, jeho ale i dalších našich jezdců, se u nás o šampionátu příliš nemluvilo. To je velká škoda, a tak jsme se Jirkovi položili pár otázek.

Právě jsi se vrátil z dráhového MS v Americe a přivezl jsi si stříbrnou medaily a čtvrté místo. Jak hodnotíš své vystoupení z tvého pohledu?

Vždy to může být o trochu lepší, ale jsem s tímto šampionátem spokojený, v obou individuálních disciplínách jsem se posunul hodně dopředu. V kilometru jsem si zlepšil i osobní rekord. To čtvrté místo ze scratche mě ale trochu mrzí. Byl jsem na tom dobře a věřil jsem si. Bohužel v první třetině závodu, poté co jsem odstřídal a dostal se do skupiny, kde jsem měl omezený manévrovací prostor, nastoupili tři borci, vytvořili si minimální náskok, který se ovšem později ukázal jako rozhodující. Za nimi jsem s přehledem dojel já. Bylo to drobné zaváhání, které mě stálo umístění na bedně.

V loňském roce jsi změnil trenéra. Kdo tě tedy nově vede a jak hodnotíš tuto změnu?

Je to tak, tréninkovou koncepci nyní vytváříme s Milanem Hollosim. Vždy se sejdeme zhodnotíme co jsem odtrénoval, odzávodil a jak. Následně si rozvrhneme další tréninkový program s vrcholy sezóny. Na praktické provádění tréninku poté dohlíží Daniel Treml, absolvuje se mnou většinu tréninků a závodů. Je tedy schopen objektivně zhodnotit kde jsou rezervy a na čem je třeba pracovat. Nepoužíváme tradiční zažitou metodiku, protože u mě moc nefungovala. Dost věcí v přípravě jsme změnili a výsledky na sebe nedaly dlouho čekat.

Jedná se o nějakou výraznou změnu v tréninku, nebo jde spíš o ladění detailů a psychickou podporu?

Jsou to docela významné změny a k tomu se samozřejmě přidaly i ty detaily a práce s psychologickou stránkou výkonu.

Liší se vlastně nějak tvá příprava od cyklistů neparalympioniků?

Ani bych neřekl. Absolvuji kolem sedmdesáti závodních dní, ale musím být opatrnější ve výběru obtížnosti a délky závodů. Přeci jen jsem limitovaný svalovým postižením, takže na to musím brát zřetel.

Kolik kilometrů ročně vlastně najedeš?

Pohybuji se většinou v rozmezí 21 000 až 25 000 km, ale to je můj strop. Větší objem je pro mě kontraproduktivní. Nejsem totiž schopen, se svojí spasticitou, jet kvalitně dlouhé tréninky.

Od letoška jsi členem nově vzniklého Lawi-Author Teamu, kde jsi v podstatě hlavní postavou. Jaký je vlastně koncept týmu? Je to klasicky velký mančaft, nebo jde čistě o tým postavený kolem tvé osoby?

Rozhodně to není klasický velký mančaft, je nás osm závodníků, mechanik Lukáš Janák a masér Michal Šilhán. Já jsem jediný profesionál v týmu, kluci jsou všichni amatéři. Na jejich přístupu k tréninku a celkově k závodění to ale není znát a musím přiznat, že jsem se od nich dost přiučil. Rozložení sil bude takové, že jedna parta, v čele s Petrem Novákem, se bude soustředit na maratony. Druhá parta se zaměří na rychlostní závody, jako jsou kritéria. Ta část týmu bude mít v čele Daniela Tremla a mě.

Úspěšný vstup do letošní sezóny máš za sebou. Jaké jsou tvé hlavní cíle pro její zbytek? Mistrovství světa? Paralympiáda?

V první polovině absolvuji minimálně dva světové poháry v Itálii a Španělsku. O třetím, který se koná v Kanadě se ještě rozhodne. K tomu přidám ještě alespoň tři poháry evropské. Ve druhé polovině budu mít absolutní vrchoĺ sezóny a celého čtyřletého cyklu, tedy paralympiádu v Londýně.

Jirka Ježek má jednu nohu od kolene dolu z carbonu, u tebe ale na první pohled žádny handicap není vidět. Mohl bys nám nastínit, v čem tvoje nevýhoda spočívá?

Prodělal jsem mozkovou obrnu levé půlky těla. Laicky to tedy znamená, že mám poškozené svalstvo a nervové ústrojí na celé levé polovině těla. Tedy nejen na noze, ale i na trupu a ruce. Praktické omezení je v tom, že mám zkrácené úpony a svalstvo, které špatně koordinuji a které je náchylné ke křečím při výkonu.

V loňském roce se zavedla novinka v podobě sloučení kategorií. Pokud by to nebylo, měl by jsi teď v Americe dvě zlata. Co si myslíš o této změně pravidel?

Je to tak, těch prvenství by bylo mnohem víc, na druhou stranu roste prestiž a naše závody jsou velice kvalitní.

Kolo je tvá profese i životní styl. Určitě máš ale něco, čemu se rád věnuješ ve volném čase. Jaké jsou tvé koníčky?

Volného času moc není. Ale pokud je, trávím ho s manželkou Janou v kině, divadle nebo cestováním. Čím dál častěji také organizujeme setkání a večeře s přáteli, což máme s manželkou rádi.

Díky za rozhovor a přejeme, aby sezóna pokračovala stejně úspěšně, jako začala!

Více informací o Jiřím Bouškovi se dozvíte na jeho oficiálním webu na www.jiribouska.cz.

Foto: archiv Jiřího Boušky

Tagged , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?