šaltr.cz

články

Rozhovor s Jiřím Polnickým

Únor 7, 2012, autor František Klouček, zařazeno v kategorii články, rozhovory , 0 komentářů
Jiří Polnický při MČR v Uničově 2012

Jiří Polnický při MČR v Uničově

Jiří Polnický je starší z bratrské dvojice Polnických (bratr Radek Polnický je také cyklokrosový reprezentant). Mladoboleslavský rodák, kterému je 22 let, se narodil 16. prosince 1989. I přes svůj relativně nízký věk toho stihl poměrně dost. V juniorech vyhrál titul mistra ČR a na MS bral bronz. Jeho akcie tak byly vysoko a po prvním roce v kategorii U23 se dostal do Belgického týmu Sunweb-Revor. Tam působil tři roky a nyní se opět vrací do Čech. Podle změny týmu se nabízí otázka, zda neuvažuje i o změně svého cyklistického zaměření. Cyklokros, nebo silnice? Toť otázka.

Máme za sebou MS a v podstatě i celou krosovou sezónu. Jak tu letošní hodnotíš ze svého pohledu?

Hodnotím ji určitě mnohem lépe než sezonu minulou. Myslím si, že se mi povedlo udělat určitý výkonnostní pokrok. Podle výsledků se to těžko hodnotí, protože jsem letos poprvé startoval v kategorii Elite, ale hlavně s výkony na MČR a MS jsem vcelku spokojen.

Určitě velká změna je přestup z belgického týmu Sunweb-Revor do české stáje Whirlpool-Author. Co tě k tomu vedlo?

Sešlo se hned víc věcí najednou. Poprvé jsem se o možném přestupu začal bavit s Andym (René Andrle) v červnu na etapovém závodě Tour of Malopolska. V Sunwebu jsem měl smlouvu pouze do konce roku a věděl jsem, že bude těžké bojovat o její prodloužení. Navíc mě odjakživa lákala silnice, ale nikdy jsem se jí nevěnoval na prvním místě, tak jsem si řekl, že ten čas přišel teď.Jsi rád, že se vracíš z Belgie zpět do ČR?

Ano, jsem rád, že budu skoro po třech letech zase doma. Trénovat v kopcích a na silnicích bez provozu. Na druhou stranu jsem moc rád za to, co jsem se v Belgii naučil a i když jsem doufal v lepší výsledky, tak těch let nelituju a i teď si myslím, že to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat.

Jiří Polnický při SP v Táboře 2011

Jiří Polnický při SP v Táboře 2011

Sunweb-Revor i Whirlpool-Author jsou týmy kategorie Continental, ale každý má jiné zaměření. Plánuješ změnit specializaci čistě na silnici, nebo budeš i nadále preferovat cyklokros?

Preferovat budu určitě silnici. Ale jestli cyklokros příští rok vypustím úplně, to se s týmem teprve musím domluvit.


Tvůj přestup je sice dost čerstvý, stihl už jsi ale zaznamenat nějaký rozdíl mezi týmy u nás a v Belgii?

Já si myslím, že právě Whirlpool je u nás jediný tým, který se svým zázemím a zabezpečením kontinentálním týmům v Belgii může rovnat a po těch pár týdnech se mi to i potvrzuje.


I přesto, že Sunweb-Revor byl cyklokrosový tým, měl poměrně dost slušný program i v létě, takže zkušenosti ze silnice už máš. Co vidíš jako svou hlavní zbraň?

Hlavně minulý rok byl silniční program poměrně nabitý. Stihl jsem asi 38 závodních dní za tři a půl měsíce. Jeli jsme například i Kolem Belgie, což je závod zařazen do kategorie HC. Jako svou hlavní zbraň vidím jízdu v kopcích a vytrvalost. Naopak bych chtěl hodně vylepšit časovku a k tomu budu mít ve Whirlpoolu ideální podmínky.


S jakými ambicemi jdeš do Whirlpool-Author týmu?

Chtěl bych vyhrát jakýkoliv závod a na závodech 2. Kategorie UCI bych se chtěl párkrát umístit do desátého místa. Hlavně budu ale rád, když jako tým vyhrajeme hodně závodů.


Kam až bys to chtěl v cyklistice dotáhnout?

Mým snem je dostat se jednou do ProTour.

A co mimo kolo? Přítelkyně, záliby…jak travíš svůj volný čas?

S přítelkyní jsme spolu už skoro tři roky. Poznali jsme se těsně před tím, než jsem odcházel do Belgie, tak jsem teď moc rád, že konečně budeme trochu více spolu. Jinak rád chodím do kina, čtu a hraju Playstation.

…říká Jirka Polnický. Díky za rozhovor a přejeme, ať se v novém týmu daří.

Foto: František Klouček

Tagged , , , , ,

About František Klouček

Na konci roku 2010 ukončil kariéru silničáře. Působil v týmech Dukla Praha, Author Team a PSK – Whirlpool Author. Pracuje ve firmě Lawi s.r.o., takže denně komunikuje se zástupci týmů i samotnými závodníky z česka, ale i z jiných zemí. Také on se stále aktivně „motá“ kolem cyklistiky a je v kontaktu s mnohými závodníky a lidmi pracujícími v cyklistice.

View all posts by František Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?