šaltr.cz

články

Rozhovor: Lubomír Petruš míří zpátky do Belgie

Leden 31, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, rozhovory , 0 komentářů

Lubomír Petruš. Velký český talent, který sbíral cyklokrosové medaile v juniorech i na velkých závodech (1.místo na ME 2007, 3.místo na MS 2008). Vyhrával závody i v kategorii do 23 let a to i na silnici. Pak ale přišel náhlý konec v belgickém týmu a ‘’Drak’’ zmizel ze scény. Ovšem pozor! Po MS v Koksijde přišel blesk z čistého nebe – Lubomír Petruš se po dvou letech vrací do elitní formace BKCP – Power Plus!

Lubomír Petruš s přítelkyní

Lubomír Petruš s přítelkyní

Po Tvém odchodu z belgického týmu před dvěma lety jsi vlastně úplně skončil s cyklistikou, je to tak? Po jaké době jsi se rozhodl opět začít? A kde jsi hledal nové angažmá?

Po odchodu z Belgie jsem měl problém s úponem na pravém koleni, strašně to bolelo a nebylo možné s tím trénovat. Chodil jsem na rehabilitace atd., musel jsem mít minimálně 5 týdnů úplný klid než se to zpravilo. Nevím, kde vznikla domněnka, že jsem skončil s cyklistikou.

Byly poslední dva roky po návratu do ČR krokem zpět a tvým nejhorším obdobím v dosavadní cyklistické kariéře, nebo je bereš jako dobrou zkušenost, která by tě mohla do budoucna posílit?

Nedá se říct, že by to byl krok zpět, beru to jako dobrou zkušenost. Lidé, kteří se mi věnovali, mě naučili spoustu nových věcí, které můžu zúročit i v dalších letech. A jsem velmi vděčný všem okolo týmu KC Hlinsko a Focus Cycling Znojmo, kteří mě během těchto dvou let podporovali.

Petruš v dresu Focus Cycling Znojmo

Petruš v dresu Focus Cycling Znojmo

Teď v podstatě dostáváš druhou šanci. Kdy jsi začal s belgickým týmem jednat o svém návratu? Jednal jsi sám, nebo máš nějakého manažera či agenta? A přestup platí již na léto, nebo až na cyklokrosovou sezónu?

Mluvili jsme spolu už v létě, ale měl jsem platnou smlouvu do 31.ledna 2012. Proto jsme situaci znovu začali řešit až během ledna a domluvili se na přestupu od 1.2.2012 . Manažera nemám.

Budeš bydlet v Belgii? Tamní rovinaté a specifické prostředí ti vyhovuje? Mnoha jezdcům totiž belgická ‘’aklimatizace’’ na trvalý pobyt dělá trochu poroblém.

V Belgii to mám rád. Rovina mi nevadí a kopce se natrénují na soustředěních a taky si jich dost užiju na závodech i doma v ČR. Bydlet tam budu, pokud bude potřeba. Samozřejmě, když je hodně závodů, tak nemá cenu přejíždět.

Jaké cíle sis do nového angažmá vytyčil? Jaké výsledky bys v příští sezóně chtěl zajet, abys byl spokojen ty i tvůj staronový zaměstnavatel?

Prioritou by pro mě měla být silnice, takže hlavně se pokusit uspět na etapových závodech. V cyklokrosu si zatím neodvažuji vytyčovat cíle. Závody s Elitou v Belgii nebudou jednoduché, takže uvidím v průběhu roku.

Je pro tebe velké zklamání, že jsi nebyl na MS v Koksijde?

Nebyl jsem tam sice jako závodník, ale jako divák, pozvaný svým novým týmem. Dořešili jsme tam smlouvu, což mi udělalo obrovskou radost.

Co bereš jako svou silnou stránku při závodech, co ti sedí?

Vyhovují mi dlouhá stoupání, jak na silnici, tak v cyklokrosu. Ale když je forma tak to jede všude.

Jak vlastně vznikla tvoje přezdívka ‘’Drak’’?

Myslím, že první rok v reprezentaci. Když jsem jezdil ještě za ACS DRAK VRBNO. Moc lidí už mi tak neříká, za což jsem docela rád. Mám raději když mě oslovují jménem.

Díky za rozhovor a přejeme, ať se ti v novém působyšti daří! Jo, a už ti nebudeme říkat draku :)

A ještě poznámka pod čarou. SG Drak Vrbno je jedno z mála sportovních gymnázií, kde se věnují i cílené přípravě cyklistů. Kromě Lubomíra Petruše zde začínali svou cyklistickou kariéru například také Matěj Lasák (4. místo na MS v cyklokrosu, mistr ČR na silnici) nebo David Dvorský, jezdec stáje Whirlpool-Author. O vedení mladých cyklistů se zde stará především Vlastimil Mlynář, bratr juniorského mistra světa Zdeňka Mlynáře.

Foto: Archiv Lubomíra Petruše

Tagged , , , , ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

související články

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?