šaltr.cz

články

Sáblíková: na bruslích je nejlepší na světě, na kole to skřípe

Červenec 9, 2012, autor Lukáš Klouček, zařazeno v kategorii články, ostatní , 5x komentař

Už mě nebaví číst na “objektivních” serverech o skvělých výkonech Martiny Sáblíkové coby cyklistiky. O jiných našich reprezentantkách přitom většinou nenajdete ani čárku. O kvalitách Martiny Sáblíkové na bruslích není žádných pochyb, je nejlepší na světě. Její fyzická výkonnost je na světové úrovni, a to se samozřejmě přenáší i na kolo. Jenže. Na kole to není jenom o hrubé výkonnosti, zrovna tak, jako na bruslích. Zatímco na ledových oválech Martina získává svým jedinečným skluzem, kterým šetří síly a zároveň ukrajuje metry rychleji než její soupeřky, techniku jízdy na kole moc neovládá. Neumí jezdit v balíku, ve sjezdech, v zatáčkách – tam všude ztrácí. A ne zrovna málo.

Naprosto upřímně si musíme řict, že ve srovnání s mezinárodní konkurencí je průměrná závodnice, nic víc. Dokonce si myslím, že její medializování v podobě skvělé cyklistiky, ji škodí. Jestli je ta mediální masáž prací její zastupující agentury Sport Invest, pak je to dle mého názoru kontraproduktivní.

Když na Martinu nestačí žádná z našich cyklistek, píše se jak deklasuje specialistky. Jak nemá konkurenci. Když se to nepovede, měla smůlu, nebo ji nevyhovovala trať. Buďto byla moc technická, nebo rovinatá, nebo soupeřky nespolupracovaly. Tak jako vloni na MS v časovce. Ta trať mimochodem byla známá rok dopředu a každý se na to mohl připravit. Cyklistika holt není jenom časovka do vrchu, což by Martině nepochybně sedělo. Nebo by mohla zkusit dráhu, kde by při stíhací jízdě také jezdila sama jako na bruslích a nemusela by mít ani strach z pohybu v balíku. Nebo se bojí jezdit v klopených zatáčkách?

Rozdíly mezi cyklistikou a rychlobruslením jsou obrovské. Jít se před časovkou na ME místo rozjetí rozběhat, to je téměř až neuvěřitelné. Ale i to se v jejím podání dalo vidět.

A její víkendové odstoupení ze závodu Tour de Femini? K tomu nemám slov. Ano, chápu její důvody – nechce se zranit před důležitým soustředěním před zimní (bruslařskou) sezónou. Ale pád přeci může přijít kdykoliv, jak na suchu, tak na mokru. Zejména v balíku je to nebezpečí pádu docela vysoké (navíc se v něm moc neumí pohybovat). Jenže jestli je nějaké takové nebezpečí a nevyplatí se proto závod absolvovat, nemá cenu k němu vůbec nastupovat. Vzdát uprostřed etapového závodu kvůli dešti a nebezpečí zranění, to je tedy hrdinství. To jsou mediální zprávy, které podle mého soudu jenom škodí její sportovní image. A je to škoda, protože patří mezi ty úplně nejlepší České sportovce vůbec. Ovšem ne jako cyklistka, nýbrž jako rychlobruslařka. Martina je tedy právem obdivována za své výkony na ledových oválech, ale ruku na srdce, s cyklistikou to až tak horké není. Snad to nědky pochopí i velké “renomované” servery, kde ta její “cyklistická propaganda”, podle mého názoru, spíše škodí její sportovní image.

Fyzické předpoklady u Martiny jsou evidentně skvělé. Pokud by se ale chtěla stát skutečnou cyklistkou, byla by potřeba spousta tvrdé dřiny a speciální přípravy. Pak by se nedalo vyloučit, že by se z Martiny cyklistka skutečně stala, ale rozhodně to nejde dělat tak, že najede pár set kilometrů ročně.

Foto: Robert Scoble

Tagged ,

About Lukáš Klouček

Na začátku roku 2010 ukončil kariéru cyklokrosaře. Působil v týmech Dukla Praha, Budvar Tábor, Selle Italia Guerciotti a Sunweb – Revor. Stále je v kontaktu s českými i zahraničními cyklisty i s lidmi z vedení profesionálních týmů. V sezóně 2011/2012 poprvé spolukomentoval několik cyklokrosových přenosů na ČT4, včetně mistrovství světa v Koksijde. Jeho zaměstnání je úzce spojeno se sportem i s cyklistikou.

View all posts by Lukáš Klouček →

5x komentář

 1. MichaelaČvc 9, 2012 v 10:11odpovědět

  Tak z Martiny není výborná cyklistka možná právě proto, že je její prioritou stále ještě ledová dráha. Její výkony jsou zbytečně medializovány. Věřím, že pokud by se na cyklistiku zaměřila po kariéře na bruslích, tak má obrovské šance, ale momentálně by si měla upřímně určit priority.

 2. Martin FojtikČvc 9, 2012 v 15:40odpovědět

  Nemohu než souhlasit. Konečně taky slyším někde to, co si už nějakou tu dobu říkám a když slyším jejího trenera mluvit o cyklistice mám z toho husí kůži.

 3. HollošákČvc 10, 2012 v 00:04odpovědět

  Byl jsem se podívat na poslední etapu v Krásné Lípě a opět jsem se dozvěděl spoustu novýho. Jaké bylo moje překvapení, že chudák Martina před etapákem má najeto “jen” 400 km ( před M-ČR to bylo 600 km ), díky dovolené nevydržela v úniku první etapy a chytla v cíli děsnou dardu, bohužel, její soupeřky v úniku jsou cyklistky a nikam na dovolené nemohly bejt , protože mají sezónu. Na webu Mladé Fronty jsem se dočetl, že Martina jela suprově časovku na 15.místě a spousta dalšího, úplně na konci jsem zaznamenal větu, že nějaká Pavlína Šulcová v časovce dojela 12-tá, nic víc. Dnes čtu na teletextu, že Martina dostala nabídku na 4denní kemp, ale nikde ani zmínka, že jistý český človíček jí dokázal dostat do tohoto ženského týmu, aby měla šanci získat cyklistické zkušenosti. Znovu se přesvědčuji, že Martina Sáblíková je skvělá bruslařka, ale s cyklistikou nemá nic společného a asi dlouho mít nebude……..

 4. karlČvc 10, 2012 v 18:55odpovědět

  souhlasím…ať buď zůstane u rychlobruslení nebo se plně věnuje cyklistice

 5. čtyřkolečkoČvc 11, 2012 v 21:45odpovědět

  Když jsem si přečetl něco o tom, jak byla zajištěna česká reprezentace na Tour de Feminin, tak musím říci, že Martina Sáblíková musí být docela skromná a po poučení toužící holka…
  Závod se díky ní dostal aspoň do médií, to stačí. Nic ovšem nenaděláme s tím, že se média věnovala především jí a navíc ji brala prvně jako Sáblíkovou a pak teprve jako cyklistku…
  Snad se někdo postará, aby Pavlína Šulcová a ostatní děvčata mohly výkonnostně růst. Bylo by to dobré dílo.

odpovězte

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CzechEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanish
Média ke stažení
Fotogalerie Šaltr.cz
Šaltr na sociálních sítích
Hledáte něco?